מה גלית מגלה, ועוד גילויים על גלי צה"ל

ראש מחלקת החדשות של גלי צה"ל, גלית אלטשטיין, העניקה ראיון אישי ב"דה מרקר" (30.10.10).

בהזדמנות חגיגית של יומולדת הששים לגל"צ, הזדמן לנו, כמאזינים, לקרוא בין השורות, בשחור על גבי עיתון, את מה שמסתתר מאחורי השלטר החשוב ביותר בעולם הרדיו הישראלי. הגזמה? לא על פי הכתבה: סקרי TGI מראים שלתחנות גלי צה"ל יש רייטינג שנושק ל- 50 אחוזי האזנה (!). כלומר, כחצי ממאזיני הרדיו במדינה שומעים את גלי צה"ל.

עוד מסופר בכתבה כי המשכורות בגלי צה"ל צנועות יחסית. מה, אם כן סוד המשיכה לעבוד בתחנה? כוחה של גל"צ הוא בכוחה: 50% האזנה פירושם כח והשפעה, וככזה – הוא מושך אליו את אנשי הרדיו הבכירים העובדים בה, למרות שלכוכבים אין שכר בשמיים. במילותיה של רמ"ח החדשות, ההודאה נשמעת כך:

"אבל כעיתונאית, וכמי שעובדת עם עיתונאים, אני רואה שיש תמריץ להשיג רייטינג כדי להשיג עוצמה, לקבוע סדר יום"

"לגלי צה"ל יש רייטינג מטורף. תחשבו כמה כוח יש לזה.“

“המטרה היא לא להביא עוד מפרסמים, אלא להשפיע“.

אם לוקחים בחשבון שמדובר בכספי מסים המועברים ממשרד הבטחון, ושמדובר בשירות צבאי לכל דבר של עשרות חיילים – עוצמת התהייה על המשך קיומה של תחנת שידור צבאית בעלת ההשפעה הפוליטית הגלויה, רק מתגברת.

עוד תהייה אגבית על צה"ליות התחנה מסתתרת במידע אישי על אלטשטיין, מי שנבחרה לנהל עשרות חיילים בגל"צ:

"על שירות צבאי פסחה, כמו בנות נוספות במחזור שלה, לאחר שקיבלה פטור בשל עודף בנות. "יש בזה מן האירוניה", היא מודה …” . לא מוזר? האם גם משירות לאומי בהתנדבות היא קיבלה פטור? האם מקומה של מי שהחליטה שלא לשרת את המדינה – הוא בתחנת צה"לית?

אולם אלטשטיין אינה הבעיה המרכזית בגלי צה"ל. גל"צ הוא בית הספר המרכזי להכשרת עיתונאי העתיד במדינה, ומהווה את ראש החץ בהשפעה עיתונאית על המהלכים הפוליטיים במדינה, בכל תחום. אלטשטיין מתאימה לגל"צ, כמו שאר האזרחים המועסקים בתחנה, בגלל שהיא מתאימה לאג'נדה.

לא קשה להבחין כי ארגוני הקרן לישראל החדשה זוכים לסיקור וקידום בלתי פרופורציונלי בגל"צ:  מחקר פנימי של מרכז תדמי"ת הראה כי לא פחות מ- 11 אישים וארגונים הקשורים ב NIF קודמו בתוכניות האקטואליה בחודש יולי 2010, ביניהם: 'בצלם', 'נשות הכותל', התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית, 'ידיד', 'המכללה הכלכלית חברתית', 'מרכז בינה', האגודה לזכויות האזרח ועוד.

בכנס העיתונות באילת שמארגן  "אג'נדה", מארגוני ה NIF, השתתפו אשתקד אנשי 9 כתבים ומגישים מגל"צ בלא פחות מ-14(!) פאנלים, שניים מהם בהנחיית מגישות בכירות מהתחנה.

מי לא משפיע בגל"צ? לפני כמה שבועות פורסם כי במחזור החדש של כתבי גל"צ, חיילים במדים, אין אף חובש כיפה. זאת, באותו צבא שהודיע אך לפני שבוע כי מעל 20% מבוגרי קורס קצינים האחרון הם חובשי כיפה.

האג'נדה באה לידי ביטוי, לעתים ביתר שאת, בחומרים שהמערכת בוחרת לגנוז. בבדיקה מהשבוע האחרון מתגלה קו ברור ועקבי – העלמת אירועי אלימות לאומית של המגזר הערבי:  בדואים בנגב המשיכו בהשחתת עצים בתגובה על הרס בתים לא חוקיים. תמונות נחשפו בבלוג ובפורום "רוטר" בו גולשים בכירי גל"צ,   והועברו על ידי תדמי"ת לבכירים בגל"צ. התוצאה: כלום, אפס דקות שידור.

ביום שישי , 29.10.2010, ערב שבת חברון, חיי שרה, רוססו כתובות נאצה בחברון נגד "מתנחלים". התוצאה בגל"צ:  אפס סיקור. יחידת הצילום  "תצפית" העבירה תמונות בלעדיות על נסירת עצי זית ביו"ש על ידי ערבים תוך נסיון לביים  אירוע "תג מחיר". בגל"צ אין סיקור.  חומת-אש סביב היישוב הר-ברכה ביום שני, 1.11.10, אש שהוצתה במקביל בכמה מוקדים .  עד שעות הערב לא הועלתה ידיעה על כך באתר גל"צ. אסור לשבור את הדימוי: המתנחלים הם האלימים.

הראיון עם אלטשטיין רק אישש את מה שכולם יודעים כבר מזמן: מטרת קיומה של גלי צה"ל היא כוח ההשפעה הפוליטי שלה. הרדיו הצבאי מהווה במה לקידום אג'נדה שמאלנית בוטה, בשיתוף פעולה הדוק עם ארגוני ה- NIF. כל יום שתחנה זו משדרת – האמון  בדמוקרטיה הישראלית נפגע קשות. הגיע הזמן לומר בפה מלא: די לכיבוש המשחית ביפו.

Tags: , , , ,

8 Responses to “מה גלית מגלה, ועוד גילויים על גלי צה"ל”

 1. מאת וואו...:

  פוסט ענק!!!

  כתיבה משובחת ומעולה!!!

  המשיכי נא!

 2. מאת צבי גלברד:

  גל"צ משקרים בנוגע לרייטינג 50% – זה אולי נכון לגבי גלגל"צ שמשציעה שירים ומבזקים.
  כמה חיילים שומעים את גל"צ ? וכמה שעות היום ?
  צה"ל יחסןך המון אם יסגור את גל"צ.

 3. מאת שמעון:

  לדעתי צריך לסגור את התחנה הזאת ולזרוק את המפתחות לים.
  חבל על התקציב של הצבא.

 4. מאת אסתר גרוס:

  גם בנושא המסתננים מאפריקה וילדי הזרים, המועמדים לשוב לארצות מוצא הוריהם, השוהים במדינת ישראל שלא כחוק, גל"צ הינה ממובילי הקמפיין התקשורתי למענם: קארן טל- מנהלת בית הספר רוגוזין שבדרום ת-א, המאכלס ילדי זרים – ועליזה אולמרט – הבקיעה במתרחש בשכונת שפירא, אך נעלם ממנה המתרחש מתחת לאפה בביתה שלה – הן אורחות קבועות. נושא זה מסוקר בגל"צ כמטבע שיש לו צד אחד בלבד, הם נמנעים באופן שיטתי מלהציג דעה שכנגד. זכור לי ראיון תוקפני וארסי במיוחד שערך רינו צרור , באוגוסט 2009, כמדומני, עם ציקי סלע, שעמד בראש יחידת עו"ז, לאחר מכן ראיין את בר און בנושא אחר לגמרי שקנח את דבריו, בחיזוק הקו שהוביל רינו צרור בראיון שהאזין לו, בהשמצת ציקי סלע. המסתננים, גונבי הגבול, מוצגים על ידי גל"צ כמי שמתדפקים על שערי המדינה. העובדה שראש הממשלה, השר לבטחון פנים וגם המפכ"ל – מתבטאים בגלוי על כך שתופעת ההסתננות מהווה סכנה בטחונית, דמוגרפית וחברתית למדינת ישראל – נעלמת במכוון כשמדובר בסיקור הנושא בגל"צ.

  • מאת דב מאיר:

   מסתבר שהפטרודולארים האירופאים המזרמים דרך הקרן לישראל החדשה הצליחו להשתלט על הרבה מוקדי כוח ולעשותם משרתי אוייבים

 5. מאת עינת:

  דברים נכונים ואמתיים. צריך לרענן את תפקידה של גל"ץ וכניס אותם לפרופורציות של רדיו ממלכתי, ובמקביל לא לוותר ולהכניס כוחות משלנו לגל"ץ. כמה שיותר וכמה שיותר מהר.

 6. מאת יחיאל:

  יישר כוח.

  המשיכי בדרכך.

 7. Thanks for all your work.

Leave a Reply


9 + = ארבע עשרה