שירה בציבור – הטרנד החם של 2017


אחרי שבעשור הקודם הקריוקי היה הטרנד החם במסיבות, בימים אלה ערבי השירה בציבור פוצחים בקאמבק סוער. העובדה כי בערבי הקריוקי משתתפים בעיקר אלה שיודעים לשיר בקול ערב, שתו מספיק או כאלה שפחות אכפת להם לזייף מול כולם, גרמה לחזרתם של ערבי השירה בציבור, בהם כל אחד יכול להשתתף מבלי לחשוש שיישמע בתוך המקהלה הצוהלת. המודל נשאר דומה, אך במקום שירונים המחולקים בחוברת מודפסת או בשקופיות על מקרן, היום מסכים גדולים ודקים עם גרפיקה מרשימה ומילות השירים המתחלפות במהלך השירה, בשילוב מערכת הגברה משוכללת, הופכים את החוויה למודרנית יותר. הכירו את הטרנד הישן-חדש של המסיבות השנה – שירה בציבור סטייל 2017.

 

כבר לא רק שירי ארץ ישראל היפה

 

אף על פי שהשירים המוכרים מערבי השירה בציבור בבתי הספר – של נעמי שמר, של יהורם גאון ושל אחרים עדיין מככבים ברשימות השירים, נוספו לרשימות אלו שירים של אומנים ישראלים רבים כמו שלום חנוך, שלמה ארצי, אביב גפן ואפילו שירים חדשים יותר ממגוון סגנונות מוזיקליים כולל המוזיקה המזרחית והים תיכונית כמו שירים של בועז שרעבי, של אייל גולן ואפילו של יוצרים חדשים יותר מהשנים האחרונות כמו רותם כהן ואחרים. כל שיר שמושמע באופן תדיר ברדיו זוכה לגרסה מרובת קולות בערבי השירה בציבור, ומפיח חיים בערבים הללו. בערבי שירה בציבור בבתי האבות, לעומת זאת, עדיין פופולאריים שירי ארץ ישראל היפה.


שירה בציבור – הטרנד החם של 2017
שירה בציבור – הטרנד החם של 2017

לא שרים רק בעברית

 

כבר שני עשורים שערבי השירה בציבור כוללים גם שירים באנגלית או בצרפתית, כמו שירים של הביטלס, של אלביס, של מייק ברנט ואחרים. בשנים האחרונות ערבי השירה בציבור החלו לכלול גם שירי רוק רבים, ואפילו שירים מהז'אנר הכבד יותר, כמו שירים של מטאליקה, לד זפלין, פינק פלויד ואחרים. הכל תלוי בגיל המשתתפים ובהעדפות המוזיקליות שלהם. העובדה כי מפעילי הערב אינם תלויים יותר בחוברת מודפסת מאפשרת לבנות את רשימת השירים בזמן אמת, כאשר היא מוקרנת על המסך, ובדומה לתקליטן במסיבה – לשנות את המוסיקה ואת הקצב בהתאם לפידבק מהמשתתפים, ואפילו לשיר יחד שירים מוכרים לפי בקשות מהקהל.

 

לא רק עם אקורדיון

 

ערבי השירה בציבור של השנים האחרונות אינם משלבים רק את האקורדיון או את הפסנתר המוכרים. מערכות סאונד מתקדמות, סינטיסייזר הכולל מגוון רחב של צלילים ומקצבים ומפעילים שיודעים לתפעל אותם כך שהשירה מלווה במוסיקה שמזכירה את הדבר האמיתי. לפעמים מושמע פלייבק של השיר בדומה למסיבת קריוקי, והמפעיל המיומן עובר בין שיר לשיר בצורה חלקה שהופכת את הערב לאנרגטי וזורם. האווירה של ערבי השירה בציבור של היום שונה מבעבר, בעיקר כאשר מדובר בקהל צעיר, ודומה יותר למסיבת ריקודים תוססת מאשר לאירוע משעמם.

 

מתאימים את השירים ואת המוזיקה לקהל

 

לכל אחד העדפות מוזיקליות שונות, וכולנו מגיעים מרקע אחר. יש המעדיפים את הנוסטלגיה של שנות השישים, אחרים מתחברים יותר למוסיקת הדיסקו הקופצנית של שנות השבעים והשמונים או להרכבי הרוק של שנות התשעים. מפעיל מיומן של שירה בציבור ידע לזהות על פניהם של המשתתפים במהלך הערב אילו שירים מתאימים לקהל הספציפי שמולו ולמצוא את המכנה המשותף שיתאים לכולם. 


בפוסט זה ישנן 506 מילים.
פורסם בתאריך: