ביטוח אחריות מקצועית – להגן על עצמכם מפני תביעות של לקוחות

ביטוח אחריות מקצועית – להגן על עצמכם מפני תביעות של לקוחות

מעת לעת אנחנו שומעים וקוראים בתקשורת על לקוחות שהגישו תביעות ענק כנגד בעלי מקצוע שהם שכרו לצורך ביצוע עבודה מסוימת, בטענות שונות החל מרשלנות וכלה באי עמידה בהסכמים וכדומה. תביעות שכאלו יכולות להרוס קריירה של כל בעל מקצוע, ולא פחות חשוב, הן יכולות לגרום לו לחובות ענק בין אם זה בזמן ההליך המשפטי ובין אם זה בסופה, במידה שהשופט מוצא אותו אשם.

אחת הדרכים להתמודד עם בעיה זו, היא באמצעות ביטוח אחריות מקצועית. מדובר בביטוח שמיועד עבור כל בעל מקצוע, החל מרופאים, אדריכלים, עורכי דין, רואי חשבון, וכלה במתרגמים, כתבים, ועוד שורה ארוכה של אנשים שעובדים באופן ישיר מול לקוחות. צריך לומר, שמדובר אך ורק בבעלי מקצוע עצמאים ולא שכירים, שכן אז יש לעסק ביטוח שאמור לייצג גם אותם.

מה המטרה של ביטוח אחריות מקצועית

המטרה העיקרית של ביטוח אחריות מקצועית היא לאפשר לבעל מקצוע לבצע את עבודתו ולקבל החלטות, גם אם מדובר בהחלטות שעלולות שלא לעמוד בציפיות של הלקוח, כאשר אם חס וחלילה הוא מחליט לתבוע את בעל המקצוע, הרי שהאחרון יכול להפעיל את פוליסת הביטוח שלו ואז אם הוא יצטרך לשלם פיצוי, חברת הביטוח תעשה זאת עבורו.

המטרה המשנית, אך לא פחות חשובה היא, למנוע מצב שבעל המקצוע יצטרך לשלם בכספו שלו על הנזק שנגרם ללקוח. לכאורה זה נשמע לא סביר, הרי הוא זה שנתבע ולכן הוא זה שאמור לשלם, אך אם כך יהיה המצב, אז בעלי מקצוע רבים, בעיקר הקטנים שבהם, לא יוכלו לעמוד בתביעות שמוגשות נגדם, הם לא יוכלו להחזיק מעמד מבחינה כלכלית.

יתרה מזו, במצב כזה, הלקוחות עלולים להפעיל לחץ על בעלי המקצוע, זה ישמש כמין שוט עבורם, שעלול לפגוע ביכולת שלהם להתפרנס.

אם אנחנו נחבר את שתי המטרות גם יחד, בסופו של דבר, ביטוח אחריות מקצועית נועד לאפשר לבעלי מקצוע בתחומים שונים לבצע את העבודה שלהם בראש שקט מבלי לחשוש מה יקרה אם הם יחליטו לפעול כך או אחרת. הדוגמא הבולטת מגיעה מתחום הרפואה. רופא מקבל אינספור החלטות ביום לגבי מטופלים שונים. אם הוא לא יהיה מסוגל לקבל את ההחלטה בראש שקט ומבלי לחשוש שיתבעו אותו וזה ישפיע עליו באופן אישי, הוא לא יוכל לבצע את עבודתו.

אילו ביטוחים קיימים בשוק

לא במקרה ציינו את הדוגמא של הרופא, שכן התחום של ביטוחי אחריות מקצועית מתחלק על פי נישות שונות, כאשר נישה אחת בולטת היא ביטוחים שמיועדים לרופאים ולכל מי שמתעסק בתחום הרפואה והטיפול, בעוד שקיימות נישות נוספות של ביטוחים לעורכי דין, רואי חשבון, ברוקרים ויועצי השקעות ועוד.

לצד כל אלה, ישנם ביטוחים כלליים יותר שמתייחסים למקצועות אחרים אשר העוסקים בהם זקוקים לביטוח אחריות מקצועית.