עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

חמשת העבירות הקשות ביותר במשפט הפלילי מאת עורך דין פלילי

כידוע לכל סטודנט שנה א' למשפטים, גם בתחום המשפט הפלילי, ישנם מדרגים בסוג העבירות הגוררות אחריהן ענישה ורמות טיפול שונות.

חוק העונשין נכתב על בסיס החוק האנגלי ומהווה בסיס להתנהלות המשפט הפלילי במדינת ישראל. חוק העונשין כולל מעל 500 סעיפים המפרטים עבירות פליליות ואת העונש אותו הן גוררות בעקבותן.

מהי עבירה פלילית?

עבירה פלילית משמעה קשת רחבה של פעולות המבוצעות על ידי וכנגד אדם, גוף או ארגון הפוגעות בסדר החברתי ומביאות לפגיעה בגוף, בנפש או ברכוש.

חומרת הענישה מדורגת על פי סוג העבירה, חומרתה, נסיבותיה, עבר פלילי של הנאשם והכרה באשמה.

אילו עבירות מוגדרות עבירות פליליות?

עבירות פליליות כוללות בין היתר: רצח, עבירות תקיפה ואלימות, עבירות מין, עבירות רכוש, עבירות סמים (גידול, ייבוא, סחר), עבירות מס, עבירות רכוש, זיוף, נהיגה בשכרות ועוד ועוד. כל עבירה נבחנת על פי חומרתה ונסיבותיה ועשויה לגרור קנסות כספיים, אזהרה, מעצר בית ומאסר על תנאי ולהגיע אף למאסר עולם.

חומרת העונש תיקבע בבית משפט ובו עורך דין פלילי, הסניגור, ינסה להשיג עבור הלקוח שלו, את דרגת הענישה המופחתת בנסיבות הקיימות, בהתאם לחוק.

סיווג עבירות על פי החוק הישראלי

עורכי דין פליליים מצביעים של שלוש סוגי עבירות על פי חומרתן:

 1. "פשע" – עבירה הנושאת עונש חמור: מאסר לתקופה של למעלה משלוש שנים.
 2. "עוון" –  עבירה הנושאת ענישה של קנס או תקופת מאסר הנעה בין שלושה חודשים לשלוש שנים.
 3. "חטא" – עבירה הנושאת ענישה של קנס או תקופת מאסר שאינה עולה על שלושה חודשים.

חמש העבירות החמורות ביותר במשפט הישראלי

 1. רצח – ביצוע המתת אדם בכוונת תחילה. נטילת חיי אדם מוגרת כאחת העבירות החמורות ביותר והעונש בגינה הוא בהתאם, ללא שיקול דעת לבית המשפט. זוהי העבירה היחידה שביצועה גורר אחריו עונש מאסר עולם. עורכי דין פליליים הנדרשים להגן על נאשם יאלצו להדוף אחד או יותר משלושת הטיעונים על מנת להמתיק עונשו של הנאשם:
 • החלטה להמית – הנאשם החליט ותכנן מראש ובאופן מודע להמית את הקורבן.
 • הכנה – הנאשם ביצע פעולות הדרושות להחלטתו לרצוח את הקורבן.
 • היעדר קינטור – הקורבן לא התגרה בשום אופן, באופן משמעותי, בנאשם, בסמוך לזמן ביצוע העבירה.
 1. סמים – עבירות סמים מכל סוג שהוא נחשבות חמורות ביותר ועלולות לגרור בעטיין מאסרים ממושכים.

עבירות הסמים כוללות: החזקת סם, ייצור סם, שימוש בסם, סחר בסמים והדחת קטינים לשימוש בסמים.

שכירת שרותי עו"ד פלילי לעבירות סמים יכול לעשות את ההבדל בין מאסר בפועל לבין סיום הפרשה ללא כל נזק משפטי. עורך דין פלילי ומנוסה יכול להידבר עם התביעה הפלילית ולשכנעה להפחית את האישומים לנאשמים.

 1. אלימות – בית המשפט העליון הגדיר עבירות אלימות כעבירות החמורות ביותר בין היתר משום שהן הפכו נפוצות יותר ויותר במחוזותינו והפכו למכת מדינה. בתי המשפט נוקטים בשיטת "אפס סובלנות" ופעמים רבות נגזרים גזרי דין קשים ביותר הכוללים לא פעם מאסר מאחורי סורג ובריח.

מיותר לציין כי שכירת שירותי עו"ד פלילי במקרים אלו היא הכרחית היות ואישום מסוג זה טומן בחובו השלכות הרות גורל על עתידו של הנאשם.

 1. מין – עבירות מין הינן עבירות אשר מקפלו בתוכן קונוטציה מינית ומבוצעות בקורבן ללא הסכמתו. אינוס מוגדרת כעבירה החמורה ביותר במסגרתה הנאשם מקיים יחסי מין עם המתלוננ/ת ללא הסכמה ולעתים קרובות באלימות. היות וקיימות דרגות חומרה שונות בעבירות מין רצוי ומומלץ לשכור עורך דין פלילי מנוסה שמטרתו תהיה לכל הפחות להפחית את דרגת האישום לסעיף מופחת יותר או להביא לזיכויו של הנאשם.
 2. זיוף והונאה – אלו עבירות הנחשבות לעבירות "יצירתיות" המבוצעות לא אחת בדרכים מתוחכמות. גזרי הדין במקרים אלו כוללים בדר"כ גם קנסות כספיים משמעותיים. ייצוג משפטי על ידי עו"ד פלילי אשר יבחן לעומק את הטענות נגד הנאשם ולהציע נתיב משפטי נכון לנסיבות העניין יכול להציל את עתידו של אותו אדם היות וישנן דרגות שונות של זיוף והונאה המשפיעות על הכרעת הדין וגזר הדין הסופי.

חשיבות שכירת שירותי עורך דין פלילי היא קריטית בנסיבות בהן נאשם אדם בעבירה פלילית.
ייצוג הולם על ידי עו"ד פלילי מנוסה יכולה לשנות את נתיב חייו של הנאשם ולהצילו מעונשי מאסר ממושכים וארוכים ומקנסות כבדים העלולים להיות מוטלים על כתפיו.