מילה של ליברמן

מי אתה אביגדור ליברמן? איש ימין קיצוני, "טורף ערבים", אדם שאצלו מילה זו מילה? מה הכיסוי לאמירה כגון: "אני אומר לך ואתה יכול לתפוס אותי במילה… אם אני שר הביטחון, אני נותן לאדון איסמעיל הניה, 48 שעות. או שאתה מחזיר את הגופות והאזרחים או שאתה מת". (3.2016). חודשיים אחרי התמנה ליברמן לתפקיד. הנייה עדיין חי. הפתעה? הנה עוד כמה.
בשנות התשעים נהג ליברמן להתפאר שמימינו נמצא רק הקיר, אך בשנת 2000 סיפר אהוד ברק, "ליברמן וחבריו הציעו לערפאת "חכו לנו ואיתנו תעשו עסקה טובה יותר". שגריר ארה"ב דאז, מרטין אינדיק, אישר בספרו: "ליברמן נועד עם ידידו מוחמד ראשיד לאחר ניצחון אריאל שרון בבחירות 2001, והציע לו ויתורים מדיניים מפליגים".
באוקטובר 2001 היו ליברמן ורחבעם "גנדי" זאבי באותה מפלגה. לאחר שרוה"מ שרון הפתיע וצידד במדינה פלשתינית הכתיב גנדי פרישה מהממשלה. גנדי נרצח יום לאחר הפרישה, ובטרם התקררה גופתו זיגזג ליברמן חזרה לממשלה. בעייתי לימני להגיע לבחירות מתוך ממשלה התומכת במדינה פלשתינית, וליברמן פרש ממנה כחצי שנה לפניהן. אחרי הבחירות חזר ליברמן לממשלת שרון, ולכיסוי הישארותו בממשלת ההתנתקות אמר: "אין ספק שהאחדות חשובה יותר ועדיף ויתור על שטחים". (2004), עד ששרון סילק אותו ביוזמתו.
ב-2006 עולה אהוד אולמרט לשלטון עם תכנית "ההתכנסות" – התנתקות מיו"ש. ליברמן רוצה כיסא ומכריז "אני ימין פרגמטי, לא פנאטי". ההזדמנות באה בעקבות משבר מלחמת לבנון וליברמן מצטרף ומציל את ממשלת אולמרט. שם הוא גם מזגזג: "תומך במסירת נשק לאבו מאזן"(28.12.06), וגם להיפך "כבר הוכח שהעברת נשק וכסף לפת"ח משמשים לחיזוק הטרור ולא למאבק בו". (22.6.07). ב-2008 אולמרט מסתבך, בחירות באופק, וליברמן נוטש "מסיבות אידיאולוגיות".
לפני בחירות 2009 הוא שוב ימין: "מתכונת מפת הדרכים תוביל רק לעוד עימותים". לאחריהן: "ישראל מחויבת רק למפת דרכים". אגב, הסכם אוסלו הוא פיקניק בהשוואה ל"מפת דרכים". באותה שנה: "פתרון שתי מדינות לא יביא לקץ הסכסוך, הוא יביא את הסכסוך אל תוך גבולות 1967". כשר ביטחון: "תומך בשתי מדינות".
דיבורים 2016: "נגד הטרור צריך יד ברזל בלתי מתפשרת… צריך להרוס את בתיהם של מחבלים שלא הצליחו להרוג … צריך להתחיל להשתמש בכלי הגירוש לעזה… להפסיק את העברת הכסף לפלסטינים כשהטרור משתולל ". קצת אחרי, ליברמן שר ביטחון ואין שום שינוי במעשים, בדיוק כמו הגינוי השבוע לחיילים בג'יפ המותקף. הוא השר הממונה, הוא אינו משנה את המדיניות והנהלים, ורק מתלהם כדי לשמור על תדמיתו הימנית.
ליברמן הוא חברו של המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף, שביחד עם ערפאת חלק בעלות על הקזינו ביריחו, שאותו ייצג חבר נוסף של שלאף, עו"ד דב וייסגלס, מאדריכלי "ההתנתקות". ב-2009 ביקש שר חוץ ליברמן למנותו כשליח לארה"ב. עוד חבר הוא חיים רמון, שכמו ליברמן ("ניתן להעביר שכונות בירושלים לשליטה פלשתינית"), תומך בחלוקת ירושלים. חבר נוסף הוא מוחמד ראשיד, איש הכספים של ערפאת, ש'ויקיליקס' פרסם שהוא מועמדו של ליברמן כיורש לאבו-מאזן. מעניין.

לאורך הקריירה שלו לא הותיר ליברמן חותם חיובי משמעותי כלשהו, כי סכום המהלכים הסותרים הוא אפס. נזק, לעומת זאת, הוא כבר עשה כשנתן את המתנה הגדולה ביותר לערביי ישראל, שנגדם אינו מפסיק להתלהם. העלאת אחוז החסימה ביוזמתו, היא שאיחדה את הסיעות הערביות והוסיפה להן 2 ח"כים, וכן גרעה 3 ח"כים ימנים של אלי ישי שלא עברו את אחוז החסימה. זו תוצאה שדווקא מקדמת את כוונתו ליצור גבול על כביש 6.
"צריך להספיק לקשקש. כל הדיבורים על החלת ריבונות, בנייה בכל מקום – זה דבר בלתי אחראי. אנו צריכים להבין את מקומנו ומגבלות הכוח שלנו". זה ליברמן האמיתי, אופורטוניסט הנוטה לשמאל, המכסה על הכל בהתלהמות בריונית ריקה. כשר ביטחון הוא האיש המושלם בידי נתניהו להחרבת ההזדמנות ההיסטורית שנוצרה ליישב את יו"ש ולבטל את האופציה הפלשתינית.

Leave a Reply


× ארבע = 4