חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית היא חומר פולימרי העשוי מתרכובת של מולקולות שונות הנמצאות ברקמות הגוף. לחומצה ההיאלורונית יש תפקיד חשוב במבנה העור והיא האחראית על גמישות העור, החומצה סופחת כמות גדולה של נוזלים, אוגרת אותם וכך היא שומרת על נפח העור, על הלחות ועל הגמישות שלו.

חומצה היאלורונית משמשת למספר שימושים בעולם הרפואה הכללי, אך בעולם הרפואה האסתטית החומצה ההיאלורונית והבוטוקס גרמו למהפכה אמתית. בעוד שהבוטוקס הוא רעלן המוזרק לאזורים בפנים הנמצאים בתנועה, משתק את שרירי הפנים וגורם לתווי ההבעה להיעלם, החומצה ההיאלורונית מוזרקת לאזורים ללא שרירים ואינה משנה את הבעות הפנים.

חומצה היאלורונית –  חמישה דברים שכדאי לדעת

החומצה ההיאלורונית היא מרכיב חיוני בעור ותפקידה לספק ולשמר מים ונפח בעור. במשך השנים בעקבות תהליכים טבעיים של הזדקנות העור, ריכוז החומצה בעור פוחת והירידה בכמות החומצה גורמת לאובדן הלחות הטבעית של העור ולהופעה ולהדגשה של הקמטים בעור. החומצה המוזרקת אל העור מתחברת אל המולקולות הנמצאות בעור, מחייה את האזור שאליו היא הוזרקה, תורמת להצערת העור ולהעלמת הקמטים בפנים.

החומצה ההיאלורונית מסייעת להילחם בהזדקנות העור. הוא מוזרקת אל השכבות העמוקות של העור ומחדשת את כל רקמת העור. ברפואה האסתטית משתמשים בחומצה ההיאלורונית להצערת גב כף היד, לטיפול באזור הצוואר והמחשוף ולאזורים נוספים בפנים. אחד מהשימושים הנפוצים של החומצה הוא בטיפול בקמטים. היכולת של החומצה למלא את הקמטים ולהעניק לעור מראה צעיר, גמיש ורענן הפכו את הטיפול בחומצה ההיאלורונית לאחד הטיפולים הנפוצים ביותר בתחום הרפואה האסתטית.

הטיפול בחומצה ההיאלורונית אינו טיפול כירורגי פולשני ואינו  מצריך שימוש בחדר ניתוח או בהרדמה. זהו הליך פשוט וקצר הנמשך כחצי שעה בממוצע שבמהלכו מאלחש הרופא את העור ומזריק את החומצה. במשך הטיפול המטופל אינו חש בכאבים, אך תיתכן אי נוחות מסוימת.

לאחר הטיפול עלולות להיות מספר תופעות לוואי כמו שטפי דם, אדמומיות באזור המטופל, נפיחות קלה וזיהום באזור ההזרקה. כל התופעות האלו חולפות  מאליהן כעבור מספר שעות עד ימים, אך במקרה שבו הזיהום חמור, יידרש טיפול באנטיביוטיקה.

ישנם מספר חומרי מילוי המבוססים על חומצה היאלורונית שבעקבות ההזרקה שלהם אל העור, עלולות להיווצר גבשושיות באזור ההזרקה. את הגבשושיות אפשר להעלים באמצעות עיסוי, אם הן לא נעלמות אפשר להזריק חומר אשר יפרק את החומצה במהירות.

חומצה היאלורונית – שאלות ותשובות

שאלה: כמה זמן נשארות תוצאות הטיפול?

משך הזמן שבו יישמרו תוצאות הטיפול משתנה בהתאם למספר גורמים כמו סוג החומר שבו משתמשים, קצב חילוף החומרים של האדם והאזור שאליו הוזרק החומר. באופן ממוצע תוצאות הטיפול נשמרות לתקופה שבין תשעה חודשים ועד לשנה.

שאלה: האם הטיפול בחומצה ההיאלורונית נחשב לטיפול בטוח?

באופן עקרוני , כן, אך חשוב לשים לב ולעבור טיפולים רק בחומרים שקיבלו את האישור של מנהל התרופות האמריקאי או להשתמש בחומרים העומדים בתקנים של ה-CE  האירופאי.