מהם פצעים קשיי ריפוי ואיך מתמודדים איתם


פצעים שמחמירים עם הזמן ואינם זוכים לטיפול ראוי עלולים להוביל לפגיעה דרמטית בתפקוד. פצעים קשיי ריפוי המכונים גם פצעים כרוניים הן לרוב פצעים שאינם מצליחים להירפא בטיפול סטנדרטי ומצבם אינו משתפר עם הזמן. כיצד תדעו שיש לכם פצעים קשיי ריפוי? על מה הם מצביעים? מהן הסכנות וכיצד ניתן לטפל בפצעים הללו?

מה גורם להיווצרות של פצע כרוני?


במרבית המקרים, פצעים שאינם נרפאים לרוב תוך שלושה חודשים נחשבים לכרוניים. לרוב אלה הם פצעים מודלקים, פצעי לחץ, כיבים סוכרתיים. ניתן להבחין בפציעות זיהומיות כתוצאה מפטריות, חיידקים או הידבקות ויראלית, פצעים איסכמיים שנוצרים מהגבלה על אספקת הדם, פצעים כתוצאה מהרעלת קרינה, פצעים כירורגים שנגרמו על ידי חתכים שנעשו במהלך ניתוחים, כיבים ורדיים או עורקיים כתוצאה מיתר לחץ דם או בעיות קרישה. כיבי לחץ אף הם נפוצים ונובעים מכובד המשקל על פני השטח, במיוחד אצל בעלי משקל כבד ובעלי מוגבלויות המרותקים למיטה.

מאבחנים את הפצע


שלב האבחון של הגורם לפצע וסוג הפצע קריטי להצלחת הטיפול. יש להבין את מחלות הרקע ומהם הגורמים שהובילו לעצירה בריפוי הפצע. בגיל מבוגר אנשים סובלים יותר מפצעים אלה, במיוחד אם הם סובלים מבצקות, מחלת עורקים, בעיות בלחץ דם, סכרת. פצע כרוני יכול להצביע גם על רקמה סרטנית שמונעת מהדם להגיע לתאים ולעיתים גם לטראומה פיזית כמו תאונה יש השפעה על בעיית הריפוי. אחות או מומחה בתחום ריפוי הפצע בעל הבנה רבה בנושא יוכל לזהות את המקור לזיהום ולאבחן את סוג הפצע בין אם לפי הריח שיש לפצע, גוון המוגלה, רקמות מתות, סימפטומים שנלווים לדלקת כמו חום, כאבים או נפיחויות, ירידה בצמיחת השיער באזור, חתכים אדומים או נגועים.

לאחר שלב האבחון הרפואי המקצועי יש לבדוק דרכי טיפול אפשריים כמו שימוש באנטיביוטיקה, שמירה על סביבת הפצע בדרך שתאיץ את הריפוי שלו כמו למשל בשימוש בשמנים בעלי השפעה אנטי דלקתית וחומרי חיטוי שונים, חומרים מזינים, הסרת גורם הלחץ ואפילו שינויים תזונתיים.


מהם פצעים קשיי ריפוי ואיך מתמודדים איתם
מהם פצעים קשיי ריפוי ואיך מתמודדים איתם

להקדים תרופה לפצע


חשוב "לתפוס" את הפצע בשלב מוקדם על מנת למנוע מבעדו להתפתח למצב כרוני, במיוחד שיש פצעים שעלולים להוביל למצבים של כריתת איברים.
יש אמצעי מניעה שונים מהיגיינה ראויה ועד מעקב אחר התקדמות הריפוי, תרופות שונות. הטיפול משתנה מפצע לפצע, מאדם לאדם כשלעיתים יש צורך בפעילות כירורגית על מנת לשפר את זרימת הדם ואת אספקת החומרים המזינים ולעיתים כל שצריך זה לשמור על סביבת פצע נקייה או שינוי תחבושות הפצע והתאמה נכונה של התחבושות. לרוב תיקבע תוכנית טיפול מדויקת בהתאמה אישית שיש למלא בצורה מדויקת על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. חשוב גם להגיע למעקב מסודר במרפאה המתמחה בתחום כדי לבדוק כיצד הטיפול משפיע על הפצע עד סגירתו. לרוב הטיפול יתבצע הן במרפאה והן בבית על ידי הקרובים של החולה או על ידי החולה עצמו, תלוי בחולה ובחומרת הפצע. כך למשל, אצל חולי סכרת יש לדאוג לנעליים נוחות המותאמות למידות החולה, שימון הרגל באמצעות שמנים המשיבים לעור גמישות ותזונה מאוזנת למניעת התפתחות פצעים נוספים.

בניגוד לסברה הרווחת, ניתן לטפל בהרבה מקרים בפצעים קשיי ריפוי במגוון שיטות בכאב מינימלי או תוך הימנעות מכאב כלל. אל תזניחו פצעים שמחמירים ובמיוחד אם אתם סובלים ממחלות רקע שונות וחווים פצעים. טיפול מוקדם ומדויק דרך מרפאת פצעים המתמחה בפצעים קשיי ריפוי יכולה להקל עליכם ולאפשר לכם ליהנות מאיכות חיים טובה יותר.


בפוסט זה ישנן 547 מילים.
פורסם בתאריך: