חקירות מצח

חקירות מצח

רבות מדובר כיצד מתנהלות חקירות מצח ומה בדיוק הזכויות של הנחקרים ומה מותר ואסור לחוקרים לעשות, אך זה הזמן לבדוק איך בכלל מתחילות החקירות והאם הן מתחילות בצורה דומה לאופן בו חקירות משטרתיות רגילות מתחילות?

חקירות מצח, בגדול, אינן שונות מחקירות משטרתיות בהבדל אחד, חקירות מצח יכולות לחקור רק חיילים בסדיר ובקבע. החקירות לא יכולות לחקור אזרחים שאין להם קשר לצבא. לשם כך יש משטרה רגילה (כחולה). במקרים רבים יש שיתוף פעולה בין שני הגופים, במידה ומדובר בדברים חופפים שיש ביניהם קשר.

חקירות מצח מתחילות בצורה דומה לחקירות משטרה. זה יכול להיות בגלל מידע מודיעיני שמגיע לחוקרים, דרך מודיעים שלהם, אמצעי מודיעין, חקירה סמויה וכדומה. לרוב חקירה תתנהל כך שהשוטרים יבקשו להכין "תיק ראיות" בטרם הם יתחילו להזמין את החשודים לחקירה ובכלל לעבור לצד הגלוי שלה.

דרך אחרת לפיה תיפתח חקירת מצח, היא תלונה. חייל או חיילת מגישים תלונה על מעשה מסוים, ואז החוקרים מחויבים לחקור אותה. ייתכן שהם יפעלו תחילה ברובד הסמוי ולאחר מכן ברובד הגלוי, ייתכן שהם יזמינו את החשודים לחקירה, אולי אפילו יבקשו מאותו חייל או חיילת לספק ראיה מסוימת שתעזור להפליל אותם. הכל תלוי בסוג המקרה.

עוד אפשרות לפתיחת חקירת מצח, היא בעקבות פנייה של ארגונים מחוץ לצבא. הדבר קורה בעיקר, בזמן מלחמה או פעילות צבאית. ארגונים שונים פונים לפצ"ר (פרקליט צבאי ראשי) ומבקשים ממנו לפתוח בחקירה בעקבות מקרים שנחשבים לא חוקיים בזמן מלחמה. הפנייה נעשית בעקבות עדויות וראיות שונות. הפצ"ר מחליט אם יש סיבה לפתוח בחקירה. שיקול הדעת של הפצ"ר הוא אומנם רחב באופן כללי, אך במקרים אלו הוא מעדיף לפתוח בחקירה, גם בשביל לשמור על מה שנקרא "טוהר הנשק" ועל ערכים מוסריים בצבא, וגם בשביל שלא ייוצר מצב לפיה החקירה תצא מידי צה"ל ואז הוא לא יוכל לשלוט בה. חקירות מסוג זה, עלולות מהר מאוד לפגוע במדינת ישראל בזירות שונות, העובדה שהצבא חוקר את האירועים, מקל ברמות מסוימות על המצב.

אופציה נוספת לפיה תתחיל חקירת מצח, היא כאשר הצבא מחליט על פעולת מנע נגד שימוש בסמים ומוציא צו קש"ב, צו שמחייב את החיילים לקיים בדיקות שתן. במידה ומן הבדיקות עולה שהחייל השתמש בסמים, תתחיל נגדו חקירה.

חשוב להבהיר. מידע מודיעיני שעולה בחקירות מצח עדיין אינו משמש ראייה קבילה בבית משפט. הוא רק משמש זרז לפתיחת חקירה. בבית משפט החוקרים יצטרכו להציג ראיות ועדויות שתומכות באותו מידע ומוכיחות אותו.

רוב החקירות נפתחות בגין מידע מפליל בתחום הסמים (אחזקה, שימוש ומסחר), רכוש (גניבה, הוצאת נשק, סחר באלמ"ח), ועבירות מין. לצה"ל חשוב לפתוח בחקירות אלה ולהגיע לחקר האמת, גם בשביל לנקות משורותיו גורמים שליליים, להוציא את האמת החוצה ולהעניש את מה שפעל בדרך לא חוקית למען יראו ויראו.