המדריך המקוצר לתמ"א 38 והתחדשות עירונית


אם בניין המגורים שלכם נבנה לפני שנת 1980, סביר להניח כי הוא אינו עמיד בפני רעידת אדמה. חוששים? אל תחששו, מכיוון שנכון להיום, הממשלה מקדמת תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מסוג אלו. או בקיצור: תמ"א 38. במסגרת התכנית ועל מנת להפוך אותה ליותר אטרקטיבית הן עבור המשקיעים והיזמים והן עבור הדיירים עצמם, המדינה משלבת תמריצים שונים ומגוונים אשר מסייעים לכל הצדדים לראות את היתרונות הגלומים במהלך. סביר להניח ששמעתם על כך ואם לא, לפניכם המדריך המקוצר.

מאין נולדה תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים?

הסיבה להתגבשות תכנית המתאר הארצית היא העובדה שישראל ממוקמת על השבר הסורי – אפריקאי. זאת לצד טענתם של גאולוגיים מומחים הקובעת שרעידת אדמה גדולה בארץ היא רק עניין של זמן (על פי נתונים: אחת למאה שנה כבר אוטוטו כאן). כדי שלא יהיו הפתעות ונוכל להיערך מבעוד מועד, מדינת ישראל יצאה להקדים תרופה למכה עם תמ"א 38 – תכנית אשר מטרתה לחזק מבנים שנבנו לפני שנות השמונים, במאה שעברה. מלבד חיזוק המבנים המדינה מאפשרת לקבלנים ויזמים להוסיף לבניין עוד 2 קומות בתמורה להשקעה וכך גם להפוך את הבניין ליציב יותר וגם ליהנות מרווחים ומהחזר ההשקעה.


המדריך המקוצר לתמ"א 38 והתחדשות עירונית
המדריך המקוצר לתמ"א 38 והתחדשות עירונית

ומה הדיירים מקבלים?

מבט מהיר על דוגמא לפרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38 מעיד על כך שגם הדיירים זוכים ליתרונות רבים: ראשית כל שיפוץ המבנה אשר הופך אותו ליציב, חזק ובטיחותי יותר ובד בבד מעלה את ערכו במידה משמעותית. מעבר לכך כל תכנית כוללת את הבונוסים שלה, אולם באופן כללי: מעלית, מרפסות, שיפוץ חזית הבניין והוספת ממ"ד הנם כלולים ברשימה ולכל הדעות מהווים תוספת נאה ומרשימה. מה החסרונות? השיפוצים והרעש, לעיתים הצורך לפנות את המבנה כליל כאשר מדובר בפינוי בינוי. חסרונות אלו לא פעם מובילים גם לסרבנים אולם אין ספק שהם מתגמדים לנוכח התוצאה הסופית.

ללא תשלום, אמרנו?

יתרון נוסף של תמ"א 38 בא לידי ביטוי בכך שהדיירים אינם משלמים על השיפוץ. ההשקעה מגיעה מהיזמים או הקבלנים, אשר גם הם נהנים מהתמריץ שציינו לעיל – 2 קומות נוספות לבניין אותן יוכלו למכור לדיירים חדשים וכך לכסות את ההשקעה. מלבד חיזוק יסודות המבנה אשר מקנים שקט נפשי, כל היתרונות הנ"ל משפרים משמעותית את אורח חייהם של הדיירים, משבחים את הנכס ונותנים מענה לצרכים עכשוויים, לרבות אלו הביטחוניים. עם זאת יש לציין כי לא כל מבנה מתאים ויש לעמוד בקריטריונים מסוימים כדי להיכנס לתהליך, מה גם שאחוז נכבד מכלל הדיירים צריך להסכים.

אבני דרך יזמות והשקעות נדל"ן שותפה לפרויקטים רבים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית. דוגמא לפרויקטים של התחדשות עירונית תוכלו לראות באתר החברה, עם פירוט על כל פרויקט. לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם החברה לתאום פגישה.


בפוסט זה ישנן 434 מילים.
פורסם בתאריך: