אורטופד לבעיות של כף הרגל


רבים מאיתנו סובלים מבעיות של כף הרגל או יסבלו מהן במהלך החיים. במקרים אלו, הכתובת הנכונה לקבלת אבחון וטיפול היא אורטופד בעל מומחיות וניסיון בבעיות של כף הרגל, המסוגל להחזיר אותנו לתפקוד תקין ולשפר מאוד את איכות החיים.

מיהו בכלל האורטופד?

אורטופד הוא רופא המכונה גם מומחה לכירורגיה אורטופדית, העשוי לעסוק במגוון תחומים הקשורים למערכות השרירים והעצמות. מדובר למשל במחלות, פגמים מולדים וטראומות, דלקות, נקעים ושברים, זיהומים, בעיות יציבה וכן הלאה. על מנת להיות מומחה לכירורגיה אורטופדית על הרופא לסיים את לימודי הרפואה הכלליים שלו במוסד רפואי מוכר על ידי משרד הבריאות, בין אם בישראל או בחו"ל, כאשר הלימודים אורכים בממוצע בין שש לשבע שנים. לאחר מכן על הרופא להמשיך להתמחות במקצוע האורטופדיה במחלקות אורטופדיות וכירורגיות שונות בבתי חולים, כאשר ההכשרה לוקחת בממוצע שש שנים נוספת. לאחר מעבר הבחינות הרלוונטית מקבל הרופא את רישיונו כאורטופד, וביכולתו להמשיך להתמחויות נוספות הנקראות לעיתים "התמחות על", וזאת בתחומים ספציפיים כמו שחזור מפרקים או אורטופדיה של כף היד והמרפק. בעבודתו היומיומית האורטופד מקבל מטופלים הזקוקים לאבחון, ייעוץ, טיפול וניתוח, וכן למעקב אחר הליכים שיקומיים הכוללים לרוב גם ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה, וכל זאת לפי תחומי מומחיותו וניסיונו.

 


אורטופד לבעיות של כף הרגל
אורטופד לבעיות של כף הרגל

טיפולים בבעיות של כף הרגל

כאמור, ישנם אורטופדים המתמחים בנושאים ספציפיים, כמו למשל בניתוחי החלפת מפרקי ברך וירך, באורטופדיה של ילדים וכדומה. אחד התחומים הללו הוא אורטופד לכף הרגל שהינה איבר מורכב מאוד הנושא את משקל הגוף שלנו ואחראי גם על מרכיבים של הליכה ויציבה נכונה. עקב העומסים הכבדים והמבנה המורכב, כף הרגל נוטה לבעיות שונות ומגוונות אשר האורטופדים צריכים לתת להן מענה.

 

כך לדוגמא, אחת הבעיות הנפוצות נקראת PTTD או כף רגל שטוחה נרכשת. בעיה זו מתרחשת בעקבות קריעה או מתיחה של הגיד האחורי, דבר המוביל להשטחה של חלקה האמצעי של קשת כף הרגל. כל מי שסובל מ- PTTD יודע שמדובר בבעיה מעיקה ומציקה, המתבטאת בתחושה של חוסר יציבות, נפיחות וכאבים די חזקים. חשוב לציין שהגישה המנחה את מרבית האורטופדים היא למצות קודם כל את הטיפולים השמרניים, דהיינו תרופות, חבישות, מנוחה, קיבוע בגבס ובסדים ותרגילי פיזיותרפיה. דבר זה נכון גם לגבי הטיפול בכף רגל שטוחה נרכשת, ורק אם הטיפולים השמרניים לא הובילו לתוצאות משביעות רצון, ימליץ האורטופד על ניתוח.

 

עוד דוגמא לבעיה נפוצה היא "אצבע פטיש". זהו מצב הקשור לאצבעות הקטנות של כף הרגל, אשר המפרק האמצעי שלהן מתחיל להתעוות ולהתכופף – מה שיוצר מראה דמוי פטיש. הבעיה עם תופעה זה היא שככל שהאצבעות הולכות ומתעוותות כך משפיע הדבר על היציבה של המטופל, מקשה עליו לנעול נעליים, וגורם גם להופעת יבלות ולכאבים. מכיוון שפעמים רבות הסיבה לבעיה זו היא נעילת נעליים צרות מדי, הטיפול השמרני הראשון יכלול המלצה על נעליים שמתאימות למטופל. ואולם, במקרים חמורים יותר הנגרמים למשל בגלל בעיית שרירים, ייתכן ולא יהיה מנוס מביצוע ניתוח לתיקון העיוותים.


בפוסט זה ישנן 475 מילים.
פורסם בתאריך: