כחלון, אפלטון וליטוף בעיתון

לפני מספר שנים במסגרת הקורס שלי בפילוסופיה של המשפט שאני מלמד באחת המכללות למשפטים, עסקנו בדרך קבלת הכרעה בדילמה מוסרית. הטקסט העיקרי בו עסקנו, היה הדיאלוג קריטון, מהדיאלוגים החשובים של אפלטון. בדיאלוג, קריטון תלמידו המובהק של סוקרטס מציע לו להתחמק מעונש המוות שנגזר עליו באמצעות בריחה מהכלא בו הוא אסור. סוקרטס ותלמידו מתווכחים  לילה ארוך  בשאלה, לברוח או לא?

סוקרטס במהלך הויכוח, מסביר לתלמידו כי בדילמה מוסרית, המתלבט צריך להיות צמוד לעקרונות שתמיד האמין בהם ולא לשנות אותם מפעם לפעם בהתאם לצרכים מזדמנים. על אחת כמה וכמה כשמדובר במי שרוצה להנהיג ציבור. מנהיג לא יכול להיות זיקית גמישה שבכל פעם מחליפה את צבע עורה בהתאם לסביבה ולאינטרסים המשתנים. העיקרון השני אותו הנחיל סוקרטס לעולם הוא, שבדילמות ערכיות לא חשובה דעת הרוב. העובדה שרוב בני האדם חושבים בדרך מסוימת אינה ערובה לכך שהם צודקים. מיד לאחר הצגת עמדתו של סוקרטס התעורר בכיתה דיון ועלו בו שאלות מרתקות כולל התיחסות לפוליטיקאים ישראלים שמרוב שהם גמישים בתפיסת עולמם, אי אפשר לתפוס אותם, אין בהם אחיזה של ממש.

אחד הסטודנטים שנכח באותו הקורס היה משה כחלון, אני  זוכר את המקום בו ישב באולם ההרצאות הגדול, בצד ימין שלי.

לצערי, נכשלתי. משה כחלון הפנים כנראה את מה שעשו פוליטיקאים בכירים לפניו. כל פוליטיקאי שרוצה אהדה בתקשורת צריך לפזר ניחוח שמאלני. מה לעשות שחמאת התקשורת מרוחה בצד שמאל של הלחם. כך קרה לאריק שרון כשנזקק לחילוץ, אהוד אולמרט ואנשי ימין אחרים שבקשו לקדם את עצמם. בנימין נתניהו שעומד כצוק איתן ולא מוכן להיכנע לתקשורת זוכה מהם למנות גדושות של מרורים.

משה כחלון החל את קמפיין הבחירות שלו בהצהרה מפתיעה הקובעת שהוא "מהליכוד המחזיר שטחים". הוא מתהדר בכך שהוא הליכוד האמתי, ששמר על ארץ ישראל. נשגב מבינתי כיצד אפשר לייצר סתירה לוגית בשני משפטים צמודים.

משה כחלון רשאי לשנות את דעתו. הוא זקוק לאהדה של התקשורת גם הוא מבין שמבלעדיה קשה להצליח בבחירות, במיוחד שהרקורד העיקרי הוא הורדת תעריפי הסלולרי, שגם זה מועיל. אבל שיגיד לציבור את האמת, ולא יספר שהוא הליכוד האמתי. הליכודניקים לא יאמינו שהוא הליכוד האמתי והשמאלנים בתקשורת ילקקו את האצבעות על הרכש החדש ואחרי הבחירות יבעטו בו.

במקום שבו פוליטיקאים מזכירים שבשבת, הפוליטיקה נראית ענני נוצה. את המחיר של העדר חזון, שלילת ערכים ערכים ועיוות היושרה בסופו של דבר משלם הציבור כולו בימי מבחן אמתיים.

 

 

Leave a Reply


× שש = 6