למי מגישים את חשבון ההתנתקות?

מקורבי אריאל שרון ובמיוחד ראש לשכתו ויועצו, עו"ד דב וייסגלס, שהוציאו לפועל את "ההתנתקות", טוענים שהיא דווקא הצילה את מתיישבי עזה מהמציאות הנוכחית, שהיתה בלתי נמנעת, וכן, שמאז הנסיגה נהרגו פחות ישראלים בגזרת עזה.

תזכורת.

לא החמאס שלט ברצועה בשנים שלפני הנסיגה, אלא "הפרטנרים", הרשות הפלשתינית. הטרור השתולל שם למרות שהרקטות, חמרי הנפץ, המרגמות ונשק הנ"ט היו אז חובבניים ומוגבלים ביותר. ב"ציר פילדלפי", 14 ק"מ לאורך גבול הרצועה ומצרים – מכרם שלום לגוש קטיף, התמודד צה"ל עם המנהרות שמתחתיו והצליח להגביל את זרימת הנשק הכבד לרצועה.

יכולות הטרור הללו התפתחו כתוצאה מהסכמי אוסלו, שבעקבותיהם הגיע ליש"ע ממסד טרוריסטי שלם שקיבל נשק, סמכויות שלטון וריבונות. הביטחון התערער והגיע לשיא בהתפרצות "האינתיפאדה השניה" בשנת 2000 ועלתה עד 2005 בחיי כ-1200 ישראלים.

לקראת 2004 נרגע גל הטרור ביו"ש כתוצאה ממבצע "חומת מגן" שבו השתלט צה"ל מחדש על השטחים שנמסרו, חיסל ותפס אלפי מחבלים ושיקם תשתיות מודיעיניות. לעומת זאת בעזה לא התבצעה "חומת מגן" והטרור לא הוכרע. הכרזת שרון על הנסיגה שילהבה את הטרור ועקומת הפיגועים זינקה. "רוח גבית לטרור" הגדיר זאת הרמטכ"ל דאז, בוגי יעלון. "הנסיגה תהפוך את עזה ללבנון" קבע ראש השב"כ דאז, אבי דיכטר.

וכך היא נראית "לבנון הדרומית": "ציר פילדלפי" נעזב כתוצאה ממסירת גוש קטיף, הסכר הדולף נפרץ לחלוטין, והרצועה הוצפה בנשק כבד. התוצאה היא שברצות החמאס, רצים מיליוני ישראלים למקלטים בכל המרחב שבין הרצליה לדימונה. כל גבול עזה הפך ל"ציר פילדלפי" ענק שמתחתיו רוחשות עשרות מנהרות המובילות היישר לנגב. קם צבא חמאס בן 20,000 מחבלים שבנה יכולת לחדור במפתיע לעשרות ישובים ומחנות, בחיפוי מטחי אש עצומים על כל הארץ, לחטוף עשרות אנשים, לבצע הרג המוני ולגרום לאבדן שליטה אסטרטגי בנגב. מיטב בנינו הנופלים כעת במאמץ להחריב את המפלצת הזו מצטרפים למחיר עשרות ההרוגים, עשרות המיליארדים ושיתוק החיים במדינה לחודשים מאז הנסיגה. מצבנו הבינלאומי נפגע קשות כתוצאה מדו"ח גולדסטון שגם הוא תוצאה מהנסיגה.

 

מדוע לא לקחנו גם בעזה את תרופת "חומת מגן" הבדוקה ובחרנו בהיפך הגמור, כוס תרעלה של הפקרת השטח לטרור?

הסיבה לא היתה ביטחונית.

בבחירות 2003 הציע מנהיג "העבודה", עמרם מצנע, נסיגה חד צדדית חלקית בעזה. שרון לעג לו וכינה אותו "טירון פוליטי" וקבע ש"דין נצרים כדין ת"א". כמה חודשים לאחר מכן, הפך לפתע את דעתו.

ב-2004 הוכנה נגדו טיוטת כתב אישום בפרשת השוחד "האי היווני". ח"כ צבי הנדל סיפר שקיבל הדלפה מצוות הייעוץ הפוליטי של שרון, "פורום החווה", שלפיה, תפנית "ההתנתקות" הדרמטית נועדה לבלימת התיק שעמד להפליל את שרון. מכאן טבע הנדל את המשפט "עומק העקירה כעומק החקירה". אישוש לכך נתנו בוגי יעלון בספרו, ורביב דרוקר ועופר שלח בספרם "בומרנג".

יזמים, כולל סיריל קרן, מקורבו של שרון, תכננו להקים קזינו על חורבות אלי סיני.

התקשורת התגייסה. "הארץ" כתב: "השחיתות יכולה לחכות". אמנון אברמוביץ' קרא לשמור על שרון כעל אתרוג עד לסיום המהלך. "זה מעולם לא היה קשור לפלשתינים, לדמוגרפיה, לשלום…" סיכם יאיר לפיד בדיעבד. "…רצו ללמדם (את המתנחלים) שיעור בצניעות…"

שרון הגשים לשמאל את חלום חייו, ובמקביל נסגר תיק "האי היווני".

עתירה לבג"ץ נגד סגירת התיק נדחתה. לימים תיאר השופט מישאל חשין, סגן נשיא בית המשפט העליון, את "הנימוק המשפטי" להחלטה: "אני יכול רק לומר שכשאדם (גלעד שרון) בשביל לשוטט באינטרנט מקבל 600 אלף דולר והבטחה לעוד שני מיליון, צריך להיות שוטה כדי לחשוב שהוא באמת קיבל את הכסף בשביל העבודה… אבל באותו זמן כל העם רצה ששרון לא יעמוד לדין, בגלל שהיתה תוכנית ההתנתקות. ואם שרון היה עומד לדין לא היתה התנתקות". ("הארץ" 27.5.06)

 

השמאל ומקורבי שרון פיזרו הבטחות וורודות על השלווה והרוגע שיביא המהלך, אך כעת, כשהכל עולה בלהבות, הם מעיזים לטעון שעשו לנו טובה. זו דרכם להתנער מהאשמה הנוראה הזועקת מפניהם הצעירות של החיילים המובאים לקבורה בעשרותיהם – קורבנות ההתנתקות.

 

 

 

 

 

 

7 Responses to “למי מגישים את חשבון ההתנתקות?”

 1. מאת מפוקח:

  בועז העצני מדייק כרגיל. חשוב לציין את האסטרטגיה הגאונית של שרון ללכלך ולערב כמה שיותר גורמים בתהליך זה, כדי שכשיבואו האישומים, האשמה תהיה מפוזרת על פני כל כך הרבה גורמים- שלא יהיה ניתן להעמיד לדין אף אחד על פשע הטרנספר הזה.

 2. מאת ד.ג.:

  באשר לציר פילדלפי,
  יש להדגיש את חלקו של מובראכ בכך שאפשר את קיום מנהרות ההברחה ונתיבי ההברחה.

  השאלה היא, איך זרם ומהיכן זרם הנשק הרב, הרי אין אפשרות לזוז במצרים מנקודה לנקודה מבלי לעבור שורה של מחסומי הצבא, כל גשר כל מבנה ציבור כל צומת חשובה נשלטה, ביחוד בתקופתם של סאדת ומובראכ על ידי הצבא.
  וכאשר האמרקים הציעו לו עזרה ב"גילוי" המנהרות הוא דחה את העזרה,
  בנוסף היו תקריות בהם "שטרי הגבול" המצרים סיעו וירו מהעבר המצרי של הגבול על חיילי צהל.

 3. מאת יוסי:

  מאמר מעולה.

 4. מאת דוד איש שלום:

  בעז היקר, לא נותר לי אלא לחזור על דברי יהודה עציון:
  בועז, יישר כוח!
  ראש בריא, פלס ישר, נאמנות מוחלטת לעתיד העם בארץ – זה המטען הגנטי במשפחת העצני.
  עלה וצלח!

 5. רק שכחת לציין מר בועז העצני כיצד אותו צבי הנדל מכר המתיישבים מניסנית ואולי אף מאוד ישובים …
  בזמן הדיבורים על תוכנית ההתנתקות צבי הנדל שהיה אז ח״כ מטעם המפד״ל ותושב גני טל שבגוש קטיף היה מגיע אלינו לניסנית ומדבר עם תושבים שהיה לא תהייה , ואל לכם לדבר עם המדינה על היום שאחרי …. בדיעבד אנחנו יודעים כי צבי הנדל והישוב בו התגורר גני טל – סיכמו על הסכם העתקה קהילתית ליד קיבוץ חפץ חיים הרבה לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות והם קיבלו מעל ומעבר להסכמי העתקה אחרים .

 6. מאת יהודה עציון:

  בועז, יישר כוח!
  ראש בריא, פלס ישר, נאמנות מוחלטת לעתיד העם בארץ – זה המטען הגנטי במשפחת העצני.
  עלה וצלח!
  י"ע

 7. מאת ד"ר א"י כהן:

  חומת מגן לא התבצעה בעזה בגלל התנגדות פרס!

Leave a Reply


שבע − = 3