איך לבחור את עורך הדין הנכון בשבילך?

איך לבחור את עורך הדין הנכון בשבילך?

בשנים האחרונות מספר עורכי הדין בישראל הולך וגדל. כל אדם זקוק בחייו מעת לעת לטיפול משפטי, ועולה השאלה – כיצד ניתן למצוא את עורך הדין הנכון לתיק שלך?

בכתבה הבאה עורך דין עמית ורד, בעלים של משרד עורכי דין ותיק ומנוסה בראשון לציון, מביא לכם מידע וטיפים שימושיים בנושא.

שם המשחק: מומחיות

תחום עריכת הדין הינו מגוון וכולל מספר רב של תחומים ותת-תחומים. כמו שאם כואבת לך השן לא תפנה אל רופא אורטופד, ולהיפך, כך גם בבחירת עורך דין חשוב מאוד לוודא מראש מהם תחומי ההתמחות הספציפיים שלו.

כיום, יש בישראל כמעט 50,000 עורכי דין פעילים. התחום המשפטי הינו מורכב, הפסיקה והחוקים מתעדכנים כל הזמן, ולכן עורך דין אחד לא יכול לשלוט בכל רזי ותחומי המקצוע.

לכן, בראש ובראשונה מומלץ לוודא מהו תחום ההתמחות העיקרי של עורך דין, לפני שסוגרים מולו שיטפל לכם בבעיה.

האם מדובר במשרד עורכי דין המטפל בתחום אחד ספציפי, או שניים? או שהמשרד מטפל בתיקים 'מכל הבא ליד'? אין ספק, כי נעדיף לבחור את עורך הדין שמתמקד בטיפול באופן ספציפי בתיקים מהסוג ובתחום של התיק המשפטי שלנו.

ניסיון

אין מה לעשות, הניסיון בחיים הוא פרמטר חשוב ביותר. עורך דין יכול להיות מקצוען בתחומו, חריף וחכם, אולם אין תחליף לניסיון המשפטי הפרקטי הנצבר במהלך השנים.

לכן, כדאי מאוד לבחור עורך דין מנוסה, עם לפחות 10 שנות ותק בתחום ההתמחות הרלוונטי.

לא כדאי לבחור עורך דין צעיר מדי אשק קיבל את הרישיון זה לא מכבר ועלול 'להתגלח על הראש שלכם', אלא מומלץ לבחור עבורכם עורך דין אשר כבר 'ראה דבר אחד או שניים בחייו' המקצועיים וטיפל בתיקים רבים מאוד ויודע לתפקד בסיטואציות מורכבות ומשתנות, לבנו את האסטרטגיה המשפטית המתאימה, וכו'.

מחיר

אל תתפתו להאמין, כי דווקא עורכי הדין היקרים הם הטובים יותר, ולהיפך.

עם זאת, תעריף שכר-טרחת עורך דין אשר הינו זול מדי מהמקובל ואינו סביר, חייב להדליק אצלכם נורה אדומה. אולי השירות אינו טוב? אולי לאותו עורך דין אין מספיק עבודה? (וזה אומר 'דרשני'…).

חשוב להבין, כי טיפול משפטי מקצועי אינו דבר של מה בכך, מה שנראה לנו בתור חוזה 'סטנדרטי' ופשוט, עלול לעלות לנו בעתיד ביותר. במקרים רבים, 'תאונות' של טיפול כושל ורשלני, יהא מאוד קשה ואולי גם בלתי אפשרי לתקן.

כדי לקבל שירות משפטי ראוי ומקצועי – יש לשלם.

עורכי דין שגובים תעריפים נמוכים מדי, עשויים 'לעגל פינות' בטיפול בתיק שלכם, ואתם לא רוצים שזה יקרה. כדאי לשלם מעט יותר כסף, אבל להיות רגועים שאתם בידיים מקצועיים.

כדי למנוע הפתעות, רצוי שתבקשו מעורך הדין הצעת מחיר מסודרת ומפורטת בכתב, כך תדעו בדיוק על מה אתם משלמים.

רגע… מי בעצם מטפל לי בתיק?

חשוב לדעת ולסגור מראש מי יטפל לכם בתיק המשפטי. האם עורך הדין בעלי המשרד? או השותף? או אולי עורך דין צעיר? שלא לומר המתמחה? ואולי בעצם המזכירה…?!

יכולים להיות הבדלים מקצועיים בין עורכי דין באותו משרד. תוודאו מי יטפל לכם באופן אישי ויעמוד מולכם בקשר לתיק. זה פה עניין של אמון, התרשמות ראשונית, כימיה אישית וכו', ואתם לא רוצים לגלות בדיעבד כי בעלי המשרד שעשה עליכם רושם מצוין בפגישה, או אפילו קיבלתם עליו המלצות חמות, יעביר את הטיפול בפועל במשרד לאחד מעורכי הדין הצעירים וחזרי הניסיון.

מרחק גיאוגרפי

לא כל יום זקוקים לטיפול משפטי. בשביל עורך דין מצוין כדי להתאמץ, גם אם הוא לא בעיר שלכם. זה יהיה שווה וישתלם לכם בסופו של דבר!

כיום, בעידן האינטרנט, ניתן לתקשר בקלות מכל מקום, ולכן אא"כ התיק שלכם דורש הגעות רבות למשרד עורכי דין, החשיבות של הפרמטר של מרחק גיאוגרפי פוחתת.

וכמובן – המלצות

המלצות הן דבר מצוין. עם זאת, זכרו, לא בטוח שמשרד עורכי דין שטיפל לשכנה שלכם, או לדודים שלכם, יתאים בהכרח לתיק שלכם.

טרם ההחלטה האם לסגור תיק מול עורך הדין, קבעו מולו פגישה אישית. לפני הפגישה, חפשו מידע לגביו באינטרנט, רשתות חברתיות. יש היום גם לא מעט אתרי ביקורות על עורכי דין, בהם ניתן למצוא המלצות אובייקטיביות.

כמו כן, תוכלו לבקש (אין מה להתבייש) מעורך הדין 2-3 אנשים שיכולים להמליץ עליו. דברו איתם והתרשמו מהיתרונות, כמו גם מהחסרונות, של אותו משרד עורכי דין.

Tagged with