הסדרי ראייה

הסדרי ראייה

זוגות נשואים הבוחרים בשלב כלשהו לפרק את החבילה חייבים כמובן לתת את הדעת ולהכריע בנושאים רבים הנוגעים לחייהם המשותפים. הנושא עליו קיימת חשיבות רבה הן מבחינה המדינה ומוסדותיה ולבטח להורים עצמם נוגעת לילדיהם המשותפים.

בעת כל הליך גירושין של בני זוג להם ילדים, חייבת להיות הסכמה ו\או הכרעה בנוגע למשמורת הילדים והסדרי הראייה. להורה עליו הוחלטו הסדרי הראייה ניתנת האפשרות הנאותה והרצויה לשמור על קשר יציב, רצוף, חם ואוהב עם ילדיו וזאת באמצעות מפגשים מסודרים איתם, אשר אלו משתנים וזאת בהתאם לכל משפחה.

הורה שלו חובה לקיים את הסדרי הראייה ואינו פועל לפיהם עלול ליצור קשיים בכל הנוגע לקשר שלו עם ילדיו. הדבר, לא פעם, יוצר קשיים רגשיים אצל הילדים, תחושת חוסר יציבות, פגיעה בביטחון ובדימוי העצמי, תחושת נטישה ועוד.

הסדרי הראייה נקבעים לרוב באחד משני מסלולים. האחד יש ויכול להיקבע ברוח טובה ובאופן הדדי ומוסכם בין שני ההורים עצמם. בין אם הדבר נעשה בעזרת אנשי מקצוע מסוימים או בית הדין הרבני. במקרים מעט מורכבים יש והדבר נקבע על פי פסיקת בית המשפט אשר רואה את טובת הילדים לנגד עיניו.

הסדרי הראייה המקובלים כיום קובעים שההורה שאינו מחזיק במשמורת על ילדיו יפגוש אותם פעם או פעמיים במהלך השבוע החל משעות הצהריים ועד השעה 21:00. מבחינת סופי השבוע ישהו הילדים אצל ההורה בכל שבוע שני.

בחגי ישראל יתחלקו שני ההורים באופן שווה בניהם. שהייה של הילדים בחיק האם בחג אחד תביא אותם לשהייה עם האב בחג אחר – באופן שווה ומחזורי. בעת החופש הגדול ניתן אף להרחיב את הסדרי הראייה ופעמים רבות בחלק ניכר מהחופש הגדול מבלים הילדים אצל ההורה לו נקבעו הסדרי הראייה.

מעבר למקובל ניתן כמובן להגיע להסדרי ראייה מורחבים אשר משתנים מעת לעת בהתאם לגילם של הילדים. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בלינה של הילדים אצל ההורה שלו הסדרי ראייה בגיל מאוחר יותר, שהות רבה יותר של שעות וכיוב'.

במקרים בהם מלאכת החלוקה בין ההורים – האחד המקבל עליהם משמורת והאחר את הסדרי הראייה, חשוב שאלו יקבעו כללים ברורים בכל הנוגע לאותה חלוקה. הדבר מקבל ביטוי במקרים אשר צוינו קודם כמו גם מקרים בהם אחד ההורים מעוניין לקחת את ילדיו לחופשות בחו"ל (נושא רגיש ובו בעבר שימשה חופשה שכזו לחטיפה של הילדים), לקיחה והחזרה מבתי ספר, השתתפות באירועים משפחתיים ועוד.