כיצד אפשר להדביר מזיקים בקלות?

"אימאל'ה עכבר!" אלה אחת ממיני הצעקות שנשמעות ברחבי בבתים שבהם התגלה עכבר או כל מזיק אחר, כאשר כיום ישנם שלל זנים וסוגים של מזיקים המבהילים את בני הבית, עלולים לגרום לנזקים ואף יכולים להזיק לבריאות: בעיקר שמדובר בכיני יונים, פשפשים או חולדות.

כאשר גרים בבית פרטי או אפילו בבניין מגורים משותף, המלחמה במזיקים אינה נגמרת, בין אם מדובר בחרקים, מכרסמים או זוחלים. לכן חשוב להכיר את שיטות ההדברה השונות ולדעת כיצד אפשר להפטר ממזיקים בקלות.

אז אילו שיטות הדברה ישנן? כיום ישנן כמה שיטות הדברה מרכזיות ביניהן:

הדברה כימית – הדברה כימית שהייתה בעבר השיטה היחידה להדברת מזיקים, הופכת כיום לפחות אטרקטיבית ופחות פופולארית וזאת בשל החומרים הרעילים שנמצאים בחומרי ההדברה. הדברה כזאת שאמנם מרחיקה את המזיקים ביעילות, לא נחשבת ידידותית לסביבה ולכן כבר לא משתמשים בה ורבים מחפשים אחר אלטרנטיבות אחרות להדברה.

הדברה ירוקה – בשל הרצון להפוך את הרחקת המזיקים לידידותית יותר, רבים מחפשים אחר הדברה ירוקה. סוג זה של הרחקת מזיקים נעשה באמצעות חומרים רעילים מן הטבע, כמו למשל חומר המופק מצמח החרצית שנועד להרחיק את המזיקים מהאזור. חומרים אלה לא נחשבים מזיקים לסביבה, אלא רק כאלה שריחם מרחיק את החרקים והמכרסמים מהאזור ולכן ההדברה פופולארית יותר.

הדברה אלקטרונית – שיטה נוספת שנחשבת פופולארית מאד שבאמצעותה המדביר המקצועי מרחיק מכרסמים, עכברים, נחשים, יונים ושלל מזיקים מהאזור, נעשית על ידי שידור תדרים קוליים לאוויר שאינם אהובים על ידי המזיקים ובכך הרחקתם מהאזור. בכל הנוגע לנושא של הדברת עכברים מחיר ההדברה נחשב נוח יחסית ליעילות של הדברה מסוג זה.

הדברה ביולוגית – סוג זה של הרחקת מזיקים יכול להיעשות גם באופן עצמאי ללא סיוע של מדביר מקצועי. הדברה ביולוגית מתרחשת דרך סיוע של הטבע כמו למשל אימוץ חתול שימגר חרקים, שתילת צמחים המרתיעים זבובים, שימוש בעלי דפנה להרחקת נמלים ועוד. בכך אפשר להפטר ממזיקים בדרך טבעית.

כיצד מונעים כניסה של מזיקים לבית?

  • כדי למנוע כנסיה והופעה של מזיקים חשוב לבצע את הפעולות הבאות:
  • שמירה על ניקיון.
  • אחסון נכון של אוכל ואיטום בכלים מתאימים.
  • השלכת זבל בכל יום אל פחי האשפה.
  • הזמנת מדביר מקצועי לביצוע הרחקת מזיקים בצורה טובה.

עשו את כל אלה והבית שלכם יהיה נקי ושמור ממזיקים!