אנרגיה מתחדשת – האם תוכלו לייצר חשמל בעצמכם?

אנרגיה מתחדשת – האם תוכלו לייצר חשמל בעצמכם?

"משאבי כדור הארץ שלנו הולכים ומתדלדלים!" מזהירים מומחים שונים לאקולוגיה מרחבי העולם. אבל, גם אם אינכם נמנים על האנשים הממהרים להיכנס לפאניקה בכל הכרזה בומבסטית, אין ספק ששמתם לב שמשהו "ירוק" קורה מסביבנו – המחזור הפך, מטרנד של מעט משוגעים לדבר, למגמה יציבה המתחזקת ומתבססת כל הזמן, ואילו אנרגיה מתחדשת כבר אינה עניין של חלומות באספמיא ומדע בדיוני, אלא עובדה קיימת בשטח. המגמה הסולארית סחפה וניכסה לעצמה חלק גדול מהמכשירים המופעלים על חשמל, וכיום, המושג "עיר ירוקה" כבר איננו נשמע זר לאוזן המודרנית העוקבת אחרי המגמות העולמיות. כן, אין ספק, האנושות מחפשת דרכים חלופיות בריאות וידידותיות לסביבה יותר כדי לחיות, לבנות, לנסוע או להפיק חשמל.

אנרגיה מתחדשת – נעים ומשתלם להכיר

אולי זה יישמע לכם מפתיע, אבל מקורה של מגמת השימוש באנרגיה מתחדשת הוא… לא תאמינו, ישראל. מכירים את דודי השמש, אשר מכערים את גגות הבתים שלנו מאז אמצע שנות החמישים של המאה הקודמת ומהווים נושא לאינספור בדיחות? ובכן, שם, כנראה, יושם בהצלחה לראשונה הרעיון לרתום את השמש באופן ממשי לאספקת חשמל לציוד. אמנם, כשמדובר על דודי שמש רק בחימום מי הרחצה על ידי השמש, אבל אם ניתן לעשות זאת, ניתן לרתום את אור השמש ליישומים נוספים, כולל אספקת חשמל כוללת לכל צרכי הבית, המשרד או המפעל. אגב, אם כבר דיברנו על חימום מים באמצעות שמש, המספרים אינם החלטיים, אבל מדובר על כך ש-85%-95% ממשקי הבית עושים שימוש בדודי שמש, כך שהנכונות למצוא חלופה לחשמל הקונבנציונלי בדמותה של אנרגיה מתחדשת, בהחלט קיימת, והיא רק ממתינה לדרך הנכונה שתוצג לנו.

השלב הבאה באבולוציית האנרגיה – ייצור חשמל בעצמכם

חשבון החשמל הביתי או העסקי הוא אחת ה"יבלות" המציקות ביותר בתקציב, ולכן, זה לא מפתיע שכבר כיום ישנן מערכות פוטו-וולטאיות, מערכים של קולטי שמש אשר גדולים דיים על מנת לספק את כל צרכי החשמל של בית עסק, דירה או מפעל. אמנם, המערכות הללו עדיין יקרות יחסית ומגושמות, אולם עם השנים ועידודה של הממשלה (שעליו נרחיב בהמשך), נראה כי הטכנולוגיה תמשיך להתפתח, המחירים ירדו וייצור חשמל עצמי יהפוך לחלופה זמינה ומשתלמת לכל מי שיחפוץ בכך.

כשהממשלה נותנת רוח גבית למגמת ייצור החשמל החלופי

בשנת 2007 החליט משרד התשתיות, בשיתוף עם הרשות לחשמל, לעודד את התקנתם של לוחות סולאריים פרטיים ע"י סבסוד ציבורי. בהחלטת ממשלה 4450, נקבע יעד מנחה לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בהיקף של 10% מצריכת החשמל של המדינה לשנת 2020, ויעד ביניים של 5% עד לשנת 2014. אמנם, נבנו מתקני ענק, הוקצו מכסות על ידי רשות החשמל והמדינה מעניקה הקלות ותמריצים לעסקים ואנשים פרטיים המאמצים את השימוש במערכות הפוטו-וולטאיות, אבל נראה כי היעד שנקבע לשנת 2020 לא יושג במועדו, אלא רק מעט מאוחר יותר. יחד עם זאת, המגמה הולכת ומתרחבת, ונדמה כי עוד מעט עידוד מצד הממשלה יצליח להסיר את החסמים האחרונים בנתיב לשימוש באנרגיה מתחדשת.