הרחקת יונים

הרחקת יונים

מצד אחד אנו מתפעלים מהחיה הקטנה הזו, ומצד שני אנחנו רוצים שתעוף …. שתעוף לנו משטח הבית וכמה שיותר מהר.

לפני שנעיף אותן, כמה אנחנו יודעים על היונים?

היונים, סוג של ציפור ממשפחת היוניים, הם בעלי הכנף מהנפוצים ביותר במדינתנו. היונה הפכה לסוג ציפור מבוית, ונמצאות באזורי מגורים, מקומות מאוכלסים, מפעלים ובכל מקום שניתן למצוא מזון צמחוני, זרעים, גרגרים, פרורים ושאריות אוכל ועוד.

ליונים יש יכולות ניווט מדהימות ששום אמצעי טכנולוגי שהומצא עד היום לא יכול להתעלות עליהן…
במהלך חייהן הקצרצר, הן נוטות לקונן במקום אחד, בו הן מרגישות בטוחות, מקום חמים ומוגן מפני גשמים ורוחות.

וזוגיות? הן הסמל האמיתי. היונים ידועות כמונוגמיות ואינן מחליפות בן זוג לאורך כל חייהן אלא במידה ואחד מבני הזוג מת.

מכיוון שהיונה הפכה לציפור מבויתת, ניתן למצוא רבים מהם מקוננים ומקימים בית ומשפחה במרפסות הבתים, בחלונות, מעל מזגנים, במחסנים ואפילו בתוך חדרי כביסה, מעל מתלה הכביסה בחלון ובעצם בכל מקום אפשרי שנוח להן..

וכאן מתחילות הבעיות שגורמות לנו לחפש דרכים יצירתיות של הרחקת יונים.

מעבר לבעיית הרעש שהיונים יוצרות, כשהן מתקהלות עם שאר חברי הלהקה או לבדן, ומעבר ללכלוך שנשאר, הריח והצחנה, ישנה בעיה חמורה הרבה יותר והיא הסיכון הבריאותי שטמון בכך.

היונים יודעות כמפיצות מחלות שונות ופוגעות בבני אדם בגילאים שונים, כאשר האוכלוסייה הפגיעה ביותר היא ילדים קטנים וקשישים.
היונים נשאיות ומפיצות מחלות בקרב בעלי חיים אחרים ובני אדם, שמרביתן עוברות דרך הצואה שלהן, ובכך מקום הקינון שלהם, מרפסת הבית שלכם לדוגמא, מלא במחלות.
ישנן מספר מחלות שיכולות לעבור דרך צואת היונים, כגון דלקת ריאות, דלקת המוח, סלמונלה ואורניתוזיס.

מעבר לכך, במהלך חייהן, היונים נעקצות ע"י מספר טפילים כמו פרעושים, כינים, קרציות, יתושים אשר אלו מפיצים בדרך זו מחלות נוספות כמו קדחת מערב הנילוס.

לכן, אם כל הרצון הטוב שלנו לשמר מצד אחד על העוף המיוחד הזה, מצד שני אין ספק שאנחנו לא מעוניינים בו באזור המחייה שלנו, הנזק שנגרם הוא עצום ואף מסוכן.

הרחקת יונים, איך זה מתבצע?

קיימות שיטות שונות ומגוונות להרחקת יונים. רובם הומניים ואין שוב כוונה להדביר, לפגוע ואף להרוג ביונה.
שיטות אלו ירחיקו ברובם את היונים לצמיתות והן פשוט יצטרכו למצוא מקום אחר לגור בו… מקום שלא יזיק לאף אחד אחר.

אחת משיטות "הסבתא" המפורסמות היא הצבת דחליל בגינה, מרפסת או כל שטח אחר שהיונה נמצאת בו. אפשר להשתמש בדחליל בצורת אדם, בצורת חיה שעלולה לאיים על היונים, כמו חתול . החיסרון הוא שיונים עקשניות מאוד, ועם הזמן הן ילמדו שהדמות שלא זזה לא באמת מהווה איום…

כיום שימוש בדוקרנים הפך לנפוץ ביותר. מניחים את הדוקרנים במקום ההתקהלות והיונים מתקשות לחזור ולקונן במקומות אלו. הדוקרנים אינם באמת דוקרים את היונים ומונעים מהן עצירה או דגירה על גבי הדוקרנים.

אם אתם לא רוצים להשתמש בדוקרנים מבחינה אסטטית או כל סיבה אחרת תוכלו להשתמש ברשתות לתיחום האזור ולהרחקת היונים. בעזרת הרשתות שמונחות בפינה בה מסתתרות היונים אתם חוסמים כל גישה לאזור. שיטה זו אינה פוגעת בשום צורה ביונה, והיא קלה ונוחה ליישום.

אם אתם חושבים על ההיבט האסטטי ואתם לא מעוניינים לעצב מחדש את אזור הגינה או המרפסת, תמיד תוכלו להשתמש במרחיק ציפורים סוני. מכשיר אלקטרוני זה משמיע קולות מצוקה של ציפורים מסוגים שונים שייגרמו ליונים לחפש לעצמן מקום בטוח יותר.

לא משנה באיזו דרך תבחרו, כיום ניתן למצוא שיטות יצירתיות והומניות להרחקת יונים ממקומות לא רצויים. ניתן כמובן להזמין איש מקצוע שמנוסה בהרחקת יונים והוא כבר ידאג שהבעיה תעוף למקום אחר…