להשקיע בנדלן בארהב


שוק הנדל”ן הישראלי רווי במשקיעים, אבל נכסים יש ברחבי העולם. למה כדאי להשקיע בארצות הברית?

 

שוק הנדל”ן הישראלי עבר תמורות רבות בשנים האחרונות: המחירים עלו, אינספור משקיעים מבית ומחוץ עשו “עלייה” עסקית לישראל ורכשו אלפי דירות, פרויקט תמ”א 38 נכנס לתמונה ולא מעט אנשי עסקים עשו הסבה מקצועית לתחומי תיווך הנדל”ן, היזמות והבנייה. מאז, שוק הנדל”ן הישראלי נכבש כמעט לחלוטין. היום, בשל ריבוי משקיעים, כמו גם האטה בבנייה וריביות נמוכות, האפשרויות להשקעה משתלמת בישראל לטווח ארוך מוגבלות והן מניבות תשואה נמוכה.


להשקיע בנדלן בארהב
להשקיע בנדלן בארהב

יוצאים מגבולות הארץ

 

אנשים רבים מעוניינים בהשקעה לטווח ארוך בשוק הנדל”ן. אז מה עושים אם שוק הנדל”ן הישראלי הולך ונסתם? ובכן, נכס נדלני ניתן לקנות בכל מקום, וישראלי רבים בוחרים להשקיע היום במעצמה הגדולה בעולם – ארצות הברית – ויש סיבה טובה לכך. בעקבות המשבר הכלכלי של 2008, כלכלת העולם עברה טלטלה דרמטית, אשר השתלשלות העניינים שבעקבותיה יצרה צמיחה עצומה בשוק הנדל”ן האמריקאי. אולם התקופה הנוכחית מהווה שעת כושר נדירה: ככל שמחירי הנכסים בשוק הנדל”ן האמריקאי עולים בכל שנה, יותר ויותר משקיעים מרחבי העולם נוהרים לארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות. עליית המחירים המואצת מבטיחה תשואה משמעותית לטווח הארוך, ויחד עם זאת כדאי לנצל את ההזדמנות יוצאת הדופן בה השוק עודנו רחב ידיים ומספק הזדמנויות רבות למשקיעים מגוונים, במחירים נוחים.

 

מה יש בארה”ב שאין אצלנו?

 

שוק הנדל”ן האמריקאי שונה באופן ניכר משוק הנדל”ן הישראלי. בראש יתרונותיו של השוק האמריקאי, עומדת המנטליות האמריקאית בתחום העסקים. שקיפותו של השוק האמריקאי היא ייחודית למדינה – מידע על כל נכס בארה”ב ניתן למצוא בקלות רבה הרבה יותר מאשר בישראל. כתוצאה מכך, האמינות והביטחון בעסקאות המתנהלות בארה”ב גבוהים הרבה יותר, התהליך הבירוקרטי לרכישה פשוט מאוד וניהול הנכס גם הוא פשוט. כיאה למעצמה הקפיטליסטית - כל צורך בשוק מקבל במהירות הבזק מענה מקיף ויסודי. מודאגים בכל הנוגע לניהול נכס בבעלותכם שנמצא מעבר לים ולפיקוח עליו? אין צורך לדאוג. גם האמריקאים עצמם אינם עוסקים יותר בניהול הדיירים והנכסים, ותחום ניהול הנכסים הפרטיים בארה”ב התפתח בשנים האחרונות לכדי תעשייה שלמה. חברות הניהול דואגות למיון השוכרים, לאכלוס הנכס, לתחזוקה ולגבייה.

 

חקיקה שמעודדת השקעות בנדל"ן

 

גם ברמת המדיניות, השוק האמריקאי פתוח הרבה יותר. הממשל האמריקני מקדם חקיקה שתומכת ביציבותו של שוק הנדל”ן, ועל-כן הרגולציה והחוק בתחום הנדל”ן הוא מהיציבים בעולם, ומאפשר למשקיעים חופש מרבי. מגמה זו של הממשל האמריקאי מאפשרת שקט לכוחות השוק, בכך הוא יכול לפעול באופן טבעי. מעבר לכך, ייחודיותו של השוק האמריקאי היא במשאב הטבעי העיקרי שלה – גודל שטחה. מדובר במדינה רחבת ידיים בעלת עתודות קרקע עצומות במושגי שוק הנדל”ן. יחד עם זאת, הבנייה האמריקאית נחשבת זולה יחסית, ומחיר הקרקע במקומות רבים זול גם הוא. לצד המאפיינים השורשיים של המדינה, כאמור, בעקבות המשבר הכלכלי התשואות הממוצעות על נכסים בארה”ב נע סביב 8%-9%, שהם כפול מהתשואות הממוצעות בישראל.


בפוסט זה ישנן 505 מילים.
פורסם בתאריך: