מהן האזנות סתר וכיצד ניתן לזהות מסמכים מזויפים?

מהן האזנות סתר וכיצד ניתן לזהות מסמכים מזויפים?

אם אתם מעוניינים לאסוף מידע באמצעים לא קונבניוצילים, יכול להיות שתפנו למכון חקירות או מכון פוליגרף בעל ניסיון עשיר בביצוע חקירות, זיהוי מסמכים מזויפים וביצוע האזנות סתר. מומלץ מאוד שתפנו למכון מוכר ורשום באיגוד בודקי הפוליגרף הישראלי, על מנת שלא תסתבכו עם החוק, ושלכל אורך דרך החקירה החוק יעמוד לצידכם.

במקרים של האזנות סתר, החוק מגביל כיום ביצוע בדיקות האזנות סתר למקרים הבאים:

  1. כאשר יש חשש קונקרטי לביטחון המדינה- גופים רשמיים כמו השב"כ או שלוחות מיוחדות של צה"ל מבצעות האזנות סתר. גם במקרים רגישים אלו יש לקבל היתר מגורמים בממשלה, וחלות על האזנות אלו מגבלות לגבי משך ההאזנה.
  2. במקרים בהם יש חשד שבוצעה עבירה פלילית- משרדי חקירות או המשטרה בעצמה לעיתים מבצעות האזנת סתר על מנת להפריך חשד לעבירה פלילית. לעיתים ההאזנה תבוצע על מנת למנוע עבירות פליליות, וגם על האזנות אלו יש מגבלות חמורות, למשל: על מנת לקבל היתר לביצוע הבדיקה יש להוכיח את הצורך בפגיעה בפרטיות של הגורמים החשודים.

על מנת לבצע האזנות סתר, יש להצטייד בציוד מתאים. כמובן שמדובר בציוד משוכלל ביותר, הכולל למשל:

  • תוכנות ריגול
  • מכשירי האזנה חודרי קירות
  • מיקרופונים מיוחדים
  • מגבירי קול
  • מכשירי האזנה שניתן להסוות בתוך חפצים בחדר

 

שמרו על החוק!

שימ לב שנושא האזנות הסתר מוגדר בחוק ברורה מאוד, ואינכם יכולים לבצע האזנת סתר שאינה עונה על קריטריוני החוק המחמירים! במקרים מסויימים האזנת הסתר תיחשב לבלתי חוקית ואינה קבילה כראייה בבית המשפט. כמו כן, במצבים יום יומיים כמו: פגישות עם רופאים, מפגשי טיפול או ייעוץ אצל פסיכולוגים, פגישות עם עורכי דין- האזנות הסתר אינן חוקיות.

בדיקת זיוף מסמכים

ישנם אמצעים יעודיים לבדיקת אמינות של מסמך כלשהו. אם הנכם חושדים שמסמך עבר זיוף, מומלץ לפנות למכון מומחה ובעל נסיון אשר יעזור לכם. הצוות המכון חייב לעבור הכשרה מתאימה מאחר ולרוב מדובר בנושאים רגישים ביותר. נסיון הוא גורם משמעותי במקרים כאלו, מאחר והוא מאפשר לבוחן המסמכים לזהות פרטים רבים שאתם בעצמיכם לא תוכלו לאתר בעיניים לא מיומנות.

כאשר אתם קובעים עם מכון חקירות לבדיקת המסמכים שבידכם, מומלץ קודם להגיע לפגישת ייעוץ, בה יוסבר לכם מהן אפשרויות הפעולה המקובלות וכיצד ניתן לפעול לאחר גילוי הזיוף.  קחו בחשבון שזיוף מסמכים עלול להיות עבירה פלילית ולכן יש להתייחס לבדיקה בכובד ראש, ולהבין שאם תמצאו שהמסמך מזויף יהיה צורך לנקוט בצעדים משפטיים.

מסמך מזויף עלול לפגוע בקורבן מבחינות רבות: כלכלית כמובן, אך גם רגשית ומקצועית. תחומים בהם מקובל למצוא מסמכים מזוייפים הינם: מסמכים משפטיים, מסמכים הקשורים לפיננסים וכספים, מסמכים הקשורים לביטחון המדינה, מסמכים הקשורים למסחר. לרוב מכוני חקירות יציעו לכם שירות מלא החל משלב החקירה ואפילו ביצוע בדיקות פוליגרף או בדיקות גרפולוגיות.

 

לסיכום, אם אתם חושדים שאתם אוחזים במסמך מזויף, דעו שיש מענה ובהחלט ישנם נתיבים בהם אפשר לפעול על מנת לתקן את העוול שבוצע לכם. הצעד הראשון שעליכם לבצע הוא למצוא מכון פוליגרף בעל נסיון בביצוע בדיקות פוליגרף, או מכון חקירות בעל מהימנות גבוהה ובעל נסיון בזיהוי מסמכים מזוייפים. לאחר מכן צוות המכון ינחה אתכם כיצד לפעול. בהצלחה!