כלים לניהול נכון בעסק


לכל ארגון ועסק, גם אם מדובר בחברה של אדם אחד, יש אופני פעולה קבועות, ודרכי התמודדות משלו לנהל מגוון מצבים. במקרים רבים אותם דפוסי פעולה דורשים עדכון או שיפור, אך בראש ובראשונה חשוב להיות מודעים אליהם, ורק אחר כך לשאול שאלות הנוגעות ליעילות ושיפור. במאמר זה נבחן כמה תחומי פעילות מרכזיים הקיימים בכל ארגון ובכל עסק, ונסקור את דרכי הפעולה הטובות ביותר לנהל אותם.

ניהול ארגוני

מבחינת ניהול עסק נכון, אין זה באמת משנה במה מתמקד השירות שלכם, מפני סביר להניח כי בעידן של היום הוא עושה שימוש בהרבה נתונים במקביל - ובשל כך יש צורך במערכת ניתוח נתונים יעילה ומותאמת במיוחד לכם, כך שיאפשר לחברה ולעובדיה להתמקד בעבודה עצמה, ולא ב"מסגרת" שמסביב. בהרבה עסקים, ובמיוחד בעסקים קטנים, מנהלים עשויים להירתע מהצעות  כמו ניתוח נתונים או ממשקי ביג דאטה, אך הרבה מאד פעמים דוקא הם זקוקים לכך יותר מכולם; שהרי ממשק ניתוח נתונים טוב באמת המוטמע בצורה נכונה בחברה, הוא בדיוק כזה שלא מרגישים אותו, באופן שעובדים "חלק" ומאפשר להתמקד במהות העבודה עצמה.


כלים לניהול נכון בעסק
כלים לניהול נכון בעסק

כוח אדם

בין אם אתם מנהלים בחברתכם אדם אחד בלבד, ובין אם אתם אחראים על עשרות ומאות עובדים, הכלל החשוב ביותר שיש לשאוף אליו בהקשר של כוח אדם הוא הדאגה לרווחת הפרט: גם אם אין לכם גישה, זמן או משאבים לפנות לכל עובד בנפרד, תוכלו לעשות זאת באמצעים עקיפים וכוללים יותר (וכן, בארגונים גדולים גם באופן "מלאכותי" יותר): סבב התעניינות בשלומם של כל הנוכחים בתחילת השבוע, שיחות אישיות בין ראשי הצוותים לעובדים שלהם, וכמובן עידוד יצירת קשרים אישיים ישירים בין העובדים על ידי הצבת פינות קפה והתרגעות. גם אם אין בידיכם לקיים את כל הנ"ל, הראו לעובדים שלכם ברמה הבסיסית האינטואיטיבית ביותר שאכפת לכם מהם, ודאגו שיהיה להם זמן לדבר זה עם זה (אבל לא יותר מדי); דאגו לכך שהם ינהלו תקשורת נכונה, מכבדת ומעודדת עשייה ביניהם.

קשרים עם גורמי חוץ

זכרו כי מאחורי כל גוף וכל תפקיד שאיתו אתם באים במגע מחוץ לארגון שלכם, עומדים בסופו של דבר בני אדם - ואנשים כמו אנשים, עשויים להתנהג ולהתנהל בצורה מאד שונה זה מזה. לכן, חשוב מאד להתאים את ה"קצב" שלכם אליכם, לקרוא אותם נכון ולגרום להם לשתף איתכם פעולה בצורה הטובה ביותר שיש. כמובן, אין זה אומר כי עליהם "לנהל" אתכם ולהכתיב את אופן הפעולה של העסק, אך כדי להיות מחושבים ולהשיג את התוצאות הרצויות והטובות ביותר, חשוב מאד להיות מודעים למי שעומד מולכם וכיצד נכון "להפעיל" אותו לטובתכם בצורה המיטבית.


בפוסט זה ישנן 419 מילים.
פורסם בתאריך: