איך להתכונן למבחני מחוננים

איך להתכונן למבחני מחוננים

הורים רבים נוטים לחשוב שהילד שלהם גאון. אם הוא מתפתח מהר, מגלה ולומד דברים, אז הוא מיד נחשב בעיניהם גאון. במקרים רבים זה גם נכון, אך בשביל זה הוא צריך לעבור מבחן מחוננים. מבחן שמאתר האם מדובר בילד אשר צריך ללמוד בכיתת מחוננים או לא. מבחנים כאלה נערכים בכיתות נמוכות, ב-ד וכן אנחנו יכולים למצוא מבחני מחוננים לכיתה ב, על מנת שיהיה ניתן להעביר אותו בשלב מוקדם לכיתה שכזו.

לפני שמחליטים לשלוח את הילד למבחן, רצוי מאוד להכין אותו לקראתם. באופן עקרוני ההכנה למבחנים מתבצעת בצורה מעשית, כמו לכל מבחן אחר, אך במקרה של מבחני מחוננים יש עוד סוג של הכנה והיא מנטאלית. צריך להכין את הילד לקראת המבחן, על מנת שיבין במה מדובר, מה המשמעות של המבחן ולא פחות חשוב, לבדוק איתו עד כמה הוא באמת מעוניין בכך. שכן ייתכן מאוד שאם הוא יצליח במבחן, יהיה עליו לעזוב את המסגרת בה הוא נמצא ולעבור למסגרת אחרת, מה שידרוש ממנו לעזוב את החברים שלו.

אז כיצד מתכוננים למבחני מחוננים?

אפשר להתכונן למבחנים דרך קורס הכנה של מכון אשר מתמחה בנושא או דרך שיעורים פרטיים עם מורה אשר מלמד את החומר ומסביר כל מה שצריך בשביל לעבור את המבחן, החל מהאופן בו הוא בנוי, כיצד יש לענות על השאלות, חלוקת זמן וכדומה.

וכן את החומר עצמו, קרי הבנת הנקרא והנשמע, חשבון, פיתוח וחשיבה ועוד שורה של דברים שהילדים נשאלים עליהם במהלך המבחן. צריך לזכור, מדובר בחומר לא פשוט, אך מאחר ומדובר בילדים שמועמדים להיות בכיתת מחוננים, הרי שהם אמורים להיות מסוגלים לענות על השאלות. זו בסופו של דבר המטרה, שהם ידעו כיצד לגשת אל החומר ואיך לענות עליו.

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון בהכנה למבחני מחוננים, זה כל מה שקשור לסימולציות. בדרך כלל מורה פרטי או מכון הכנה, דואגים ליצור סימולציות שונות אשר עוזרות להם להכין את התלמיד בצורה נכונה למבחן. סימולציות אלו מאפשרות לתלמיד להבין, כיצד בנוי המבחן, כיצד בנויות השאלות, איך לחלק את הזמנים בצורה נכונה ועוד.

הכנה עבור מבחן מחוננים בכיתה ו או כל כיתה אחרת, היא לא דבר פשוט, זה דורש זמן, סבלות ומחויבות, אך זה יכול לעזור מאוד לילד לפני שהוא ניגש למבחן ומנסה להתמודד עם מה שמצפים ממנו, במטרה לעבור אותו ולהשתלב בהמשך בכיתת מחוננים ומשם השמיים הם הגבול.