מצלמות אבטחה נסתרות – האם זה חוקי?

מצלמות אבטחה נסתרות – האם זה חוקי?

מצלמות אבטחה מודרניות משמשות אותנו למגוון צרכים – פיקוח, סידור, אבטחה, רפואה, דיוק ועוד; החל ממרכוליות ועד לתעשיות ענק – כולם מוצאים שימושים חסרי תחליף למצלמות האבטחה, ואכן – גם האדם הממוצע משתמש במצלמות אבטחה, אפילו מעבר לכך – מעל ל-40% מהאנשים משתמשים בצורה זו או אחרת במצלמות אבטחה לעסק או מצלמות אבטחה לבית.

מצלמות אבטחה נסתרות – מה הן ומה השימוש הנפוץ?

מצלמות אבטחה נסתרות הן מצלמות אבטחה רגילות ובמרבית המקרים גם פשוטות למדי, אשר מתפקידן העיקרי הוא להיות לא גלויות לעין, הדבר מתבצע באמצעות הקטנת המצלמה לממדים הקשים לזיהוי ממרחק מסוים והטמנתו באזור לא גלוי או על ידי הדמייתו לחפץ דומם לא בולט כגון עט או עציץ. מצלמות אבטחה נסתרות 'מתגנדרות' בעיקר בשימושים בהם אין אנו רוצים שהאדם המצולם ידע כי הוא מצולם; השימוש במצלמות אלו הנו נרחב מאד, לדוגמא – ניסוים פסיכולוגיים, אימות זהות ועוד… אך קיים שימוש אשר שמח פחות, אך באופן זהה חשוב לא פחות. כולנו שמענו, ראינו וקראנו על סיפורים לא נעימים כלל בהם מטפל או מטפלת פגעו באחרים אשר לא היה ביכולתם להגיב כגון ילדים או מבוגרים, לא תמיד קל להוכיח כי אכן אירוע זה התרחש, אך מצלמות אבטחה נסתרות פותרות סוגיה זו באמצעות צילום נאמן ללא ידיעת הפוגע. וכאן מתעוררת השאלה שלא נחה – האם חוקי לצלם אדם ללא ידיעתו?

האם חוקי לצלם אדם באמצעות מצלמת אבטחה נסתרת?

לשם פשטות, אנו נדבר כרגע על המקרה בו השטח המצולם שייך לכם באופן בלעדי, נדבר על ביתכם – האם מותר לכם להציב מצלמת אבטחה בביתכם ולצלם, נניח את הבייביסיטר, ללא ידיעתה? נגש לעניין זה אשר כבר הוחלט לגביו – מבחינה חוקית, בישראל, מותר לכם לצלם את אזור פנים הבית שלכם (שוב נזכיר כי מדובר בבית ולא נניח בבניין מרובה דיירים) כרצונכם, ישנה מחלוקת דווקא לגבי הקלטה קולית, אך במקרה של הצבת מצלמה נסתרת בסלונכם ללא ידוע האורח הנכם יכולים לעשות זאת גם בלא ידיעתו. לסיכום – במידה ומדובר על ביתכם הנכם יכולים לצלם ווידאו ללא ידיעת המצולמים בפנים הבית.

רק עוד דבר קטן…

מחשבה מעניינת שאנשים רבים נוטים לחשוב הוא הדבר הבא – אם אינכם מיידעים את המטפל, המטפלת או הבייביסיטר אודות נוכחות המצלמה, האדם יתנהג באופן טבעי, אך לעומת זאת, בכך שאתם מעדכנים את האדם בנוכחות המצלמה, הנכם מעדכנים אותו בכך כי כנראה תדעו את כל מה שעולל באזור מסוים, ובכך בעצם גורמים לו להתנהג באופן יותר הולם. תופעה זו התגלתה פעמים רבות ע"י מחקרים פסיכולוגיים רבים; אז מה לעשות? ובכן, כל מקרה לגופו והבחירה היא בלעדית לכל פרט, אך חשוב לזכור הוא תחילה להתיעץ עם איש מקצוע בנוגע לרכישת מצלמת אבטחה נסתרת אשר תתאים לצרכים שלכם.