כל מה שצריך לדעת על הסכם הורות

כל מה שצריך לדעת על הסכם הורות

ההורות היום, תפקיד ההורים וההגדרה "מיהו הורה" השתנו בתקופה של העשור האחרון ללא היכר, היכולת להיות הורים, ויותר מכך , היכולת הבלתי מוגבלת והנגישה להיות הורים יצרה תקדימים וצורך בחוקים והתאמות חדשות להורים ולאה שחולמים להיות הורים אבל הרגישו עד לא מזמן שמשאלת הלב הזאת רחוקה מהם במרחק של שנות אור.

המושג הסכם הורות ויותר מכך, המושג החדש ולעיתים שנוי במחלוקת, הורות משותפת, יצרה זן חדש של הורים ותודעה חדשה להורות, שרבים טוענים כי היא בריאה יותר ומותאמת יותר לעת החדש, הן לטובת ההורים ועד כמה וכמה לטובת הילד.

מי יכול לחתום על הסכם הורות?

כל אחד שמעוניי להביא ילד במסגרת זוגיות או שלא במסגרת זוגיות רשאי לחתום על הסכם הורות משותפת. הסכם זה נועד בעיקר לאנשים שמעוניינים להוליד ילד באופן טבעי ולא על ידי אימוץ מבלי להיכנס למערכת יחסים או חיים משותפים אך גם לא מעוניין לאמץ או לקבל תרומת זרע ולדעת מיהו האב הביולוגי של ילדם ואפילו לבחור בו.

מי משתמש בדרך כלל בהסכם הורות משותפת?

זוגות חד מיניים למשל, גברים ונשים, בוחרים באופציה הזאת כדי להעניק לילד ולעצמם חוויה הורית שלמה , תוך הגעה להסכם משותף באשר לנטילת האחריות החומרים, החינוכית והכלכלית על הילד.

כתוצאה מצורך זה שהפכך לשכיח יותר ויותר נחקק חוק ההורות המשותפת כבר בשנת 1992 שקבע מהי האחריות שמוטלת על כל אחד מהצדדים כחלק מההורות המשותפת וכמובן לצורך התחשבות ושימת דגש על "עקרון טובת הילד"

מה חשוב לבדוק לפני החתימה על ההסכם והאם חשוב להסתייע בעורך דין?

בין הבדיקות החשובות ביותר נמנה מצבו הכלכלי של הצד השני, מצבו הבריאותי: הגופני/הנפשי, מצבו המשפחתי וההתנהלות היומיומית שלו והיכולת שלו להתחייב גם מבחינתו לגידול ילד עם כל המשתמע מכך. חשוב מאוד לדון על סדרי הדברים והציפיות של שני הצדדים בכל הקשור לנושא המשמורת, המזונות, צורת החינוך והגדרת התפקידים של כל אחד מהצדדים.
דיני משפחה

מתי ראוי לחתום על הסכם ההוריות?

רצוי לערוך ולחתום על חוזה ההורות לפני הניסיון ולפני הכניסה להריון של האישה, כדי להגיע למצב של הבנה והסכמה לפני ההגעה למצב הקיים בו הילד כבר נולד או בדרך להיוולד ואתם עשויים להיקלע למצב של הורות לילד משותף עם אדם בעל עקרונות שונים משלכ, עקרונות שיכולים להשפיע על היחס בין שני הצדדים ובלבול משמעותי בקרב הילד בשלבי חייו השונים.

האם הסכם הורות הוא הסכם קביל בבית משפט?

קביל לחלוטין ואף קביל יותר מהורות ביולוגית. הסכם שהתבצע ביודעין ובהסכמה הדדית בין שני הצדדים, במיוחד אם זה יתבצע אל מול עורך דין, המחויבות והאכיפה של החוזה הזה תהיה מחמירה הרבה יותר מבחינת החוק והערכאות המשפטיות לענייני משפחה.

מה חזק יותר – שייכות ביולוגיות או שייכות חוזית?

כאמור, היום השיוך הביולוגי לא תמיד יכול לחייב את מי מהצדדים לשאת באחריות על הילד, גידול הילד וחינוכו. בשונה מחוזה והסכם הורות אשר מהווה הסכמה חוקית וחוזית לכל דבר לשאת באחריות על הילד בין אם הוא ביולוגי ובין אם לא ולבתי המשפט ישנה הזכות לחייב את שני הצדדים לעמוד מאחורי הסעיפים שהם חתמו עליהם.