דין נתניהו כדין עמונה

ב-2006 הורה בג"ץ להרוס 9 בתים בעמונה שנטען שהוקמו לכאורה על קרקע ערבית פרטית. איש לא דרש מהערבים הוכחות, וספק אם בכלל נמצאו ערבים שיטענו זאת, כנהוג ברוב העתירות הללו, המוגשות ע"י ארגוני שמאל בלבד, ללא עותר ערבי. בעקבות ההחלטה הנחרצת של בג"ץ, עתר פעיל הימין, אריה קינג, נגד גזל שטחי שכונת "שער המזרח" בירושלים בידי ערבים. נוסח העתירה היה זהה לחלוטין לעתירת עמונה, עם שינויי המקומות והשמות המתבקשים. ההבדל היה שכאן היו בעלים שהציגו הוכחות בעלות, אך לרוע מזלם הם היו יהודים, ובג"ץ קיבל בסבלנות אינסוף את עמדת המדינה שטענה שלא להרוס את השכונה הערבית, בשל "סדר עדיפויות".
"החוק זה לא הכל" הצהיר השופט מני מזוז בדחותו לאחרונה עתירה נוספת נגד בניה ערבית בלתי חוקית ביו"ש, תוך שהוא מקבל את עמדת המדינה שלא להרוס, "מנימוקים מדיניים וביטחוניים". לא רק בשטחי ה"כיבוש". מזוז דחה לאחרונה עתירה לפינוי הכפר הבדואי אל-זרנוג שבנגב שנבנה על קרקע יהודית פרטית, ואף הציע למדינה להפקיע את הקרקע מידי בעליה.
כלומר בג"ץ נוהג למנוע סילוק ערבים שהשתלטו על קרקעות, אך מסלק יהודים ללא שיהוי וללא הוכחת בעלות ערבית. בנתיב האבות הוא העלה את הטמפרטורה, וקבע שדינו של ישוב שהוקם ללא אישורים, להיעקר, למרות שהמדינה מעוניינת לאשר אותו. יהודים – החוצה! והחוק? השופט מזוז הבהיר היטב מה משקלו. בג"ץ הורה להרוס את עמונה, להרוס חלקים מעופרה כקדימון לרוב הישוב, וכעת את נתיב האבות, כשברור לאילו מימדים עצומים ממשיך מסע ההרס הזה. המשמעות של מדיניות האפליה המשפטית הזו אינה אלא "טיהור אתני" של היהודים ביו"ש.
באיחור קל של 11 שנה, הגדיר לאחרונה נתניהו את הדרישה לסילוק היהודים מיו"ש כ"טיהור אתני". האמירה כוונה ללחצים מחו"ל, לא מול בג"ץ. מה הוא יכול לעשות נגד פסיקת בני האלים הללו, שמילתם גוברת על איתני הטבע?
הוא יכול למשל להתעלם ולא להרוס, כמו בפסיקת בג"ץ איקרית ובירעם בצפון שהורה למדינה להחזיר את האדמות לערבים שגורשו במלחמת העצמאות, והמדינה מתעלמת בנימוקי שקר כלשהו, וישנם עוד לא מעט מקרים. אולם נתניהו אינו יוצא מגדרו. הוא מתיר למערכת לרדוף את ההתיישבות, ומתבונן מהצד, בניגוד בולט למקרים כגון מתווה הגז והסוגיה האירנית שבהם הפגין יכולת להפוך עולמות בנושאים הקרובים לליבו.
מדהים, אך אף ממשלת שמאל לא עקרה מעולם ישוב. ממשלות הליכוד בנו את רוב ההתיישבות ביש"ע, אך הן היחידות שגם עקרו ישובים. רק הליכוד יכול, כי לימין אין אופוזיציה בבואו להרוס ישובים, אם במעשה, כמו בעבר, ואם במחדל ואדישות נוכח הדורסנות המשפטית כיום. נתניהו התפאר שבתקופתו הצטמצמה הבניה למינימום, ואם עד עתה התנחם הימין שלפחות הוא אינו הורס, כעת אזלו התירוצים.

זה הרגע שבו קופצים תמימי הימין האוטומטיים עם הטענה שבגללנו יעלה השמאל לפי תקדימי רבין וברק. ובכן, הליכוד של שמיר רצה להקדים את הבחירות מנימוקים פנימיים שונים וארבעת החודשים שקיצרו את חיי ממשלת שמיר לא הם שהביאו את אוסלו. ממשלת ברק היתה תלויה בש"ס, מפד"ל וישראל בעליה. היתה בניה ביו"ש, לא נהרס אף ישוב, לא היה ויתור על שטח (פרט לביצוע פינוי השטחים האדירים שמסר נתניהו בוועידת וואי, הויתורים שהובילו להפלתו). ברק הוביל לפיצוץ ההסכמים ולהוצאת המוגלה של אוסלו, והשמאל אינו סולח לו על כך. לרבין וברק היתה אופוזיציה שמנעה נסיגה מרמת הגולן. אולמרט היה תלוי בש"ס וישראל ביתנו ולא הרס ישובים. ממשלת שמאל אם תקום כיום תימצא באותו מילכוד של תלות במפלגות ימין. יש חיים אחרי נתניהו.
לכן יש לדרוש וללחוץ על חברי סיעות הימין לאיים ברצינות על קיום הממשלה. זהו איום יעיל ביותר כי נתניהו זוכר היטב את הטראומה של הפלתו בעקבות ויתוריו בממשלתו הראשונה.

ישנם שני הבדלים גדולים בין ממשלות שמאל לימין – יהודה ושומרון, שמם. אם הימין מפקיר אותם, עדיף שיעלה השמאל ואז לפחות תהיה אופוזיציה.

One Response to “דין נתניהו כדין עמונה”

 1. מאת דרור מרמת גן:

  איום על קיום הממשלה לא יעזור לטווח ארוך. לכל היותר נתניהו יזרוק עוד עצם לחסידיו, אבל לא ישנה את מדיניותו השמאלנית הכוללת את חזון המדינה הפלשתינאית שלו.
  רק הדחת נתניהו יכולה להביא לתפנית אמיתית.

  נתניהו הוא מקור הכח העיקרי להמשך שלטונו במדינה של הבג"צ השמאלני

  28/5/15
  "אני שש שנים ראש ממשלה ולא היתה שום נגיסה במעמדו של בית המשפט. גם בהסכם הקואליציוני הנוכחי אין שום נגיסה. נשמור על עצמאות בית המשפט העליון".
  http://www.themarker.com/hrtz/1.264

  15/1/15
  טקס חילופי נשיאי ביהמ"ש העליון
  "בית המשפט העליון הוא עמוד התווך של הדמוקרטיה הישראלית. יותר מכך, הוא מגדלור של צדק ומוסר שתואם את היותנו חברה שוחרת חופש ומדינה שומרת חוק. הוא שוזר את העקרונות היהודיים והדמוקרטיים אלו באלו מתוך ראייה מאוזנת של צרכינו הריבוניים – גם הבטחת אופייה היהודי של מדינת ישראל וגם שמירה קפדנית על כבוד האדם וחירותו, כבוד האדם באשר הוא". http://www.pmo.gov.il/MediaCenter/S
  28/2/12
  נתניהו: לא אתן לאף אחד לפגוע בביהמ"ש
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx

  15/11/11
  נתניהו לנאמן: "לגנוז את חוק השימוע לשופטי בג"ץ"
  http://www.mako.co.il/news-military

  11/3/2009
  נתניהו ניצח: ליברמן ויתר על המינוי של פרידמן לשר המשפטים בעת הדיונים על הרכב הממשלה, ליברמן דרש את מינויו של פרופ' פרידמן לשר המשפטים, כדי שהוא יוכל להמשיך ברפורמה,בה הוא התחיל בזמן ממשלת השמאל של אולמרט, שנועדה להחזיר את ביהמ"ש העליון למקומו הראוי, מעמדת שליט העל של המדינה שאהרון ברק נטל לעצמו. נתניהו סרב בנחישות, וליברמן ויתר בסופו של דבר.
  http://news.nana10.co.il/Article/?A

Leave a Reply


שש + 8 =