הטיפים של צבי ויליגר לגיל הפרישה

הטיפים של צבי ויליגר לגיל הפרישה


רוב בני האדם מעדיפים לא לחשוב יותר מדי על היום בו יגיעו לגיל הפרישה ויצאו ממעגל התעסוקה. גם מי שלא אוהב את העבודה שלו או מרגיש שחוק ממנה בדרך כלל מעדיף להתמיד בה שכן היציאה לפנסיה טומנת בחובה אי ודאות משמעותית, ובדרך כלל קל לנו יותר עם המוכר, קשה ככל שיהיה, מאשר עם סימני שאלה. בנוסף, בעולם שבו אנשים מוגדרים לא מעט על פי התפקיד אותו הם ממלאים, יציאה לפנסיה נתפשת כצעד משמעותי כלפי מטה, שהרי זהו סוף פסוק ל"קריירה" ולא בכדי האדם עלול לחוש מיותר.

יחד עם זאת, מאחר שכל אדם שמאריך ימים יגיע מתישהו לגיל פרישה, כדאי להקדיש מחשבה לנושא, ובפרט מומלץ להקשיב לטיפים של צבי ויליגר, אחד המייסדים של חברת "וילי פוד" (ביחד עם אחיו הצעיר יוסי) ומי שעומד מאחורי הפיכתה ליבואנית מזון מובילה ומצליחה.

טפחו תחביבים ותחומי עניין

אחת המצוקות הבולטות אחרי פרישה ממעגל העבודה היא שעמום. בבת אחת מתפנה זמן רב, ומי שלא נערך כיאות ליציאה לפנסיה עלול לחוש ריקנות של ממש. צבי ויליגר ממליץ בחום על טיפוח תחביבים ותחומי עניין במהלך כל החיים, גם כשעדיין עובדים – בדרך זו המעבר מתעסוקה לפנסיה יהיה חד פחות שכן חלק משגרת היום לא תשתנה. בנוסף הפעילויות השונות יעשירו את עולמו של האדם ויסייעו לו להבין כי יש חיים גם מעבר לקריירה, ומי שמשכיל למצוא את התחביבים ותחומי העניין הנכונים מבחינתו אף יחוש שמחה מסוימת כשיפרוש מהעבודה וזאת לנוכח האפשרות להקדיש לנ"ל זמן רב יותר.

אל תגדירו את עצמכם דרך העבודה

המאה ה-20 הפכה את הקריירה לאחד הנדבכים המהותיים בקיומו של המין האנושי, וגם בתחילתה של המאה ה-21, על אף ניצני שינוי שמתחיל להסתמן, עדיין העבודה שלנו מגדירה אותנו במידה בלתי מבוטלת.

אבל דווקא צבי ויליגר – אחד מאנשי העסקים היותר בולטים ומוערכים בישראל, ומי שעומד בראשה של חברת ענק שמגלגלת מאות מיליוני שקלים בשנה (ואשר השליטה בה נמכרה ב-2014 בעסקה המשקפת שווי שוק של קרוב לחצי מיליארד ש"ח) – טוען כי אל לנו להגדיר עצמנו אך ורק על סמך התפקיד אותו אנו ממלאים.

למעשה ויליגר אף הצהיר לא פעם כי הוא מצר על כך שלא פנה לקריירת סטנד אפ או שלא נשאר בעולמה של תורה (הוא למד בישיבה תיכונית ולדבריו זו אחת התקופות המרתקות והמכוננות בחייו) – ובהחלט מומלץ לזכור בכל שלב בחיים שאנחנו הרבה יותר מכוח עבודה.

יחסי האנוש של צבי ויליגר

אחת התכונות היותר בולטות של צבי ויליגר הוא יחסי האנוש הטובים שלו והכבוד שהוא מקפיד לרכוש לכל מי שבא איתו במגע. זהו גם אחד הטיפים שלו להיערכות לקראת גיל פרישה: יחס גורר יחס, ואם תכבדו את הזולת הוא יכבד אתכם, ועם קשב אמיתי ואמפתיה הדדית קל יותר לצלוח כל שינוי בחיים.