Archive for the ‘כללי’ Category

אם אשכחך

יום חמישי, דצמבר 7th, 2017

ההכרה בירושלים כבירת ישראל אינה אלא צעד של לגיטימציה, ממש כמו הצהרת בלפור והחלטת כ"ט בנובמבר שמעולם לא נכנסה לתוקף כי הערבים דחו אותה, אך אפשרה לישראל לנצל היטב את הלגיטימציה לצורך ייסוד המדינה. גם ל"פלשתינים" יש לגיטימציה, ובשפע, אך הם נכשלו לתרגם אותה להקמת מדינה, וכבר איחרו את הרכבת.
הלגיטימציה הזו היא בעלת משמעות מכרעת. כמה מכרעת? ראו את זעקות השבר מצד הערבים ומשת"פיהם. ראשי הרש"פ לא ינהלו מו"מ ללא ירושלים.

כבר מאז 1995 החוק האמריקאי שנקבע ע"י הסנאט קובע שירושלים היא בירת ישראל, אבל בלחצו של ראש הממשלה רבין ז"ל, הוכנס סעיף המאפשר לנשיא לדחות כל חצי שנה את העברת השגרירות בצו מיוחד מסיבות "בטחוניות". ב-1999 נקעה נפשם של הסנטורים קייל (רפובליקני) וליברמן (דמוקרטי) מדחיית יישום החוק, והגישו הצעת חוק מעודכנת ללא דחייה נשיאותית, וקיצוץ 100 מיליון דולרים מתקציב השגרירויות בעולם אם תימשך הדחייה. אבל, ראש הממשלה אהוד ברק בקש מהסנטורים להיעתר לדרישת הנשיא קלינטון להסיר את ההצעה.
אך כעת התרחשו כמה שינויים גדולים.
1. באופן בסיסי טראמפ אינו אוהב להפר הבטחות, ורואה בכך, ובצדק, חולשה.
2. הערבים בהתמוטטות, הכוללת מלחמת עדות ודתות. סוריה, עירק, לוב ותימן כבר אינן מדינות, מצרים, ירדן ולבנון מתנדנדות, וסעודיה מתקרבת להתנגשות מול אירן. בנוסף ישנה ירידה עצומה במחירי הנפט, דבר המפחית את עוצמת מדינות ערב המפיקות, והם תלויים בארה"ב בעימות נגד איראן , כשארה"ב כבר אינה תלויה עוד בנפט שלהם בשל פיתוח טכנולוגיה להפקת גז ונפט מפצלי שמן.
3. ישראל היא המקום היציב היחידי במזה"ת, שמהפכת המידע הפכה למעצמה, כלומר כל שיווי המשקל במזה"ת התהפך. משקלה של ישראל עלה מאוד בעוד משקלם של הערבים הצטמק.
4. וזו הנקודה העיקרית, הנוצרים ידידי ישראל בארה"ב. הקהילות האוונגליקניות מונות עשרות מיליונים של ידידי ישראל שהתיאולוגיה שלהן טוענת שעד שלא יחזרו כל היהודים לכל ארץ ישראל, המשיח שלהם לא יגיע. עד שיגיע נשארה לנו כברת דרך נכבדה משותפת, וכשיגיע, פשוט נשאל אותו לשמו… בינתיים, כל מנהיג נוצרי יודע לדקלם את הפסוק שאלוהים אומר לאברהם, "וַאֲבָרֲכָה מְבָרְכֶיךָ וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה". מישהו אצלם אף עשה מחקר שבכל פעם שארה"ב פעלה נגד ישראל, היא חטפה אסון טבע.
כשדחה הנשיא טראמפ לפני חצי שנה את העברת השגרירות, הוא זכה למכתב חריף ביותר מכשישים מנהיגים נוצרים, המייצגים עשרות מיליונים, שממש פקדו עליו להעביר את השגרירות. זה לא דבר קטן, כי אנו נכנסים לשנת בחירות לבתי הנבחרים, והרפובליקנים תלויים נואשות בגוש האוונגליקני, ולכן דווקא בעיתוי הזה, הסתיים מרחב התמרון של הנשיא מול קהל מצביעיו.

זהו שיאה של שותפות יוצאת דופן בינינו לבין הנוצרים ידידי ישראל, ואנחנו קוצרים את פרי הידידות הזו בעיתוי מעולה, כי השאיפה של טראמפ להשיג את "הדיל האולטימטיבי" של שלום במזה"ת הינה מסוכנת, ועניין ירושלים יספק תירוץ מושלם לאלו המכונים "פלשתינים" לחמוק מהסכמה לוויתורים ובכך להציל אותנו מסוג כזה או אחר של מדינה פלשתינית.
עם ישראל שמר על קשר חי עם ירושלים לאורך הדורות, וכעת ירושלים תשמור על עם ישראל וארץ ישראל מ"הדיל האולטימטיבי".

ישראל מחר

יום ראשון, נובמבר 19th, 2017

"הגענו לגודל האוכלוסייה הרצוי, מילאנו את הארץ, עכשיו אפשר להגביל את הילודה ולדבר על איכות חיים ועל איזו מדינה אנחנו באמת רוצים להיות", זהו נושא הספר "והארץ מלאה", שכתב פרופ' אלון טל, החוזה עתיד דמוגרפי שחור למדינת ישראל.

"הבעיה הדמוגרפית" שטל חוזה, אינה מיעוט היהודים, אלא להיפך, ילודה ישראלית גבוהה המובילה בטווח קרוב יחסית להתפוצצות אוכלוסין, שכן טל צופה שבשנת 2050 יתגוררו בישראל בין 23 ל-36 מיליון איש. פיצוץ האוכלוסין הצפוי מקורו במגזר היהודי, ההיפך הגמור מההפחדות השמאל המסורתיות. בכך למעשה מפוצץ טל את בלון "השד הדמוגרפי", ונוקט דווקא בגישה האופיינית לצוות של יורם אטינגר ויעקב פייטלסון. צוות זה הינו היחידי שמאז 2005 עוקב באופן עצמאי אחרי הנתונים, ומסקנתו היא שלא רק שהערבים אינם הולכים להיות רוב, אלא שהדמוגרפיה היהודית מנצחת בגדול. בכך הוא מפריך את ההפחדות על הפיכתנו למיעוט וסותר את הניסיון להלך אימים על "קץ הדמוקרטיה" כתוצאה משליטה יהודית על רוב או לפחות על מיעוט ערבי גדול.

בהינתן שכתוצאה מהנסיגה ערביי עזה אינם נספרים תחת שליטה ישראלית, בניפוח המביך של מספרי הערבים ביו"ש ע"י הרש"פ, התבדות התחזיות השחורות של העבר כפי שנצפו ע"י מיטב הדמוגרפים, העליה המשמעותית בשיעורי הלידות היהודיים והנפילה בגידול הערבי הן בקו הירוק ובייחוד ביו"ש, ההגירה הערבית המשמעותית מיו"ש אל כל העולם, והעליה הצפויה עקב התגברות אנטישמיות בעולם המערבי, נוצרת מציאות דמוגרפית הכוללת אוכלוסייה יהודית הולכת וגדלה ביחס לערבית בהתאם לתחזיות הפחות שמרניות, וזו המציאות המהווה את התשתית להזדעקותו של אלון טל. טל הוא אדם שתרם רבות לנושא איכות הסביבה בישראל, אך פחות לנושא כמות הסביבה, בהיותו איש שמאל המוכן לוותר על חלקים משמעותיים של ארץ ישראל. מנקודת ראותו, הרואה את ישראל מצומצמת בשטחה, יש דווקא הגיון בחרדתו מפני התפוצצות אוכלוסייה העומדת להיות גדולה בכמה מידות על "מיני ישראל" של גבולות 1967, ומכאן המלצתו לצמצום הילודה.

מדיניות השמאל מובילה לפרדוקס. הקו של השמאל הקלאסי המטיף לוותר "בכאב" על לב ארצנו כדי שלא נהפוך למיעוט, נדרס ע"י התחזיות המתממשות של גידול יהודי דרמטי, ומוביל באופן משולל כל היגיון למצב שבו נמצא את עצמנו בשטח מצומצם שבו עלינו לצמצם את הילודה כדי למנוע התפוצצות אוכלוסין. אבל אם התחזית צופה אוכלוסייה כה גדולה, אז מדוע שאפילו לשיטת השמאל לא נשמור דווקא על שטחי המולדת, נחסוך לשמאל את "הכאב" שבוויתור, על מנת שכן יהיה היכן לשכן את האוכלוסייה הגדלה והולכת? אם הבעיה הדמוגרפית היא הפוכה, ואנו הולכים להיות רבים ולא מעטים, אזי הפתרון לסכנת התפוצצות אוכלוסין צריך להיות גיאוגרפי ולא דמוגרפי, כלומר שטח גדול במקום אוכלוסייה קטנה. טל ממליץ להגיע לכ-10 מיליון איש, כמובן בגבולות שאינם כוללים את יו"ש. ההמלצה הזו תהיה בלתי נמנעת במקרה של נסיגה וויתור על יו"ש, כי שטח הקו הירוק מאוכלס בצפיפות כבר היום ומכאן שנסיגה מהשטח כלל לא תותיר ברירה אלא להגביל את הילודה והעלייה לארץ. בכך תיאלץ ישראל לסגת מהציונות, ולמעשה לוותר על עילת קיומה שהיא העלאת היהודים לארץ ישראל. כבר היום המדינה גוררת רגליים בהמרצת העלייה לארץ, למרות שהביקוש דווקא עולה, כי עליה יוצרת ביקוש גדל לדירות הגורם לעליית מחירים, שמשמעותה צרות פוליטיות לקואליציה. כלומר כבר היום משלמת הקואליציה מחיר פוליטי על גידול האוכלוסייה שאינו מקבל מענה בדיור, ועליית המחירים הנובעת מכך, וכן עתיד המדינה הנפגע כתוצאה ממחדלים המעכבים עלייה.

נוכח התחזיות לגידול היהודי הדרמטי מקבלת סוגיית "פתרון הסכסוך" ממדים הרבה פחות בעיתיים. האיום הדמוגרפי של ערביי יו"ש על הרוב היהודי מתחיל להצטייר כמצב זמני בלבד, מצב העומד להיות מוכרע לטובת היהודים, שהשעון הדמוגרפי מתקתק לטובתם. טענה הדוגלת במסירת השטח רק בגלל שבמקרה הגרוע, בתקופת ביניים כזו או אחרת לא יזכו הערבים לתושבות או אזרחות, אינה רצינית. קיפוח זכות הצבעה לתקופת ביניים אינה דרקונית, בייחוד כערביי יו"ש מנהלים את חייהם במסגרת רשות אוטונומית.

הממד הדמוגרפי הזה מגמד את כל הוויכוח לממדי אנקדוטה, שהמציאות הולכת לדלג מעליה בקלילות. אך החדשות הטובות באמת הן האפשרויות הנפתחות בפני ישראל והעם היהודי כתוצאה מכך. אם בשנת 2050 יהיו כאן 30 מיליון יהודים, אפשר לשאוף ולפעול כדי שבסוף המאה תמנה ישראל 50 מיליון יהודים, ומדינה בת 50 מיליון תושבים היא כבר מעצמה אזורית. כבר היום, ישראל עם 8 מיליון תושביה, מזנקת בהישגים מגוונים והופכת למושא להערצה ולעלייה לרגל מכל העולם, כשמצעד ראשי המדינות המגיעים ליהנות מהטכנולוגיה, הידע והיוזמה הישראליים הולך ומתארך. אבל לא רק שיש לנו את המותרות להפוך למעצמה, למעשה אין לנו בכלל ברירה. אנו ממוקמים בטבורו של אזור פרוע, רצחני ואלים, המייצר ומייצא את רוב צרותיו של כדור הארץ כיום. ברגע זה אויבנו שוחטים אחד את השני בסגנון המאה השביעית, נשים נמכרות בשווקים ואוכלוסיות נטבחות ללא מעצורים. העולם צועד לקראת חוסר יציבות הנובע מהתפרקותו של המזה"ת. המהגרים הזורמים למערב מהמזה"ת ומאפריקה, מחוללים שם פשע, טרור והרס הסדר הקיים. הארצות "הפרוגרסיביות" משותקות נוכח גלי המהגרים ואינן מבינות, ואף אדישות, עד כמה הם מסכנים את קיום הציביליזציה שלהן. לרעת המערב נזקפת גם ירידה עצומה בילודה, והתוצאה היא חברות מזדקנות החוות זעזועים חברתיים אדירים שיובילו בהכרח למשברים כלכליים. זהו אינו העולם היציב בעל חוקי משחק הידועים והמוכרים אלא עולם במשבר, עולם ש"אין לו אלוהים", ללא מבוגרים אחראיים, והעומד מול משברים גדלים והולכים המובילים לקריסות כלכליות, מלחמות ומלחמות אזרחים.

בתקופה כזו, אוי לו למי שיהיה קטן וחלש, ולכן התהליך של גידול מהיר שלנו הינו קיומי ברמה קריטית של מרוץ נגד הזמן. ועל רקע זה, איש שמאל הבוחן את המציאות הדמוגרפית ומבין שאנחנו בדרך להיות גדולים, מגיע למסקנה אבסורדית שמטרתנו להישאר דווקא קטנים. זהו לב ליבה של המחלוקת הפנים ישראלית, מה אנחנו רוצים להיות? מדינה קטנה ואליטיסטית או מדינה שאינה מתפנקת ואוספת אליה את כל היהודים, כולל את אלו שפחות מוצאים חן בעיני אניני האליטה? גישה נוסח אלון טל דנה אותנו להיות קטנים, קטנים בשטח, וכפועל יוצא קטנים באוכלוסייה, עלה נידף בסערות האזוריות. המניע שמוביל את הרצון לוותר על השטח אינו עוד אילוץ אלא הרצון להיות מדינת בוטיק קטנה, כביכול איכותית. בכך הוא ומחנהו דנים את ישראל להיות מדינה קטנה, חלשה, פגיעה ותלותית לנצח, במקרה הטוב.

מהו המחסום שעל ישראל לעבור כדי לאפשר את פריצת הדרך? הואיל וגידול האוכלוסייה היהודית כעת הוא נתון, היכן יגורו העולים והנולדים? לב המולדת, חבלי יהודה ושומרון, הם הפתרון היהודי, הציוני, הטבעי, הנחוץ והקריטי בכלל, וההכרחי לתחילת התהליך בפרט. מצד שני, מסירתם, מסכלת מלכתחילה את הסיכוי להיות גדולים. שטחי יו"ש ריקים ברובם הגדול. אם נחבר את האוכלוסיות הערבית והיהודית, ביחד הן תופסות רק כ-7% מהשטח, בעוד ששטחי ישראל של הקו הירוק בקו באר-שבע וצפונה צפופים פי 3, 20% שטח בנוי, כשהאזורים המבוקשים של גוש דן וירושלים סתומים כמעט עד אפס מקום- וגובה המחירים, בהתאם. פתיחה של יו"ש לבניה ללא הגבלה עשויה לפתור לטווח הקרוב והבינוני לחלוטין את הביקוש בירושלים ובגוש דן, שכן מערב השומרון אינו אלא "גוש דן מזרח". בניה מסיבית על השלד ההתיישבותי הקיים, יחד עם הרחבת כבישים וסלילת מסילות ברזל יספקו היצע חיוני באזורי הביקוש, פתרון מושלם למצוקת השטח.

מצד שני, ויתור על יו"ש דן את ישראל להיות קטנה באופן בלתי הפיך בעתיד הנראה לעין. העולם, העושה מאמצים אדירים לסלק את ישראל מיו"ש, לא ייתן לה לחזור לשם לעולם, ובכך יוביל לאסון משולש: ניתוק היהודים מלב מולדתם וזהותם, חסימת גידולה העתידי של ישראל ודחיקתה לגבולות שאינם בני הגנה. כלומר ויתור על יו"ש אינו רק ויתור על העבר אלא גם על העתיד.

לכן, מי שמתכוון לצעוד בנתיב הנסיגה, כדאי שיתחיל כבר כעת להגביל ילודה ולהודיע לעם היהודי שלא לעלות לארץ. זהו ויתור היסטורי כפול על הציונות שנועדה להביא את היהודים לארץ ישראל, ויתור על הארץ, וכפועל יוצא, ויתור על העם. ישראל לא תשרוד מהלך שכזה, ולמעשה כעת היא צריכה להחליט האם לעלות על מסלול של דעיכה או על מסלול העשוי להוביל אותה להיות מעצמה.

הפתרון ל"סכסוך" מובנה בחזון רחב יותר שיכול להתגשם אם נרצה בו, נראה בו יעד ונטפח את התהליכים המובילים להגשמתו. יחסית לחזון האוטופי של הרצל, מדובר במטרה קלה בהרבה, שכן הבסיס קיים והתהליכים כבר מתרחשים ומתקדמים. אם רק לא תפריעו – אין זו אגדה.

יום הולדת 100 להצהרת בלפור

יום חמישי, נובמבר 2nd, 2017

 

הצהרת בלפור מ-1917, היום לפני 100 שנה, היתה מכתב לגיטימציה להקמת המדינה, רק מכתב, שהתנועה הציונית הצליחה לנצל ולממש אותו.
התוצר המשמעותי ביותר של הצהרת בלפור הגיע 5 שנים מאוחר יותר, ב-1922, כתב המנדט – נאמנות, שהטיל העולם, באמצעות "חבר הלאומים", על בריטניה להקים את הבית הלאומי היהודי בארץ ישראל.
כתב המנדט הזה הוא פנינה אמיתית.
הנה כמה סקופים מתוך הטקסט הוותיק הזה:

  • העולם הטיל על בריטניה להקים בית לאומי ליהודים בהסתמך על הזכויות ההיסטוריות של היהודים על הארץ, לא פחות. לא ביטחון, לא סיפורים. זכויות היסטוריות!
  • המילה הבודדת "להקים מחדש", מ-ח-ד-ש! כך, במילה אחת מחק העולם יותר מ- 2000 שנה של חוסר ריבונות יהודית על הארץ ויצר המשכיות בין הריבונות היהודית הקודמת בבית שני, לבית הלאומי החדש.
  • חבר הלאומיםמנדט 2 מנדט 3מנדט 3
  • על שלטונות המנדט להגן על זכויותיהם האזרחיות והדתיות של בני דתות אחרות, כלומר זכויות לאומיות פוליטיות ליהודים, שהם בעלי הארץ הזו, ושמירה רק על זכויות אישיות לאחרים. מעניין שבג"ץ עדיין לא פסל את זה ואילנה דיין לא ארגנה איזה תחקיר רטרואקטיבי על בלפור.
  • אסור לתת שום פיסת קרקע לשום ישות זרה. השטח מיועד רק לבית הלאומי היהודי.
  • המנדט יעודד התיישבות צפופה יהודית בלבד, על קרקעות שאינן מיושבות, והיו אז הרבה כאלה. ספרו את זה למרים נאור המרשעת.
  • עידוד התאזרחות ליהודים, בלבד.

חבר הלאומים חילק מנדטים נוספים להקמת מדינות נוספות. בריטניה, ששלטה במצרים, קיבלה את ארץ ישראל ועיראק כמנדט עבור העם היהודי ומדינה עירקים, צרפת קיבלה את סוריה ולבנון להקמת מדינות שם.

ומה היה השטח שאליו התייחס המנדט עבור העם היהודי, מהי אותה ארץ ישראל שאליה התכוונו? ובכן, אכזבה לחסידי הקו הירוק, כי המפה היתה של שתי גדות הירדן, מעירק ועד לים התיכון.

כמה חודשים לאחר מכן פנו הבריטים לחבר הלאומים וקרעו מהשטח את עבר הירדן המזרחי, 75% מהשטח, בגלל שיקולים אימפריאליסטים של חלוקת פרסים לנאמניהם, שני האחים, פייסל ועבדאללה, לבית משפחת ההאשמים, שקצת עזרו לבריטים במלחמת העולם הראשונה לסלק את התורכים. פייסל יועד לקבל את סוריה, ועבדאללה את עירק. אבל לאחר שחבר הלאומים נתן את סוריה ולבנון כמנדט לצרפת, נשאר פייסל האומלל ללא ארץ. לכן נתנה בריטניה לפייסל את עירק, ואז עבדאללה נותר בחוץ. ואז לקחו ליהודים את הצד המזרחי ונתנו לעבדאללה והקימו שם עבורו את "האמירות של עבר הירדן".
כך נשארנו עם רבע מהשטח, ואז באו ודרשו לחלק גם אותו.

יו"ש נכבשה ע"י ירדן, אותו עבדאללה, במלחמת השחרור וסופחה באופן בלתי חוקי. ב-1988 ויתרו הירדנים על השטח.

הדבר המדהים הוא שהחלטת חבר הלאומים היא עדיין החלק המוצק ביותר של החוק הבינלאומי לגבי יו"ש, כי האו"מ שהוקם במקום חבר הלאומים אימץ בסעיף 80 למגילתו את המשכיות המנדט.

החלטת החלוקה ב-1947 מעולם לא נכנסה לתוקף כי הערבים דחו את החלטת עצרת האו"ם, שבכלל מהווה רק המלצה.
הקווים שלאחר מלחמת השחרור כונו "קווי שביתת הנשק", כי אף צד לא ראה בהם קווים סופיים.
ב-1967 כבשה ישראל את יו"ש, הגולן וסיני. החלטה 242 לאחר המלחמה מדברת על נסיגה "משטחים", ולא "מהשטחים", אל גבולות "מוכרים ובטוחים", כדי להדגיש שקווי 67 אינם בטוחים ואינם מוכרים.
כל מה שקרה מאז, אוסלו, התנתקות וכל המו"מים למיניהם לא יצרו מצב של גבולות קבע, ולכן עד היום יו"ש ועזה הם השטחים האחרונים על כדור הארץ שאין בהם ריבונות, כאשר ישראל מתחילה את הדרישה עליהם מנקודת פתיחה חוקית מצויינת, בתנאי שהיא בכלל מעוניינת בלב המולדת היהודית.

לכן כשמדינת ישראל מקפיאה התיישבות יהודית, כשהיא עוקרת ישובים, כשהיא מוסרת שטחים מתוך הרבע שנשאר ליהודים לישויות זרות, כשהיא מביאה אלמנטים לא יהודים ומקימה להם ישות כמעט ריבונית בארץ ישראל, היא פועלת בניגוד לחוק הבינלאומי. מדוע? כי מדינת ישראל היא היורשת החוקית של בריטניה שתפקידה היה לבנות בית לאומי לעם היהודי. מי שקיבל את הארץ היה העם היהודי. מדינת ישראל היא הכלי של העם היהודי לממש זאת ולהחליף את הכלי הזמני שהיה המנדט הבריטי.
כל זה ידוע ומדינת ישראל בוחרת שלא להשתמש בזה כטיעון, מתוך כניעה לרוחות בינלאומיות וחולשת אימוץ הבלוף הפלשתיני, שמהווה קלף קריטי לחיזוק הנרטיב הכוזב הזה שהצליח להשיג לגיטימציה בינלאומית, וכתוצאה מכך ישות אוטונומית. אך הערבים אינם מצליחים לממש את זה להקמת מדינה בגלל סיבוכים תרבותיים ומנטליים פנימיים.

היהודים הצליחו להשתמש בהצהרת בלפור איכשהו. אפשר היה להציל את עבר הירדן לו היו היהודים נוהרים לארץ, ובכך היו גם מצילים את עצמם מהשואה ומונעים הגעת מאות אלפי ערבים שבאו להתפרנס מהבניה והשגשוג של הקמת הבית היהודי.

100 שנה להצהרת בלפור, בכל זאת,  תוצאה לגמרי לא רעה.

 

נתניהו נגד חברון

יום שני, אוקטובר 2nd, 2017

"אני רואה בך ידיד ושותף" אמר בנימין נתניהו ליאסר ערפאת תוך שהוא לוחץ את ידו בשתי ידיו. השנה היא 1996, בנימין נתניהו נבחר לראשונה לראשות הממשלה, ומיד עבר מבחן כניסה אצל "הפרטנר". פתיחת מנהרות הכותל היתה התירוץ. ערבים מוסתים ע"י התירוץ הפרימיטיבי הלעוס "אל אקצה בסכנה", יצאו להפגנות מאורגנות ומבין המפגינים נורו יריות שהרגו 16 חיילי צה"ל, מהם 6 בקבר יוסף בשכם שהותקף. בכל רחבי יש"ע זו היתה השיטה, כשמערכת הביטחון המסורסת והמכורה ל"תהליך השלום", חסרת אונים. במקום להיכנס עם טנקים ולהשתמש באירוע כדי לחסל את הרשות הפלשתינית הטרוריסטית, כשהיא עדיין קטנה, התקפל נתניהו, אץ רץ לוושינגטון, התרפס כלפי ערפאת, וכפרס העניק לו את חברון. מי שזוכר את התנהלותו אז, כלל לא הופתע מהתקפלות המגנומטרים כעת. אפילו שמעון פרס, שהיה ראש ממשלה לתקופה קצרה לאחר רצח רבין, ומסר את ערי יו"ש לרש"פ, היסס וחיכה עם חברון עד אחרי הבחירות. פרס הפסיד, אך חברון לא הרוויחה, כי נתניהו מסר 85% מהעיר לרש"פ, כשרק 3% נגישים לאזרחים יהודים. נתניהו לא עצר ובהמשך מסר עוד שטח ענק של 13% משטחי יו"ש בהסכמי "וואי", דבר שגרם לימין להפילו.

בכהונה המחודשת של נתניהו שהחלה ב-2009 אין שום בשורה להתיישבות בכלל ולחברון בפרט. לא בוצע שום שינוי חוקי שימנע מבג"ץ להרוס ישובים בתירוצים קלושים, דו"ח ועדת לוי נקבר, לא סולקו מהמנהל האזרחי כל סייעני הרשות הפלשתינית, כל הקצינים משובטי אוסלו שמאז ש"החליפו דיסקט" בפקודתו של שמעון פרס, אי אז בשנות ה-90, נשארו עם הדיסקט השחוק וההרסני הזה עד עצם היום הזה. איש בממשלות נתניהו לא ציווה עליהם לשנות גישה, איש לא החליף אותם, כהונותיהם של היועמ"שים שונאי ההתיישבות מוארכות והם זוכים לקידום, כמו גם האלוף פולי מרדכי, חוזה המדינה הפלשתינית. לכן אין כל סיבה שלא יהיה ברור להם, ואגב גם לנו, שכוונת ממשלת נתניהו היא לשמר אופציה של הקמת מדינה פלשתינית, תוך דיכויה של ההתיישבות היהודית העומדת בדרכה.

"בית המכפלה" ו"בית רחל ולאה" נקנו בכסף מלא מערבים בחברון. מיקומם משפר מאוד את הרצף והאחיזה הביטחונית הישראלית בתחום המושב העלוב שנותר ליהודים בעיר. אבל ממשלת נתניהו שכה חרדה לגורל רכוש ערבי פרטי ומקפידה לסלק יהודים גם ללא כל הוכחה, פתאום מגלה אדישות כשהרכוש הפרטי שייך ליהודים, ושליחיה במנהל האזרחי ממציאים לצורך כך חוקים חדשים כדי למנוע בכל מחיר את אכלוסם.

כך גם השערורייה המתמשכת של האדמות הרשומות על שם יהודים ברובע העתיק בחברון, יהודים שנטבחו וגורשו בפוגרום 1929. ירדן מסרה את ניהולם לפקיד שהוגדר כ"אפוטרופוס של נכסי האויב הציוני", שהשתמש בשטח לצרכי ציבור, כמו למשל תחנת האוטובוסים המרכזית שנבנתה על קרקע של חב"ד, שוק שנבנה על קרקע עמותות יהודיות, וכן דיר עיזים ובית שימוש ציבורי שהוקמו על חורבות בית הכנסת העתיק "אברהם אבינו". ישראל מנהלת את הנכסים הללו ע"י "האפוטרופוס של נכסי האוייב", שהוא – לא יאומן – פקיד ישראלי המנהל את "נכסי האוייב הציוני" שעברו לניהולו ב-1967, במקום להימסר לבעליהם. זהו מצב שנקבע ע"י ממשלות שמאל כדי למנוע את החזרת השטח ליהודים, וממשלות הימין ממשיכות אותו.

כל קניה, כל בניה יהודית בחברון הפכו למסע ייסורים שסופו בד"כ כישלון ובמקרים רבים הפסד של מיליונים לקונים, כתוצאה מהתגייסות כללית של כל המערכות הישראליות לסיכולן. כעת נמצאת על הפרק תכנית לבניית "שכונת חזקיהו", בניין דירות ומוסדות חינוך על חלק מהשטח שהיה תחנת האוטובוסים הירדנית, השייך לחב"ד. נתניהו הבטיח. נתניהו גם הבטיח שלוש פעמים לבנות 300 דירות בבית אל. הצ'קים חוזרים ונתניהו מיד רושם צ'ק חדש שגם הוא חוזר. מעניין מה יהיה התירוץ של הצ'ק של חברון שיחזור. המנהל? היועמ"שים? אובמה? טראמפ? לא ברור, אבל הוא ימצא כבר משהו.

 

דיין, מלחמת יום כיפור והקונספירציה

יום ראשון, ספטמבר 24th, 2017

 

בראש השנה התפרסם ב"מעריב" מאמר של אורי מילשטיין על תאוריית הקונספירציה הטוענת שמשה דיין היה מתואם עם הנרי קיסינג'ר, היועץ לביטחון לאומי בארה"ב, דאז, לאפשר מראש מלחמה שבה ישראל תקבל מכה מוגבלת מהמצרים שתוביל "לשיקום הכבוד הערבי" ולאפשר בכך עסקה שבה כולם מרוצים, ישראל תקבל הסדר, המצרים את סיני, והאמריקאים יזכו שמצרים תנטוש את המחנה הסובייטי ותתחבר אליהם.

מילשטיין עומד לפרסם ספר על הנושא, ומולו יוצא אבירם ברקאי עם ספר משלו הטוען שלא היה ולא נברא.

תאוריית הקונספירציה צמחה על רקע ראיות המעוררות אי נוחות נוכח ההפקרות הצבאית ערב מלחמת יום כיפור, שמספרייה יודעים לפרט. מצד שני היתה אז שאננות וזלזול באויב שעשויים להסביר את ההפקרות הזו.
לדוגמא, באותה תקופה שבין ששת הימים ליום כיפור דשדשו האמריקנים בויאטנאם, במלחמה ממושכת ויקרה שהיתה הניגוד הגמור למלחמת הבזק והניצחון המוחץ של צה"ל בששת הימים. על רקע זה הסתובבה הבדיחה הבאה: נשיא ארה"ב, לינדון ג'ונסון ביקש מראש הממשלה לוי אשכול לסייע לאמריקה בויאטנאם. "בסדר, נשלח לכם מחלקת צנחנים" ענה אשכול. "מחלקה? זה הכל? למה לא לפחות דיוויזיה?" שאל ג'ונסון. "דיוויזיה?" ענה אשכול, "מה אתה רוצה, לכבוש את סין?"
זה היה הלך הרוח ההרסני של ישראל שאחרי ששת הימים. קצת לפני המלחמה היתה כאן חרדה של ערב שואה, אגב דווקא די מוצדקת. קצת אחרי, השתררה שחצנות שהובילה ביום כיפור למפולת כואבת מאד ומיותרת לחלוטין.

עד מלחמת יום כיפור משה דיין לא היה סגן אלוהים, אלא שאלוהים היה סגן שלו. הכוח משחית, וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט, ודיין נכנס לסיטואציה עם מנת שחיתות לא קטנה שהביא איתו עוד מקודם. מגה שחיתות בענייני נשים, מגה שחיתות בניצול משאבי המדינה לטובתו האישית, אוסף ארכיאולוגי בלתי חוקי ענק שארגן לעצמו תוך שימוש במסוקים של חיל האויר וכו', ושאותו מכרה אלמנתו לאחר מותו, במיליונים.

האם הוא היה שותף לקונספירציה? אני לא יודע.
האם הוא היה מסוגל לכזה דבר? כן!
הגאווה, השחצנות והאופי המקולקל בהחלט יכולים היו להוביל אדם כמוהו לקבל החלטות של אלוהים, כפי שמאשימה אותו תאוריית הקונספירציה, מה גם שכולם, כולל הוא, חיו בהרגשה שגם אם ישיגו הערבים הצלחה מסויימת בשדה הקרב, צה"ל ינפנף אותם אחרי חמש דקות עם האצבע הקטנה, או "מחלקת צנחנים". אלא שכשהתברר עם תחילת המלחמה שהדברים רחוקים מלהיות כל כך קלים ואנחנו במלחמה על החיים. חיל האויר היה מוגבל כתוצאה ממערך טילי ההגנה האנטי אוירית הסובייטית שבידי סוריה ומצרים, וסבל אבדות ושחיקה גדולה, השריון איבד מאות טנקים וצוותים כבר בתחילת המלחמה מידי טילי ה"סאגר" ור.פ.ג 7 הנישאים, "קו בר-לב", שהיה איוולת צבאית מפוארת לכשעצמו, קרס, החרמון נכבש, הסורים הגיעו עד לגשר בנות יעקב, וצה"ל ספג מאות הרוגים ומאות שבויים ממש בתחילת המלחמה. הצבא היה מבולבל, לא ממוקד וקיבל החלטות בתבהלת. קיסינג'ר מנע מודיעין, נשק, תחמושת וחלפים ותרם את חלקו במפלה במטרה להגביר את התלות והצייטנות הישראלית.

הנפילה ממרומי האולימפוס של ההרגשה של בלתי מנוצחים אל מכות ותבוסות בסדר גודל חסר תקדים זעזעו את הממשלה. דיין היה הראשון להתמוטט, והציע למעשה כניעה בתחנונים להפסקת אש כשהמצרים בשטח הישראלי, כשלדעתו כמעט אין מי שיעצור את המצרים בין סיני לתל-אביב.

מי ששמרה על קור רוח ועמדה בלחץ והצילה את המצב היתה ראש הממשלה, גולדה מאיר, סבתא ללא כל רקע צבאי שקיבלה את ההחלטות הנכונות במהלך המלחמה.
הדבר המעניין הוא שלאחר מותו של לוי אשכול ארגן לעצמו דיין "תנועה" של אזרחים שתלחץ בדעת הקהל למנותו לראשות הממשלה. "התנועה למען משה דיין לראשות הממשלה" פרסמה מודעות בעיתונים ויצרה לחץ בדעת הקהל, מה שלא עזר לו, ולאחר המינוי של גולדה הסתובבה ההלצה "רציתם ראש ממשלה בלי עין? קיבלתם ראש ממשלה בלי ז*ן"
במלחמת יום כיפור התברר איזה מזל היה זה, כי מה שבטוח הוא שככל שהדבר היה קשור לביצים, אלו של גולדה היו בסדר גודל גדול בהרבה מאלו של דיין.

יום שישי, אוגוסט 11th, 2017

תקופות אפלות וקץ הדמוקרטיה?
למי שנולד מאוחר או הספיק לשכוח, הנה הרקע.
הקבלן דודי אפל חשק באי ביוון שבו יוכל להקים מלון וקזינו. אריאל שרון היה שר החוץ בסוף ממשלת נתניהו הראשונה, 1998, והשתדל אצל שר החוץ היווני שימכרו לו את האי. מאוחר יותר פורסם שבאותה תקופה קיבל גלעד, בנו של אריאל שרון, 600 אלף דולר והבטחה לעוד שני מיליון אם הפרוייקט יצא לפועל, כל זה תמורת גלישה באינטרנט.
רשויות החוק חשדו שמדובר בשוחד לשרון דרך בנו, ופרקליטת המדינה, עדנה ארבל, כבר הכינה טיוטת כתב אישום של שוחד נגדו, בעוד שאצל אפל זה כבר היה כתב אישום רשמי.
בעיתון "הארץ" היתה פינה קבועה בשם "החשבון של משפחת שרון" של העיתונאי ברוך קרא, שחשף בשיטתיות את כל הסירחונות הכספיות המשפחתיות.
ואז הכריז שרון על "ההתנתקות".
ח"כ דאז צבי הנדל, בעצמו תושב גוש קטיף, הודיע כי קיבל הדלפה מתוך חוג היועצים הפנימי של שרון שנקרא "פורום החווה", שסיפרה לו שבהתחבטויות פנימיות הם הגיעו למסקנה שרק מהלך כזה עשוי להציל את כהונתו של שרון ואת ישבני בניו מדרגשי הכלא, וכך נפלה ההחלטה.
"עומק העקירה, כעומק החקירה" טבע אז הנדל את הכותרת.
אנשי שרון הכחישו, הנדל מתעקש. הבחירה האישית שלי בין חבורת הקומבינטורים הזו לבין אדם הגון כצבי הנדל, קלה למדי. מי שמעדיף להאמין לדב וייסגלס ולאייל ארד – זכותו.
אז גם נולד הביטוי "אתרוג" שהגה אמנון אברמוביץ' בהרצאה במכון ון ליר. "צריך לשמור על שרון כאתרוג, בתוך קופסה ועם צמר גפן, לפחות עד ספטמבר (אחרי ההתנתקות)" אמר.
לקח למערכות התקשורתיות-משפטיות כמה חודשים לצבוט את עצמם כדי להאמין ששרון אכן הולך להשמיד את ההתיישבות בחבל עזה. כשהם השתכנעו שזה אמיתי, נעלמה המתקפה התקשורתית נגד שרון, המדור של ברוך קרא ב"הארץ", התאדה, ושרון הפך חביב התקשורת.
היועץ המשפטי החדש, מני מזוז, סגר לשרון את התיק. זה אגב אותו אדם שלפני כשנה, כשופט בג"ץ, סירב לאשר פינוי מבנים בלתי חוקיים שנבנו במימון האיחוד האירופי ואמר "החוק זה לא הכל"
לאחר מכן סגרו גם לדודי אפל את התיק כי אם שרון לא קיבל שוחד, אז כיצד אפשר להאשים את נותן השוחד לכאורה? כי למי הוא לכאורה נתן?
דווקא יוסי שריד ז"ל עתר לבג"ץ נגד סגירת התיק, כי לא האמין לשרון. בג"ץ דחה את העתירה בתירוץ כלשהו, וכך גורשו 8000 יהודים מבתיהם.
כשנה לאחר מכן, בראיון פרישה, נשאל סגן נשיא בית המשפט העליון דאז, מישאל חשין ז"ל, על החלטתו בדעת מיעוט בעתירה ההיא, וזה החלק המטלטל בתשובתו:
"אני יכול רק לומר שכשאדם בשביל לשוטט באינטרנט מקבל 600 אלף דולר והבטחה לעוד שני מיליון, צריך להיות שוטה כדי לחשוב שהוא באמת קיבל את הכסף בשביל העבודה. לא חשבתי להיות במיעוט. אבל באותו זמן כל העם רצה ששרון לא יעמוד לדין, בגלל שהיתה תוכנית ההתנתקות. ואם שרון היה עומד לדין לא היתה התנתקות"
כלומר סגן נשיא בית המשפט העליון מאשים למעשה, ששיקולי בית המשפט הנכבד מושפעים משיקולים פוליטיים זרים.
קץ הדמוקרטיה? תקופות אפלות? הנה לכם התקופה הכי אפלה.

הר הבית – סיכום ביניים

יום חמישי, יולי 27th, 2017

הר הבית סיכום ביניים
כעת כשהערבים חוגגים את נצחונם שבו העצימו את ריבונותם בהר הבית אפשר להפיק כמה לקחים העשויים להיות לתועלת בסיבובים הבאים, שאותם הקריסה הישראלית תביא לבטח.
1. "השולט בהר, שולט בארץ" כתב המשורר-נביא, אורי צבי גרינברג. כעת קיבלנו המחשה איך זה עובד. התקפלות הממשלה תוביל לכך שהערבים ימשיכו שלא לספור אותה בכל נושא אחר, והזלזול בה, ובכולנו, ירקיע שחקים, והשליטה על כל דבר בארץ תתרופף. הבדווים, ערביי ישראל, הבניה הערבית הבלתי חוקית, ההסתה האיסלאמית משני צידי הקו הירוק, הטרור, כולם ישאבו עידוד מההתקפלות בהר הבית. מצד שני, קביעה תקיפה של כללי משחק חדשים בהר, היו עולים מחיר, אבל היו מרסנים את כל אלו ומבהירים שיש תחתית לחולשה הישראלית, ויש בעל בית במדינה.

2. המצב כרגע הוא שאין שום גורם היכול למנוע פיגוע נגד שוטרים במתכונת שקרתה, ושממנו עוד יצאנו בחסד, יחסית. אם המחבלים היו מצליחים לברוח למסגדים ולהסתתר שם בחסות ההמונים היינו עלולים להיות במצב גרוע בהרבה. נכון לעכשיו אין דבר שמונע מכל מחבל ערבי, וגם יהודי, להיכנס להר הבית מהצד הערבי ולהדליק את כל התבערה מחדש. ישראל איבדה שליטה על האופציה למנוע את זה.

3. ההחלטה על הצבת המגנומטרים נלקחה באופן נמהר, לא בגלל שלא צריך לחדש את הריבונות הישראלית, אלא כי מי שעושה שם צעד ריבוני צריך לדעת לתוך מה הוא נכנס, ובהחלט עלול הדבר להדליק מרידה ערבית חדשה ומהומה רבתי.

4. מדוע אסור היה לנתניהו להיכנס לעניין מלכתחילה? כי למלחמה כזו יוצאים מוכנים. האם המדינה בנויה למלחמה כזו?

אין צבא: צבא שהרמטכ"ל שלו חושב ש"הבא להרגך השכם להרגו" זו סתם סיסמא ולא תמצית תפקידו, שסגנו מצהיר שאנחנו הם הנאצים במשוואה המזרח תיכונית ואינו מפוטר בו ברגע, צבא שקציניו נשלחים לפולין כדי לספוג מסר של "כיצד לא להפוך לנאצים" במקום "כיצד לא לחטוף שואה נוספת", שקצין החינוך שלו אוסר לומר על ירושלים "משוחררת", צבא המחזיק תחנת שידור אזרחית, פוליטית, חד צדדית, זה צבא שראשיו איבדו את האמונה בצדקת הדרך, זה צבא שאינו רוצה לנצח ולכן לא ינצח, צבא הזקוק לניעור גדול לפני שנקלעים איתו למלחמה.

אין ממשלה: הממשלה האמיתית, הפוסק אחרון, הוא בג"ץ, שנתניהו מסר לו את המפתחות למדינה בהתמסרות מופגנת ומוחלטת. מי שמקבל שמפניה וורודה וסיגרים ממיליונרים אינו יכול להרשות לעצמו לקחת את השלטון חזרה מהשופטים, לכן גם איילת שקד המתוסכלת קשורה בידיה ורגליה, וכולנו הוסגרנו ל"פרשנות", הסבירות" ו"המידתיות" הרדיקליות והאנרכיסטיות של חבורת רחביה, המקבלת את הוראותיה מעיתון "הארץ". כעת העניקו כבודם עוד ניצחון לטרור כשהורו להחזיר את גופות המחבלים למשפחותיהם.

תקשורת עוינת: אין אפשרות לצאת למלחמה כשכל התקשורת הממלכתית ורוב התקשורת המשודרת וחצי התקשורת המודפסת נמצאים לצד האופוזיציה במקרה הטוב ולצד האויב במקרה הרע. מי שפוחד לפתוח את שוק התקשורת, מי שפוחד לסגור את גל"צ ואת ערוץ 10 שהפר את תנאי הפעלתו, אינו מסוגל לצאת למלחמת ריבונות על הר הבית.

תנועות חתרנות: תנועות החתרנות הממומנות ע"י ממשלות זרות הפועלות כאן חופשי בחסות התקשורת ובג"ץ אינן אלמנט מסייע במיוחד בעת מלחמה. הבחישה שלא תאומן של ממשלות זרות אצלנו היא עוד תמרור של אבדן ריבונות, עוד "הר בית".

זו גם רשימת הכישלונות של נתניהו

5. ירדן. בפעם הקודמת, ב-1997, אנחנו הסתבכנו איתם בכישלון חיסול חאלד משעל ברבת-עמון. סוכנינו נתפסו, ונאלצנו לספק תרופה להצלתו, לשחרר את אחמד יאסין, ולהגביר את אספקת המים לירדן.
הפעם זה היה הפוך. הם אלו שהסתבכו איתנו כשאזרח שלהם ניסה לרצוח דיפלומט ישראלי, ובחוצפתם הם הפרו את אמנת וינה כשסירבו לשחרר אותו. לישראל יש הרבה מאוד מנופים לכופף את הממלכה, שאינה פוסקת ממאבקיה בנו בזירה הבינלאומית ואף לאחרונה פנתה לאונסק"ו נגדנו. אבל נתניהו שהתקפל בצדק ב-1997, התקפל שלא בצדק הפעם. בעצם היתה לו סיבה, ועל כך בהמשך.

6. מסקנה: היחסים הדיפלומטיים שהם חלק מהסכמי שלום עם מדינות ערביות הם נטל ולא נכס. שלום רשמי עם ישראל מהווה בעיה לכל מנהיג ערבי מול דעת הקהל שלו, וכדי לסייע לו, ישראל היא שנדרשת לשלם מחירים כדי לשמור על כסאו של המנהיג. שיתוף פעולה שקט לטובת אינטרסים התבצע בעבר ומתבצע כיום מתוך צרכים אמיתיים של הצדדים ולא בגלל חתימה על נייר. היחסים הדיפלומטיים והשלום הפומבי מפריעים לשיתוף הפעולה האמיתי והחיוני, ומכאן שה"שלום" הוא הבעיה ולא הפתרון. השלום האמיתי נובע מאינטרסים, כשהשגרירויות וטקסי החתימה הם האריזה שמפריעה לתכולה, פוגעת ביחסים האמיתיים, ובאה על חשבונם.
לכן אסור להחזיר את צוותי השגרירויות לירדן, מצרים ותורכיה. תמיד יימצא מישהו שינסה לרצוח אותם, בכל רגע הם עלולים להפוך לבני ערובה, ואז אנחנו נואשם ונשלם כדי לא להיות מואשמים ע"י השמאל בפגיעה בשלום. לכן ההתפייסות עם תורכיה אינה אלא נקודת תורפה, נזק, השפלה ואבדן הרתעה.

7. צריך להבין את התחכום הכפול והמכופל של העסקה עם ירדן. באופן רשמי מוכחשת ההתקפלות כחלק מהפרשה הירדנית בצורה כזו שאיש לא יאמין להכחשה, וכולם יחשבו שזה כן חלק מהעסקה, ולא היו משחררים את המאבטח בלי ההתקפלות. אבל עבור נתניהו באה הפרשה הירדנית כמתנה מהשמים כדי לרדת מעץ המגנומטרים. זהו מהלך קלאסי נוסח נתניהו.

8. אין יותר תגובה ציונית. על כל מעשה רצח ערבי נהגה התנועה הציונית לספק "תגובה ציונית הולמת", התיישבותית. כך הוקמו "קרית שמונה", "מעלה החמישה", "משמר השבעה", "רחלים" ועוד ישובים רבים שהוקמו כדי להמחיש לאויב שכל ניסיון רצחני להקטין את נוכחותנו, ישיג את ההיפך ודווקא יכפיל אותנו.
הרצח המזוויע בנווה צוף לא נענה בשום תגובה ציונית. את נתניהו מעולם לא עניינה ההתיישבות, אך ההפתעה הפחות נעימה היא כיצד אין אולטימטום בליכוד ובבית היהודי לבנייה חדשה, ו/או לקבל את הבתים שנקנו בחברון, לפחות כתגובה לרצח. ממשלת הימין הזו מוותרת על הכלי החשוב ביותר שיש בידה כתגובה להשגי האויב ומעשי הרצח.

9. את ההסתה ושלהוב הרוחות שהגיעו לשיא ברצח השוטרים בישלו לנו קטאר ותורכיה וסוכניהם בתנועה האסלאמית, בשילוב עם ראיד סלאח, המסוכן לא פחות מהמופתי אמין חוסייני. הירידה מעץ המגנומטרים נותנת לירדן קרדיט על חשבון המסיתים האמיתיים כדי להעלות את משקלה על חשבונם. יתכן שזו הסיבה שההנהגה האסלאמית בהר הבית לא היתה מוכנה לחזור להתפלל שם מיד, כדי להראות מי בעל הבית האמיתי.

10. יתרון גדול מהמצב הוא שבתוך כל ההמולה נזרקה הרשות הפלשתינית לצד הדרך בחוסר רלבנטיות בולט, וזו היחלשות נוספת שלה, המוגברת ע"י הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני שיערער עוד יותר את מצבה, בדרך להתמוטטותה הסופית במהרה בימנו, אמן.

11. הערבים חוגגים את ניצחונם, אך אצלנו נמתח הקפיץ בעוד קליק. חוסר הרצון הישראלי בעימות, אי העמידה של הממשלה על עקרונותינו באופן נחוש, מתפרשים אצלם שכולנו קורי עכביש, ומגבירים את העזתם וחוצפתם. בסוף כשהם שוברים שיאים של רצחנות וחוצפה, ומוגדשת הסאה, הם חוטפים, לא מבינים מהיכן זה בא להם, ואז מייללים. ככה באו לעולם הנכבה ב-1948 הנאכסה ב-1967, "חומת מגן" ב-2002, ולא היו אנשים מופתעים מהם בתבל. בעצם מדובר באי הבנה הדדי הנובע מהבדלי מנטליות שלאחר 120 שנה לא השכלנו לעכל. גם הפעם טעות שלהם וטעות שלנו מקרבים את כולנו עוד צעד לעוד מפלה היסטורית שלהם. כמה נורא על כל מי שמשלם על כך בחייו.

מישהו אמר "ממשלת ימין"?

יום ראשון, יולי 16th, 2017

"אין סיכוי להסדר קבע ולא להסדר ביניים, אין לזה פרטנר. מצד שני אנחנו צריכים להחליט לעצמנו שאנחנו לא רוצים מדינה דו-לאומית, ולכן כשאני שומע אצלנו גורמים שאומרים הנה ההזדמנות, כשיש ממשל אמריקני חדש, לספח שטחי C ולהתחיל לבנות בכל מקום… מזה אני מודאג. אני רואה לחצים מתוך הקואליציה שמושכים לכיוונים שלא התכוונו אליהם ולא עשינו אותם… בממשלה מאז 2009, למשל לא הקמנו ישובים חדשים. עכשיו מקימים ישוב חדש (במקום עמונה), האם זה האינטרס שלנו? אנחנו צריכים לשאוף להיפרדות. ההיפרדות הפוליטית קיימת, ו(האופציה ל)היפרדות טריטוריאלית צריכה להישמר לטווח ארוך…"
את הדברים הללו אמר בוגי יעלון בכנס הרצליה לפני כשבועיים. מעבר לעובדה שהוא לא העז לדבר כך כשהיה תלוי בקולות חברי הליכוד, מהווים דבריו הזדמנות מצוינת להבין את מדיניות ממשלת נתניהו-ברק-בוגי-ליברמן. נתניהו, ושותפיו המתחלפים, רוצה לשמור אופציה לנסיגה עתידית ולכן הוא אינו רוצה לא בניה ולא ריבונות. בניגוד לתקופת אובמה, שסיפק לו תירוץ מעולה, כעת תם האליבי של ביבי. לכן ירושלים מוקפאת, לכן תכניות מתאר ביו"ש תקועות, לכן כל הצ'קים שהוא פיזר בנוגע לבניה בבית אל חזרו ללא כיסוי, לכן טוב לו עם פסיקות ההרס של בג"ץ, לכן גם לא מרחיבים את כביש 60, כביש שקרס מזמן, כדי לא להשקיע באזור שהוא מייעד למסירה, לכן יו"ש אינה קיימת על מפת מסילות הרכבת העתידית, לכן הבתים שנקנו בחברון, רכוש פרטי יהודי לכל דבר, נגזלים מבעליהם והתגובה להחלטת אונסק"ו היתה הקראת פסוקים ואפס מעשים, לכן המנהל האזרחי אינו מפסיק ליזום בניה ערבית על חשבון שטחי C, ולעולם אינו יוזם בניה יהודית אלא חונק אותה בכל דרך אפשרית, לכן נתניהו כבר הסכים לנסיגה לגבולות הקרובים ל-67, עם נוכחות צבאית בלבד בבקעת הירדן.
מה עושים? קודם כל יוצאים מהאשליות ומבינים מהי "הממשלה הימנית ביותר". הגיע הזמן שהימין יקלוט כמה הוא תמים וטיפש ויבין שראש הממשלה מסובב אותו בכחש. שנית, לא לוותר לנציגים המנומנמים הן מהליכוד והן מהבית היהודי. סדר הדברים הוא כזה: החנק יימשך, אלא אם כן תהיה סכנה אמיתית לשלטון נתניהו. נציגי הימין בכנסת ימשיכו לנמנם אלא אם כן תתבע מהם דעת הקהל להתחיל לפעול. הם צריכים לדעת שהם גם ישלמו בפריימריז, וגם שיום הבחירות יכול בהחלט לשמש כיום פיקניק נטול קלפי, ובוודאי שלא יהיו להם פעילים ברחובות ובקלפיות. ארץ ישראל יותר חשובה מהמנדטים, הכיסאות והתפקידים שלהם, ועליהם למלא את חלקם.
קל מאוד בטכנולוגיה של ימינו להגיע אל נבחרי הציבור ולהעביר את המסר, ולכן המפתח הוא אצל הציבור, ואם לא תהיה התקדמות בנושאים הללו זה סימן שלציבור הימני הרחב לא אכפת.

קלקיליה וקלקולי נתניהו

יום ראשון, יוני 25th, 2017

בסתיו האחרון אושרה בקבינט תכנית בניית 14,000 דירות בעיר קלקיליה, המיועדת להכפלת מספרה המונה כיום כ-51,000 איש. רוב האישור מתייחס לבניה עתידית, שכולה מתוכננת על חשבון שטחי C שבשליטה ישראלית מלאה. ההצעה הובאה ע"י המנהל האזרחי, בגיבויו של שר הביטחון, ליברמן.
חשיפת התכנית כעת, ע"י עמותת "רגבים", גרמה לזעזוע הנובע הן ממקבץ הסכנות שהתכנית הזו נושאת בחובה, והן מהעובדה שהממשלה נרדמה בשמירה.
עד מלחמת ששת הימים שלטה ממלכת ירדן על מרכז ישראל ממרומי רכסי יהודה ושומרון. "מרכז ישראל" אינו אלא רצועת חוף צרה, שלאורכה מרוכזים, עד היום, רוב אוכלוסיית המדינה, הדרכים העיקריות, רוב המתקנים האסטרטגיים, מרכזי הכלכלה, הפיקוד הצבאי ונמל התעופה הראשי.
הנקודה הצרה ביותר של רצועת החוף היתה קלקיליה השוכנת במרחק של 14 ק"מ בלבד מהים התיכון, במקום הממחיש באופן המובהק והמפחיד ביותר את המושג "גבולות אושוויץ". עד 1967 היו קלקיליה וסביבתה מוקד לטרור ערבי ולפעולות תגמול מצידנו, ובמלחמה הפגיזו תותחים ירדניים כבדים מסוג "לונג-טום" את תל-אביב ונתניה, הפגזה שגבתה שני הרוגים, בכיכר מסריק בתל-אביב ובמפעל "אביק" בנתניה. התותחים הללו הוצבו על גבעה ממזרח לקלקיליה בשם "חירבת צופין", וכיום שוכן שם הישוב צופים, שכמו אלפי מנשה הסמוכה, הוקמו כדי לבודד את הבעיה הביטחונית האסטרטגית שקלקיליה יוצרת. העיר צמודה לכביש 6 והיא קרובה מאוד לכל ערי המרכז, מאות מטרים בלבד מקצה כפר-סבא, 6.6 ק"מ מרעננה, ו-9.9 ק"מ מהרצליה. בדיוק השבוע לפני 14 שנה חדרו מקלקיליה מחבלים דרך צינור מעביר מים מתחת לכביש 6, פתחו באש על מכוניתה של משפחת ליבוביץ' שהיתה בדרכה לביתה בישוב ימין אורד, ורצחו את נועם בת ה-7. הקרקע באיזור היא חולית וקל מאוד לחפור מנהרות מתחת לגדר. כיום שקט שם כי בניגוד לעזה, סיכול טרור ביו"ש אפשרי בזכות גישה חופשית של צה"ל לכל מקום, שוקמה התשתית המודיעינית שנפגעה קשות בתקופת אוסלו, ומנגנוני הרש"פ שכעת משתפים איתנו פעולה כמי שכפאם השד, כי שלטון הפת"ח תלוי בישראל השולטת בשטח ומצילה אותו מציפורני החמאס.
ויתור על שטחי C הוא למעשה נסיגה משטחים ומסירתם בשקט לרש"פ, מעשה חמור במיוחד בגזרה הקריטית והרגישה ביותר של העיר הערבית ביו"ש הקרובה ביותר למרכז. אפילו לשיטת חסידי "שתי המדינות", כל נסיגה, ולו הקטנה ביותר חייבת לכלול בראש ובראשונה ערים ערביות ביו"ש, וקלקיליה בכללן, ולכן בכל תסריט עתידי ברור שישנו אינטרס ישראלי עליון לשמור את העיר קטנה ומבודדת ככל האפשר. הממשלה עשתה את ההיפך ואף פגעה בישובים שנועדו לבודד את קלקיליה, ולכן, התכנית המופקרת הזו מחבלת בכל סוגי האינטרסים הישראליים.
כל חולשות הממשלה באו לידי ביטוי בפרשת קלקיליה. הזיגזוג – בהתחלה נזף נתניהו במתנגדים: "תמוה ששרי קבינט שהיו שותפים להחלטות מתכחשים להם בסימנים ראשונים של ביקורת ולחץ", אך כשהתגבר הלחץ עבר ל: "אני לא זוכר את ההחלטה שהתקבלה". הרשלנות, האדישות וחוסר הריסון מצד הממשלה כלפי האלוף פולי מרדכי והמנהל האזרחי, מגשימי חזון המדינה הפלשתינית. ליברמן – התומך בתכנית במסגרת הקו השמאלני העונתי שהוא מאמץ, עד להתלהמות הבאה שתופיע לקראת הבחירות. האדישות של ראש הממשלה לשלמות הארץ שהגיעה כאן לשיא, המתווסף להקפאת ירושלים, לבלימה השיטתית של בניה עתידית יהודית ביו"ש, להסכמתו לכרסום הערבי והאירופי בשטחי C, ולהפרה הצינית של רוב הבטחותיו, כמו הבתים בבית-אל ש"נמכרו" כבר פעמיים וחזרו ללא כיסוי. נתניהו מרבה להישען על הנימוקים הביטחוניים, אך הפעם הוא ביצע וויתור ביטחוני אסטרטגי, כי הכפלת קלקיליה היא בראש ובראשונה מפולת ביטחונית כלפי מרכז הארץ, הרבה לפני הנזק לשומרון. גם שרי הבית היהודי, שלפחות הצביעו נגד, אכזבו בכך שלא הפכו את השולחן נוכח ויתור כה חמור.
אחמד טיבי אמר השבוע שקלקיליה היא רק חלק קטן מתכנית בניה ערבית שהממשלה אישרה.
מדוע שוב בחרנו ימין וקיבלנו שמאל, בחרנו ביבי וקיבלנו טיבי?

ארוכה הדרך לעצמאות

יום שישי, מאי 5th, 2017

שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל, שהתעקש לפגוש את אנשי ארגוני השמאל הקיצוני, "שוברים שתיקה" ו"בצלם", נתקל באולטימטום שהציב לו ראש הממשלה לבחור בין הפגישה איתם לפגישה איתו. היתה זו הפתעה נעימה נוכח השתיקה וההשלמה הישראלית המסורתית עם התערבות בוטה של מדינות זרות המנסות להשפיע על מדיניותה, כי עד כה כולם מרשים לעצמם לבחוש אצלנו, בייחוד באמצעות טיפוח עמותות חתרנות בסכומים המסתכמים במיליארדים. גרמניה היא שחקנית בולטת שב-2016 בלבד העבירה ל"שוברים שתיקה" 821,000 ₪ ול"בצלם" 740,000.
לגרמנים יש אינטרס ישיר להכפיש את ישראל, כי אם אפילו קורבנות הנאצים מבצעים פשעי מלחמה, כנראה שמעלליהם שלהם בשואה אינם ייחודיים, ובכך ניתן למרק את הפשעים ולהיפטר מהעבר המעיק. האינטרס השני, העקיף, נובע מאובססיה אנטישמית בלתי נשלטת. המדינה היהודית המוצלחת משגעת את האירופים בכלל, והגרמנים, שרבים מהם חזרו לסורם האנטישמי, בפרט. וכך, מצד אחד קיימים רגשות אשמה המניעים את סבסוד הצוללות לישראל, (אבל גם מספקים תעסוקה למספנותיהם), ומאידך, היותם שחקן ראשי במימון עמותות הפועלות לדה-לגיטימציה ודה-הומניזציה של ישראל, במהלך אסטרטגי של השנאתה על העולם ודחיקתה ל"גבולות אושוויץ". הנסיגה מעזה מוכיחה כי גם בקווי 67 הם לא יתנו לנו להגן על עצמנו, באמצעות מעגל סגור של לחצים, הבאים בתגובה לעלילות על צה"ל, המגיעות מארגונים שאותם הם מממנים. במלחמת העולם שיתפה אירופה פעולה עם הנאצים בסיוע לשואה, וכעת קשה להשתחרר מהמחשבה שאירופה מנסה לחזור על התרגיל באמצעות דרישות ולחצים לכיווץ שטח המדינה ולשלילת יכולתה להגנה עצמית, כלומר ניסיון עקיף להסגרתנו חסרי אונים לשוחט המוסלמי. לו ישראל היתה לפחות מטיחה האשמה כזו בפניה של אירופה, ניתן היה לרסנה.
נוכח זאת, כמה מאוחרת וחלשה תגובתו של נתניהו, כי אין מדינה שהיתה מתירה חתרנות שכזו. החוק היה צריך להגדיר את ארגוני החתרנות כ"סוכנים זרים" ולהגביל את פעילותם. מדינה המכבדת את עצמה היתה כבר מזמן תובעת בתוקף מהמדינות הללו לחדול מהמימון וההתערבות בענייניה, עד כדי ניתוק יחסים. במקביל ניתן בקלות להזרים כספים לארגונים אופוזיציוניים באירופה. אפשר לממן ולעודד את בדלני קטלוניה בספרד, את דרישות ארגנטינה על "איי המלווינאס" הנקראים בפי הכובשים הבריטים "איי פוקלנד", את בדלני קורסיקה, את השסע בין הפלמים לוולונים בבלגיה, בדלנים סקוטיים, וכו'. או אז אפשר היה להגיע עם אירופה להסכמים הדדיים של הפסקת חתרנות ומימון, ומכאן המסקנה שכבוד לאומי מתורגם לביטחון לאומי.

הפרובוקציה של השר הגרמני מראה לאן הידרדרה ישראל כתוצאה מהמחילה העקבית על כבודה ועל החופש שהיא מעניקה לכל זב חוטם להשפיל אותה ולממן את חורבנה. ישראל היא שהתנצלה ושילמה פיצויים על מעשה התוקפנות של ארגון טרור תורכי במשט המרמרה. ישראל מסכימה לקיומה של סוכנות "אונר"א" הקיימת במיוחד רק כדי לשמר ולא לפתור את תופעת "הפליטים הפלשתינים", במקום סוכנות האו"ם "UNHCR" האחראית לפתור בעיות פליטים ביתר העולם. אך מה כל זה מול העובדה הבלתי נתפסת שישראל מספקת חשמל ומים לישות הטרוריסטית של עזה, החוטפת את חייליה והמחזיקה כרגע באזרחיה ובגופות חייליה, ואפילו בעת מלחמה פעילה. לפי ההיגיון הזה על צ'רצ'יל היה לספק דלק להיטלר במהלך מלחמת העולם.

ביום העצמאות התקבלה באונסק"ו החלטה שישראל היא כוח כובש בירושלים. תגובת ראש הממשלה היתה גינוי ההחלטה כאילו היה טוקבקיסט. מדינה בעלת כבוד לאומי היתה מנצלת את מעשה התוקפנות הזה כהזדמנות לסילוק האו"ם היושב כדייר על שטח ריבוני ישראלי של "ארמון הנציב" בירושלים "הכבושה", ואף בנה שם תוספות באופן בלתי חוקי. מהלך כזה היה גורם לארגון העוין הזה לחשוב פעמיים לפני צעד נוסף מסוג זה, ומשדר מסר של שינוי כללי משחק.
הידיעה המאכזבת שנתניהו ניסה בסוף להתקשר לשר החוץ הגרמני, שלא טרח לענות, מעידה שאפילו מה שנראה כצעד ראשון לכיוון הנכון, עדיין לא החל.
חגגנו השבוע את העצמאות הפיזית. כעת נותר השלב הקשה יותר, לצאת מהגלות הנפשית.