אל תסתכן – מהר להתמגן!

אל תסתכן – מהר להתמגן!

טל אייזנמן, אתר הספקים

מאמר שפורסם לאחרונה באמצעי התקשורת בישראל מציין כי על פי נתוני המשטרה העדכניים, הפשיעה ברמה הארצית נמצאת במגמת ירידה בשנים האחרונות, אבל עם זאת היא עדיין קיימת. נתוני המשטרה מציינים בין היתר עבירות רכוש, גניבות רכב ועבירות שוד, כך שלמרות הירידה באחוזי הפשיעה – עדיין יש חשיבות רבה למיגון הבית והעסק.

ולא רק פריצות או גניבות עלולות לגרום נזק, אלא גם שריפה שנגרמת מתאונה. אולם בעוד שבבתי מגורים רבים נהוג להסתפק בהתקנת סורגים, לעיתים מערכות אזעקה ואולי מטף כיבוי אש קטן, מיגון לעסק חייב להיות יסודי יותר. מדוע? משום שהעסק הוא מקום העבודה, ונזק שנגרם לו עלול להיות משמעותי יותר לטווח ארוך יותר מאשר פגיעה בבית מגורים.

איך ממגנים את העסק? כיום קיים בשוק מגוון רחב של פתרונות מיגון לעסקים: החל מסורגי ברזל חיצוניים ומנעולים איכותיים המקשים על פריצה, דרך מצלמות אבטחה, מערכות אזעקה, ציוד לגילוי וכיבוי אש – ועד מערכות ביומטריות כגון בקרת כניסה באמצעות טביעות אצבע.

ולמה זה כדאי?

הגנה

מלבד כסף מזומן או ציוד בעל ערך, בעסק נמצאים בדרך כלל מסמכים חשובים, פרוייקטים שטרם הסתיימו ולעיתים אף חומרים סודיים. פריצה לעסק, ואפילו שריפה, עלולות להזיק לא רק לבעל העסק אלא גם ללקוחותיו ושותפיו, ולכן עסק ממוגן למעשה לא מגן רק על עצמו. לכן אם מדובר בעסק שיש בו חומר רגיש או סכומי כסף גבוהים, כדאי לאבטח אותו בכספות ולהציב סביבן מערכות אזעקה ומצלמות.

מניעה

סיסמתם של מכבי האש היא שהדרך הטובה ביותר לעצור שריפה היא למנוע אותה, ולכן יש חשיבות רבה למיגון העסק בפני שריפות על ידי הצטיידות מראש בגלאי עשן ומטפי כיבוי אש; אולם הדבר נכון גם לגבי פריצה לעסק: מצלמות אבטחה במיקומים בולטים, לדוגמה, יכולים להוות גורם מרתיע בפני פושעים פוטנציאליים, ממש כמו שכולנו מורידים לרגע את הרגל מדוושת הגז כשאנחנו חולפים בכביש על פני מצלמות מהירות משטרתיות…

גם מערכות אזעקה רגישות המופעלות בעת כניסה לא מאושרת למתחם מוגדר יכולות להבהיל פורצים או גנבים, להבהיל אותם ולגרום להם לשנות את דעתם, מה שיקטין את הנזק לעסק, למשל, מגניבת ציוד יקר לכדי חלון שבור בלבד.

מעקב והוכחות

אם חלילה אירע פשע כלשהו בעסק, כגון פריצה או גניבה, ניתן להשתמש בציוד המיגון כדרך לאתר את הפושע ואף להעמידו לדין. למשל, מצלמות אבטחה המכוונות אל הקופה או אל איזורים אסטרטגיים בעסק יכולות להנציח את פרצופו של הפורץ או הגנב ולשמש כעדות נגדו לאחר מכן; כמו כן בקרת כניסה ממוחשבת יכולה לגלות מי היו האחרונים שנכנסו או יצאו מן העסק בסיום יום העבודה הקודם, דבר שיכול להטיל עליהם חשד ולכוון את החקירה אל האשמים.

אם כן, חשיבות המיגון ברורה: בין אם למניעת פריצות, גניבות או שריפות ובין אם לשם איתור האחראים להן, עסק ממוגן היטב יכול להעניק תחושת ביטחון לבעליו, עובדיו ולקוחותיו.