הוצאת דרכון פולני – כל מה שרציתם לדעת !

הוצאת דרכון פולני – כל מה שרציתם לדעת !

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה במספרם של האנשים המבקשים להוציא דרכון פולני, זאת עקב ההצטרפות של פולין לאיחוד האירופי.
אך מה אומר החוק לגבי זכאות לדרכון שכזה ? ומה צריך לעשות על מנת לקבל את הדרכון הנ"ל במידה וישנה זכאות ? ובאופן כללי למה בכלל כדאי לי להוציא דרכון פולני?

אז מי זכאי לדרכון פולני ?

נפתח ונאמר כי : על מנת לקבל דרכון פולני ראשית עלינו לקבל אזרחות פולנית, וכיצד מקבלים אזרחות פולנית? על פי החוק הפולני על מנת לקבל אזרחות פולנית כל שעליך לעשות הוא להוכיח כי נולדת בפולין או במדינות שהיו תחת שלטון פולני בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה.
דרך נוספת לקבלת האזרחות היא בהוכחה –  אם תוכל להוכיח כי הנך צאצא לאדם הנולד בפולין וזאת על ידי המצאת מסמכים המוכיחים זאת.
לאחר שתעברו את התהליך ותקבלו את המסמך המאשר סופית כי אתם בעלי אזרחות פולנית תוכלו להתחיל בתהליך לקבלת הדרכון הפולני עצמו שהוא תהליך שונה ונפרד מתהליך הוצאת האזרחות הפולנית.
אך זכרו כי : בנוסף למסמך המאשר כי בידכם כעת אזרחות פולנית כדת וכדין, עלייכם להנפיק גם מסמכים נוספים מעבר לתעודת האזרחות הפולנית, והם :

  • תעודת לידה פולנית – על התעודה להיות תעודת לידה פולנית מקורית ולא תתקבל תעודה מצולמת , במידה ואין ברשותכם תעודה שכזו יש אפשרות להנפיקה באמצעות הרשויות בפולין עבור כל אדם המחזיק באזרחות פולנית גם במקרה שאותו אדם כלל לא נולד בפולין.
  • תעודת נישואין – במקרה ובו האדם המעוניין בקבלת דרכון פולני הוא אדם נשוי עליו לספק גם תעודת נישואין פולנית מקורית ובמידה ואין ברשותו תעודה מסוג זה יש אפשרות להנפיק תעודה שכזו על ידי הראשיות בפולין עבור כל אדם המחזיק בתעודת אזרחות פולנית גם במקרה והתחתן שלא בפולין.
  • טופס שינוי שם – במקרה וישנו הבדל בשמו של מבקש הדרכון בין שמו בלידתו לשמו המופיע בדרכונו הישראלי, על אותו אדם להמציא מסמך המאשר רשמית שינוי זה על ידי הראשיות הפולניות.

באילו פריטים יש להיעזר בשלבי קבלת הזכות לדרכון פולני ? ומה חשוב לקחת בחשבון ?

דרכון ישראלי – יש להצטייד גם בדרכון ישראלי תקף למשך שנה לפחות מיום בקשת הנפקת הדרכון הפולני וכן בצילום של אותו הדרכון וב – 4 תמונות פספורט על רקע לבן של הפנים בלבד ללא כיסוי ראש או משקפיים
טפסי בקשה – אלו הם בעצם טפסי הבקשה הרשמיים לבקשת דרכון פולני והם ניתנים על ידי השגרירות הפולנית בישראל, את הטפסים הנ"ל יש למלא בשפה הפולנית באותיות דפוס בלבד
קטינים – עבור בקשה להנפקת דרכון פולני עבור קטין יש להצטייד במסמך הסכמה המאושר על ידי שתי ההורים
תוקף – יש לשם לב כי תוקפו של דרכון המונפק באמצעות השגרירות הפולנית בישראל הוא 10 שנים בלבד ויש לחדשו בתום התקופה .

כעת כשבידכם כל המסמכים הדרושים ביכולתכם להגיש בקשה לקבלת דרכון פולני אשר נעשית בשגרירות הפולנית בלבד , משך התהליך מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלתו של הדרכון המיוחל עלול להגיע לשנה ולכן יש חשיבות להגשה של הבקשה בהקדם האפשרי