אם אשכחך

ההכרה בירושלים כבירת ישראל אינה אלא צעד של לגיטימציה, ממש כמו הצהרת בלפור והחלטת כ"ט בנובמבר שמעולם לא נכנסה לתוקף כי הערבים דחו אותה, אך אפשרה לישראל לנצל היטב את הלגיטימציה לצורך ייסוד המדינה. גם ל"פלשתינים" יש לגיטימציה, ובשפע, אך הם נכשלו לתרגם אותה להקמת מדינה, וכבר איחרו את הרכבת.
הלגיטימציה הזו היא בעלת משמעות מכרעת. כמה מכרעת? ראו את זעקות השבר מצד הערבים ומשת"פיהם. ראשי הרש"פ לא ינהלו מו"מ ללא ירושלים.

כבר מאז 1995 החוק האמריקאי שנקבע ע"י הסנאט קובע שירושלים היא בירת ישראל, אבל בלחצו של ראש הממשלה רבין ז"ל, הוכנס סעיף המאפשר לנשיא לדחות כל חצי שנה את העברת השגרירות בצו מיוחד מסיבות "בטחוניות". ב-1999 נקעה נפשם של הסנטורים קייל (רפובליקני) וליברמן (דמוקרטי) מדחיית יישום החוק, והגישו הצעת חוק מעודכנת ללא דחייה נשיאותית, וקיצוץ 100 מיליון דולרים מתקציב השגרירויות בעולם אם תימשך הדחייה. אבל, ראש הממשלה אהוד ברק בקש מהסנטורים להיעתר לדרישת הנשיא קלינטון להסיר את ההצעה.
אך כעת התרחשו כמה שינויים גדולים.
1. באופן בסיסי טראמפ אינו אוהב להפר הבטחות, ורואה בכך, ובצדק, חולשה.
2. הערבים בהתמוטטות, הכוללת מלחמת עדות ודתות. סוריה, עירק, לוב ותימן כבר אינן מדינות, מצרים, ירדן ולבנון מתנדנדות, וסעודיה מתקרבת להתנגשות מול אירן. בנוסף ישנה ירידה עצומה במחירי הנפט, דבר המפחית את עוצמת מדינות ערב המפיקות, והם תלויים בארה"ב בעימות נגד איראן , כשארה"ב כבר אינה תלויה עוד בנפט שלהם בשל פיתוח טכנולוגיה להפקת גז ונפט מפצלי שמן.
3. ישראל היא המקום היציב היחידי במזה"ת, שמהפכת המידע הפכה למעצמה, כלומר כל שיווי המשקל במזה"ת התהפך. משקלה של ישראל עלה מאוד בעוד משקלם של הערבים הצטמק.
4. וזו הנקודה העיקרית, הנוצרים ידידי ישראל בארה"ב. הקהילות האוונגליקניות מונות עשרות מיליונים של ידידי ישראל שהתיאולוגיה שלהן טוענת שעד שלא יחזרו כל היהודים לכל ארץ ישראל, המשיח שלהם לא יגיע. עד שיגיע נשארה לנו כברת דרך נכבדה משותפת, וכשיגיע, פשוט נשאל אותו לשמו… בינתיים, כל מנהיג נוצרי יודע לדקלם את הפסוק שאלוהים אומר לאברהם, "וַאֲבָרֲכָה מְבָרְכֶיךָ וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה". מישהו אצלם אף עשה מחקר שבכל פעם שארה"ב פעלה נגד ישראל, היא חטפה אסון טבע.
כשדחה הנשיא טראמפ לפני חצי שנה את העברת השגרירות, הוא זכה למכתב חריף ביותר מכשישים מנהיגים נוצרים, המייצגים עשרות מיליונים, שממש פקדו עליו להעביר את השגרירות. זה לא דבר קטן, כי אנו נכנסים לשנת בחירות לבתי הנבחרים, והרפובליקנים תלויים נואשות בגוש האוונגליקני, ולכן דווקא בעיתוי הזה, הסתיים מרחב התמרון של הנשיא מול קהל מצביעיו.

זהו שיאה של שותפות יוצאת דופן בינינו לבין הנוצרים ידידי ישראל, ואנחנו קוצרים את פרי הידידות הזו בעיתוי מעולה, כי השאיפה של טראמפ להשיג את "הדיל האולטימטיבי" של שלום במזה"ת הינה מסוכנת, ועניין ירושלים יספק תירוץ מושלם לאלו המכונים "פלשתינים" לחמוק מהסכמה לוויתורים ובכך להציל אותנו מסוג כזה או אחר של מדינה פלשתינית.
עם ישראל שמר על קשר חי עם ירושלים לאורך הדורות, וכעת ירושלים תשמור על עם ישראל וארץ ישראל מ"הדיל האולטימטיבי".

Leave a Reply


9 − תשע =