החלופה לסטודנטים של אמיר יקותיאל

החלופה לסטודנטים של אמיר יקותיאל

בשנים האחרונות החלו מספר רשויות בארץ להבין שהשקעה כספית בסטודנטים, גם אם לא בצורה ישירה תניב תוצאות

למרבה המזל, הריצה למרחקים קצרים שאפיינה ראשי רשויות ומשרדי ממשלה בעבר, שבדרך כלל התהדרו בהצהרות לבנות מעונות ורקמו תוכניות ששום דבר לא יצא מהן, החלה להתחלף. בערים רבות בארץ החלו להבין שלא מספיק שיש בעיר מוסד להשכלה גבוהה שמושך אליו צעירים וצעירות איכותיים, צריך גם לספק להם את הסביבה התומכת.

דוגמא טובה היא הרצליה שעד לפני עשרים שנה דשדשה בתחתית ערי השרון. הקמתו של המרכז הבינתחומי לפני כעשרים שנה הביאה לרוח שינוי תזזיתית ושינוי פני העיר. ההתחלה הייתה צנועה, מבני בסיס חיל התותחנים הפכו לכיתות לימוד, אלא שמהר מאוד נשיא המרכז, פרופסור אוריאל רייכמן הצליח להבין שכדי למשוך את עלית הסטודנטים בארץ הוא חייב להשקיע בסגל המרצים. וכך גויסו המרצים הטובים בארץ, פותחו התוכניות המתקדמות ביותר ללימודים והסטודנטים החלו להבין שתואר במכללה שווה ואף יותר מתואר באוניברסיטה. אלא שרק על דבר אחד שכחו לחשוב, על מעונות לסטודנטים, ואת זה בא לפתור היזם אמיר יקותיאל – למידע נוסף.

פתרון לסטודנטים

כאן אנחנו מגיעים לשיעור הכי חשוב בקורס הקצר של מבוא כלכלה, אותו שיעור שחלק מהערים בארץ כדוגמת הרצליה, הוד השרון, צפת, נתניה ואחרות כבר השכילו להבין: מציאת פתרון דיור לסטודנטים יעמיק את הקשר בין האקדמיה לעיר, יזרים הון אנושי שיתגורר בעיר וייתן מענה אמיתי לסטודנטים שבמקום ללמוד צריכים להיאבק במשמרות עבודה בשעות בלתי אפשריות.

הנוסחה שבבסיס השיעור הזה מאוד פשוטה ומקנה בחובה רווח פשוט בכל שלושת צדדיה. העירייה תעזור לבנות מאות דירות בהם יתגוררו בשכירות מוגנת הסטודנטים, הדירות בחלקן יהיו שייכות לעירייה וכך גם אמיר יקותיאל והחברה שבראשה הוא עומד, קבוצת יקותיאל, ירוויחו כסף מהשכירות למאות סטודנטים שיבואו להתגורר במקום, גם הסטודנטים ירוויחו שכר דירה הוגן לדירה מהודרת שאינה דומה כלל לדירת מעונות , והעיריות גם הן ירוויחו – קהל צעיר ואיכותי שיקדם את העיר ואת העסקים בה. מי אמור להפסיד מכל המהלך, אולי בעלי הדירות שמשכירים בסכומים אסטרונומיים לסטודנטים – הם צריכים כבר מזמן ללמוד את הלקח- פרייארים לא מתחלפים – הם מתים (לכתבה).

השינוי שמביא אמיר יקותיאל

הסטודנטים של המחר יהיו שונים מאוד מבני דורנו, כך לפחות אנו מקווים. במקום להתעסק ביוקר המחייה שמעיק על חשבון העובר ושוב, ובמקום לנסות להשיג את סכום הכסף המספיק לשכר דירה, הם יוכלו לחיות כמו בני דורם באירופה ובארצות הברית לגור באחד הפרויקטים של היזמים הפרטיים ברחבי הארץ, כדוגמת אמיר יקותיאל ובעיקר להשיג השכלה גבוהה במחיר שפוי ולהיות חוד החנית של מדינת ישראל בדור הבא. רק כך, ישראל תוכל לעמוד בקדמת הבמה יחד עם שא המדינות המתקדמות בעולם שהבינו כבר מזמן מה פלח האוכלוסייה בו צריך להשקיע.