כל מה שצריך לדעת על מזון לכלבים

כל מה שצריך לדעת על מזון לכלבים

המזון צריך להתאים לכלב שלנו

מזון הכלבים אותו אנו נותנים לכלב שלנו הוא ברוב המוחלט של המקרים המקור העיקרי של הכלב לכל אבות המזון. כלב שמסתמך על אכילת שאריות בשר יהיה הרבה פחות בריא ויחיה משמעותית פחות שנים מכלב שיאכל מזון מלא לכלבים. מזון מלא נחשב למזון שמכיל את כל הנוטריינטים החיוניים עבור הכלב, כמו חלבונים, שומנים וויטמינים. למרות שככלל יש לתת לכלב אוכל לכלבים, חשוב לדעת שישנם סוגי מזון שונים המותאמים לכלבים שונים. גזעי הכלבים השונים וגילאי הכלבים מבדילים ביניהם מהחינת הצורך התזונתי – חלקם יהיו פעילים יותר ויצטרכו יותר אנרגיה, חלקם יצטרכו דווקא כמות פחותה של קלוריות עקב חוסר פעילות וחלקם יצטרכו מזון שממוקד במניעה ובטיפול של בעיות בריאותיות. לכן, חשוב להבין איזה סוג של מזון לכלבים כדאי לרכוש.

כמה דברים שיסייעו לכם לבחור מזון טוב לכלב שלכם

יש מספר דברים שחשוב לדעת על מנת לבחור אוכל לכלבים שיהיה הבריא ביותר עבורם:

  • עדיפות למזון יבש – בשונה מבני אדם, כלבים כמובן לא מסוגלים לצחצח לעצמם את השיניים. המזון היבש פותר לכלבים את הבעיה הזו ושומר להם על בריאות הפה, כיוון שבעת הנגיסה בו הכלבים עוברים פעולה שדומה לצחצוח. עוד יתרון של מזון יבש על פני רטוב הוא שאחוז אבות המזון בו גבוה יותר ביחס לכמות המים, לעומת מזון רטוב.
  • מזון בהתאמה לגזע הכלב – כלבים קטנים נוטים להיות פעילים יותר מכלבים גדולים ולכן הם יזדקקו למזון עם אנרגיה רבה יותר, שמתבטאת בכמות קלוריות גבוהה יותר. בנוסף הם זקוקים למזון קטן בגודלו שיהיה קל לנגיסה. לעומת זאת, כלבים גדולים יוצרים עומס על סחוסיהם ולכן הם זקוקים לחומרים כמו כונדרואיטין סולפאט שיגנו על הסחוס. זאת מעבר לכך שגזע גדול יצטרך מזון בגודל גדול שיוכל לנקות את שיניו כראוי.
  • מאילו מזונות יש להימנע?מזון לכלבים צריך להכיל בעיקר בשר ולכן יש להימנע ממזונות עם אחוז פחמימות גבוה. חשוב להימנע ממזונות שמכילים פחמימות ממקורות לא איכותיים, כמו תירס או אפונה. כמו כן, יש לוודא שהמזון מגיע ממקור ראוי. לאחרונה הורדו כמה מזונות כמו נוטרה נאגטס למשל מהמדפים עקב היווצרות רעלן מפטרייה שנכנסה למזון בתהליך הכנתו.

כדאי להתייעץ עם ווטרינר באשר למזון המתאים לכלב

המזון שהכלב אוכל משפיע על כל התפקוד שלו, החל מרמת הפעילות שלו, דרך תפקודי איבריו הפנימיים ועד למראה הפרווה שלו. בגלל החשיבות הגדולה של המזון, חשוב להתייעץ עם ווטרינר לפני שרוכשים מזון לכלב. הווטרינר יוכל להמליץ על מזונות שמתאימים לגזע שלו, לגילו ולגודלו ואף על מזון שיתאים למצבו הרפואי, כמו למצבים של מחלת כליות או השמנת יתר למשל. אישור מהווטרינר יסייע לכם להיות בטוחים שאתם נותנים לכלב שלכם את המזון הטוב ביותר עבורו.