רגע האמת כבר כאן

מדינת ישראל משולה בימים אלה לאשה מבוגרת בת 62 שניתוחים פלסטיים וטיפולים קוסמטיים כבר אינם יכולים להסתיר את הקמטים הרבים שיצרו חריצים, בקעות וגבעות בלחייה. אפילו הנמשים שהוסיפו לה חן רב באדמוניות זוהרם הפכו לשומות כהות וכבויות. בלית ברירה היא צריכה לעמוד מול המראה, להסתכל ולהבין שאת האמת אי אפשר עוד להסתיר.

 משך כל שנות קיומה של המדינה, החברה הישראלית התחמקה מלתת מענה לשאלות היסוד של עצם קיומה ומהותה. בן גוריון ברוב חכמת המעשה שלו דחק את ההתמודדות אל שולי הדרכים. בחינת אל תעירו ואל תעוררו עד שתחפץ. הוא סבר שאם  פועלי הבניין יריבו בשלב ההקמה של הבית הוא לעולם לא יבנה. לכל סוגיה מורכבת ניתנו פתרונות זמניים וחלקיים ובלבד שלא להעמיד למבחן את דרכה ודמותה של החברה הישראלית. כובע טמבל הספיק להסתיר את ראש קטן באותם ימי בראשית. שלא תשתמע בדברי בקורת על ההתנהלות באותם ימים, הכרח לעיתים בל יגונה.

 בתנאי קיום קשים, במלחמת הישרדות כלכלית, בצורך לקלוט עליה ענקית ובסבך בעיות הביטחון הצליחה הנהגת המדינה לתמרן ולהתכחש לחובה העליונה של בנין חזון המשך לאחר שהחזון הציוני המקורי הוגשם בהקמת מדינת ישראל. פתרונות של סטטוס קוו, חלוקת נתחי שלטון ובעיקר פיזור כספי ציבור, היו סמי שינה שהצליחו להרדים את החברה. בעת שכולם ישנו סיר הלחץ המשיך לרתוח והתבשיל הקדיח, עד אשר מתעוררים מחום התבשיל (מזכיר למישהו מאגדות רבה בר בר חנא במסכת בבא בתרא?)

 בימים אלה ממש, מבלי שאיש באמת תכנן מדינת ישראל מתייצבת למבחנה הגדול. החברה הישראלית תצטרך מהר מאד לקבל החלטות על מהותה שורשיה ודרכה. לא ניתן עוד לזייף, לקרטע, למרוח ולהדחיק. יש צורך לתת תשובות לשאלות יסוד. רק מקרה הוא שיחסי דת ומדינה מהווים את המצת, זה יכול היה להיות כל נושא חברתי ובטחוני אחר. נחישותם של החרדים להעדיף דעת תורה על פני חוקי המדינה ופרשנותם בבית המשפט העליון, האיצו את הצורך בקבלת ההכרעות.

אם מדינת ישראל חפצת חיים, ובטוחני שכן, לעת קשישותה עליה להחליט אם היא מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה? האם ערכיה הנם ערכים יהודיים או ערכים אוניברסאליים מערביים? מה משמעותם של ערכים יהודיים כערכי המדינה. סמלים ריקים מתוכן, או גם כללי התנהגות מחייבים? מהם גבולותיה של מדינת ישראל, שאיש עדיין לא יודע בודאות? האם שטחי יהודה ושומרון הנם חלקי מולדת ששבו לידי בעליהם החוקיים או קלפי מיקוח לצורך משא ומתן? האם מדינת ישראל היא מדינה אחת או שמא שתי מדינות לעם אחד, מדינת תל אביב ומדינת ירושלים? האם קיימת ערבות הדדית וסולידריות בין כלל אזרחי המדינה, או שמא מדובר בשלל אוטונומיות על פי שיוך לאומי, דתי וכלכלי?  האם מדינת ישראל הנה קפיטליסטית חזירית, קפיטליסטית מתונה או סוציאליסטית על שלל גווני הסוציאליזם? כיצד יש להתייחס לערביי ישראל, כאזרחים שווים לצורך זכויות או גם לחובות?

 אלו רק מקצת השאלות שעליהן יש לענות בהקדם, יש עוד רבות וקשות. הזמן שעובר מבלי מענה אינו מועיל, הוא רק מפורר את החברה הישראלית על כדי סכנה קיומית. ירידת המוטיבציה לשרת בצבא והחשש מפני צבא שכירים במקום צבא העם כדברי ראש אכ"א בימים אלה הם רק סימפטומים של הבעיה האמיתית. כל שאר בעיותיה ומבוכותיה של המדינה הנם תוצאה של חוסר מענה אמיתי לשאלות היסוד של סלע קיומנו בארץ הזאת.

 חשוב שהאירועים האחרונים יהוו פתיחה לדיון ציבורי כולל על דרכה של המדינה, יעדיה וחזונה. כין באין חזון יפרע עם וחזון רע יצא עדר מופרע.

6 Responses to “רגע האמת כבר כאן”

 1. מאת יחיאל בר לב:

  כתוב היטב. יתן לך הקב"ה כח להמשיך, ולהם שכל לראות כמה צדקו דבריך.

 2. מאת רפאל:

  לך בטוח יש קשרים יותר ממה שיש לרובינו אולי תפנה את מה שכתבת לאנשי ציבור שרים חברי כנסת וכדומה?!

 3. מאת גיא:

  מעניין, דקה לפני שקראתי את הנאמר כאן כתבתי תגובה ברוח דומה בבלוג אחר.
  והנה תוכן התגובה:
  "אי שם ב1948 הצהיר בן גוריון איזו הצהרה על מדינה יהודית ושיוויונית.
  אממה שיש פה סתירה פנימית.
  מדינה יהודית היא מדינה גזענית. הביטוי הזה "מדינה יהודית" מבטא הפליה לטובת גזע בודד על פני גזעים אחרים [מה רוצים מחנין זועבי ? היא אומרת אמת לאמיתה !]. ואח"כ כמובן זרק למדורה את שיוויונית. כמו איזה בוס שמורה לפקידים שלו למצוא דרך לטוס לירח תוך הישארות על הקרקע בכל עת.
  ישנם עוד שאלות שנובעות מההצהרה ההזויה הזו. למשל, מיהו יהודי ? האם אדם שקורא את הברית החדשה הוא יהודי ? או אולי יהודי זה כל מי שמצהיר על עצמו בוקר אחד שהוא יהודי מיד נהפך לכזה. האם לחרדים גישה ליהדות ? וכו' אבל לא נכנס לזה כרגע [כי זה ארוך מדי].
  ומאז [48] ועד היום רבים 2 פלגים בעם זה אומר כולה שלי וזה אומר כולה שלי. בג"ץ מעוניין למחוק את הגישה היהודית עד כמה שאפשר ולהשאיר את זו השיוויונית. החרדים מאידך רוצים להדגיש דווקא את הגישה הגזענית יהודית.
  כל פסיקה/חוק/החלטה שמתקבלת לטובת אחד מתקבלת בזעם אצל השני.
  כל עוד לא תהיה פה החלטה ברורה וחד משמעית אנו שולחים מסרים עם משמעויות כפולות לעולם ולעם וזה יוצר כאוס."
  http://2jk.org/praxis/?p=2789

 4. מאת משה:

  יישר כחך !

  דברים ברורים ונכוחים , מאמר נפלא .

  ואולי על אלו הדברים אמר הכתוב : " ויאמר לך דניאל כי-סתמים וחתמים הדברים עד-עת קץ. יתבררו ויתלבנו ויצרפו רבים והרשיעו רשעים ולא יבינו כל-רשעים והמשכלים יבינו " .

 5. מאת יעל:

  "הולך תמים יושע, ונעקש דְּרָכַיִם יפול באחת" (משלי כ"ח)

Leave a Reply


7 × חמש =