רפואה משלימה בישראל


המונח רפואה משלימה מתייחס למגוון רחב של שיטות טיפול, המלוות או משלימות את הטיפולים הקונבנציונאליים. אמנם קיימת מחלוקת לגבי יעילותם המוכחת של מרבית הטיפולים המשלימים, אך לאור הביקוש בקרב הציבור השתלבו שיטות אלו בהצלחה בקופות החולים ובבתי חולים. למעשה, כשני שלישים מכלל שירותי הרפואה המשלימה מסופקים כיום במסגרת ציבורית, והשאר במסגרות פרטיות שונות. יש לציין כי הרוב הגדול של מטופלים ברפואה משלימה מדווחים על הקלה בבעיותיהם, ומביעים שביעות רצון מהטיפול.

 

לפורום רפואה משלימה לחצו כאן.


רפואה משלימה בישראל
רפואה משלימה בישראל

שיטות נפוצות ברפואה המשלימה

 

כאמור, רפואה משלימה כוללת קשת רחבה של גישות ושיטות טיפול, ועל הנפוצות שבהן נמנות:

  • דיקור סיני – שיטה זו המכונה גם אקופונקטורה היא הנפוצה ביותר בישראל, ומבוססת על החדרת מחטים זעירות לנקודות שונות בגוף במטרה לעודד את זרימת האנרגיה. הטיפול עצמו מתחיל באבחון מקיף של מצב המטופל, בדגש על בחינת הלשון והדופק, ובהתאם לכך נבחרים מיקומים ספציפיים להחדרת המחטים. המחטים עצמן גמישות ודקיקות, ואינן מעוררות כאב משמעותי. יש לציין כי קיימים חילוקי דעות לגבי שיטה זו, המבוססת על הרפואה הסינית, אך באופן כללי היא נחשבת יעילה לטיפול ומניעת מחלות, לשיפור תפקודה של מערכת החיסון, ולהקלה על כאבים.
  • הומיאופתיה – תחילתה של שיטה זו לפני כ- 200 שנה בגרמניה. גם כאן מתחיל הטיפול באבחון מקיף של המצב הרפואי, ובהתאם להתרשמות ההומיאופת מורכבת רמדי, כלומר תמצית טבעית המכוונת לטיפול בשורש הבעיה. חשוב לציין כי הרמדי מבוססת על דילול החומרים הפעילים במים עד כדי אחוז אפסי, ושהעיקרון המנחה הוא 'דומה בדומה ירפא'. כלומר, הרמדי עובדת באופן דומה לחיסון פעיל המעורר את מערכות הגוף לפעילות.
  • כירופרקטיקה – מקורותיה של שיטה זו נעוצים בשלהי המאה ה- 19, ובימינו עוברים הכירופרקטים הכשרה רפואית דומה למדי באורכה לזו של רופאים. הכירופרקטיקה נועדה לאבחן, לטפל ולנהל מחלות וכאבים הקשורים באזור עמוד השדרה, וכן בבעיות מפרקים ונזקי גידים ורצועות. השיטה נחשבת יעילה לכאבי צוואר, גב תחתון, גפיים ולסת, ויתרונה המרכזי הוא באלטרנטיבה בלתי חודרנית לניתוחים בעלי סיכון או לתרופות בעלות תופעות לוואי חריפות.

 

טיפולים משלימים בקופות החולים

 

כאמור, בימינו רווחים למדי טיפולי רפואה משלימה בקופות החולים, שאף מפעילות עשרות מרפאות ייעודיות לתחום. במרפאות מסופקות לא רק השיטות המצוינות לעיל אלא עוד מספר רב של טיפולים, כדוגמת ביופידבק, רייקי, נטורופתיה, ארומתרפיה ופלדנקרייז. על מנת לקבל טיפול באחת משיטות אלו יש לפנות לרופא המשפחה, אשר מעביר את תיקו הרפואי של המטופל לעיונו של הרופא האחראי והמשגיח. על פי רוב מדובר ברופא בעל הכשרה בתחומי הרפואה המשלימה, שתפקידו לאבחן את מצב המטופל ולהתאים לו את הטיפול המשלים הנכון ביותר. לאחר מכן תחל על פי רוב סדרת טיפולים בתשלום, בהתאם להרכב הביטוחי של המטופל.

 

באדיבות אתר "שאל את הרופא ורפא ירפא". הומאופת בחיפה.

 


בפוסט זה ישנן 443 מילים.
פורסם בתאריך: