עוולות מסחריות וכיצד להתמודד איתן

עוולות מסחריות וכיצד להתמודד איתן

בשנת 1999 חוקקה הכנסת את חוק עוולות מסחריות, או כפי שהוא מוגדר חוק עוולות גניבת עין. חוק זה נועד למנוע מצב בו אדם מבקש לטעון שהוא בעל מוצר או שירות מסוים אותו הוא מבקש למכור לאחרים, מבלי לייחס קשר לבעל המוצר או השירות באמת, כולל במצב בו הוא משתמש בתדמית של בעל המוצר או השירות המקורי, ומייחס אותה לעצמו.

בשביל להבין את המשמעות של עוולות מסחריות וגניבת עין בפרט, ניתן את הדוגמא הבאה. נניח ואנחנו מבקשים למכור מוצר מסוים שאין לנו שום קשר אליו, ואנחנו בוחרים לעשות תוך כדי שאנחנו משתמשים בתדמית ובשם של מי שהוא בעל המוצר או השירות. זה יכול להתבצע באמצעות תיאור של פרסום או שיווק המוצר, זה יכול להתבצע באופן מעשי כאשר אנחנו מציעים את המוצר או את השירות למכירה, כמו כן, זה יכול להתבצע כאשר אנחנו בעצם לא מספקים את פרטי האמת, פרטי המקור על המוצר והשירות אלא לוקחים הכל עלינו.

תופעות כאלה מוכרות מאוד בתחומים שונים, והן מתרחשות בצורות מגוונות. למשל, אנחנו יכולים לעשות את זה בלי קשר לאף אחד, קרי, אנחנו יכולים להציג את המוצר שלנו ככזה שזכה בפרסים בינלאומיים, מתוך הנחה שאיש לא יבדוק את זה, ואז מה שקורה שאנחנו בעצם מוכרים ללקוח מוצר עם תדמית שאיננה נכונה עבורו. אנחנו יכולים גם להשתמש בסמל או סיסמה שמאוד מזכירה את המתחרים שלנו. קהל לקוחות שלא שם לב להבדל, יעדיף את המוצר שלנו, בוודאי אם אנחנו בוחרים למכור אותו בעלויות יותר נמוכות מהמתחרה שלנו. זה יכול להוביל לפגיעה אנושה במתחרה.

יש גם מקרים שגובלים ממש ברמאות, למשל, כשאנחנו מציגים תכונות מסוימות שאינן קיימות במוצר או בשירות שאנחנו מעניקים ללקוחות שלנו. הנחת היסוד היא, שלא בהכרח תמיד הלקוחות ישימו לב לכך וגם אם כן, לא כולם ימהרו לתבוע אותנו.

כיצד אפשר להתמודד מול עוולות מסחריות

החוק לתיקון עוולות מסחריות מאפשר לנו לתבוע כל מי שבוחר להציג מוצר או שירות בצורה לא נכונה או באופן כזה שהוא לוקח על עצמנו תכונות שאינן נמצאות במוצר או בשירות.

צריך לומר, בשביל לטעון לעוולה מסחרית צריך להוכיח שאכן נגרם נזק מסוים. עכשיו, במקרים רבים זה יכול לקחת זמן, לא תמיד אנחנו נוכל להוכיח את הנזק שנגרם באופן מיידי. מה שבטוח הוא, אנחנו כן יכולים להוכיח שימוש שנעשה בשמנו על ידי גורם אחר, בצורה לא חוקית, ואז אנחנו יכולים לדרוש צו זמני שימנע ממנו להמשיך ולבצע שימוש כזה. במקרה כזה, אנחנו לפחות עוצרים את היכולות שלו להמשיך בכך ולו באופן זמני.

לאחר מכן, אנחנו נעבוד על כך שנוכיח את הבעיה באופן מהותי יותר, על מנת להוכיח את צדקתנו