אבחון לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

אבחון לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

 

בשנים האחרונות אנחנו חשופים הרבה יותר למחקרים ולשיטות הטיפול בהפרעות קשב וריכוז. אנחנו מגלים שיש לא מעט מבוגרים מסביבנו שסובלים מהפרעת קשב וריכוז ומעולם לא טופלו בגלל תקופות בהן חוסר המודעות הייתה נמוכה. כשמדובר בילדים כיום אבחון קשב וריכוז הוא דבר הרבה יותר נגיש וקל לעיכול.

מתי כדאי לגשת לאבחון?

ישנם סימנים מקדימים שיכולים להצביע על הפרעת קשב וריכוז ולעודד אתכם ליצור קשר עם מכון לאבחון ולקחת את הילד לבדיקות שיאבחנו האם הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז.

הסימנים יכולים להיות: קושי להתמקד בפרטים, קושי בחלוקת קשב, קושי לעקוב אחר הוראות בכיתה ובבית, קושי לסיים פרויקטים ומטלות, קשיים חברתיים, הימנעות ממטלות שדורשות ריכוז יתר ועוד. אם הילד שלכם סובל מהסימנים האלו כדאי לברר לגבי אבחון קשב וריכוז ולבחון האם יש צורך בטיפול.

איפה מבצעים אבחון?

עם המודעות לקושי שמביאה איתה הפרעת הקשב והריכוז, החלו גם מכונים מקצועיים לאבחון לפרסם ולפתוח את שירותיהם לציבור הרחב, כולל לציבור ההורים לילדים הסובלים מההפרעה. מכוני אבחון הפרעות קשב וריכוז אפשר למצוא דרך קופות החולים, מרפאות חוץ בבתי חולים וגם במסגרות פרטיות שונות. יש לא מעט מכונים פרטיים שיכולים לבצע את האבחון.

היתרון של מכון פרטי לאבחון הפרעות קשב וריכוז הוא ברור. במכון פרטי אין צורך לחכות בתור, אפשר לקבל תאריך לאבחון באופן קל יחסית ללא המתנה של חודשים ארוכים. בנוסף, רוב המכונים מציעים גם טיפול בהפרעות קשב וריכוז, כך שהתהליך נעשה במקום אחד ועל ידי צוות או אדם מטפל יחיד, דבר שיכול להקל על הילד באופן משמעותי.

מה כולל אבחון קשב וריכוז?

אבחון קשב וריכוז כולל מספר שלבים שמשתנים באופן מסוים בין מכונים שונים לבדיקה ואבחון. בדרך כלל האבחון הבסיסי כולל שאלונים מסוגים שונים שבוחנים את הביטוי של ההפרעה אצל הילד ובאיזה דרגה. כיוון שכל ילד יכול לבטא את ההפרעה בצורה שונה, השאלונים הם פרטניים ומאפשרים לקבל תמונה מקיפה מאד של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים.

לצד השאלונים והמבדקים האלו, מתקיימות סקירות נוירולוגיות ובדיקה של המצב הבריאותי של הילד. המאבחן בודק את המצב הנוירולוגי של הילד באמצעות בדיקות ומבדקים, שואל שאלות ומקבל תמונה רפואית על מצב הילד.

מבדקים נוספים עוסקים בהבטים החברתיים של הפרעת קשב וריכוז. הם בוחנים את ההתמודדות של הילד עם מצבים חברתיים שונים, תוך תשאול של הילד ושל ההורים שלו.

מדוע מומלץ לגשת לאבחון של הפרעת קשב וריכוז?

אם הילד שלכם מציג סימנים ורמזים להפרעת קשב וריכוז, חשוב להגיע לאבחון. ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז הם ילדים שקשה להם לא רק מבחינה אקדמית לימודית, אלא גם מבחינה חברתית. משתי הסיבות האלו חשוב לזהות את ההפרעה בגיל צעיר. הילד יוכל לקבל את הכלים להתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז כבר בגיל צעיר ובכך יסלול לעצמו דרך לעתיד טוב יותר, הן חברתית והן אקדמית.