הקרן לעסקים קטנים: כיצד תגייסו מימון לעסק שלכם

הקרן לעסקים קטנים: כיצד תגייסו מימון לעסק שלכם

אחת הבעיות שעסקים קטנים נאלצים להתמודד איתה היא, חוסר היכולת שלהם לגייס כספים אשר יאפשרו להם להתקיים או להתפתח.

מדובר בבעיה מוכרת בישראל, לצערנו. למרות שעסקים קטנים הם אלה שמחזיקים את הכלכלה, הן במובן הזה שמבחינה מספרית, יש יותר עסקים קטנים מבינונים או גדולים, הם מעסיקים יותר עובדים (הכוונה אם מחברים את כל העסקים הקטנים ביחד), הם מספקים סביבה עסקית לחברות גדולות ובינוניות, ומהווים למעשה את השדרה המרכזית של הכלכלה בכל המובנים.

בזמן שעסקים גדולים ובינוניים יכולים לגייס מימון, יכולים לגייס כספים הן מבנקים והן ממשקיעים פרטיים, אזי שעסקים קטנים מתקשים בכך. בין אם זה בגלל התנהגות שמרנית באופן טבעי של בנקים וגורמים פיננסיים אחרים אשר אינם מוכנים להשקיע את הכסף של הלקוחות שלהם בעסקים כאלה, ובין אם זה בגלל שגם מוסדות וגם משקיעים פרטיים, יעדיפו להשקיע את הכסף שלהם בעסקים שיכולים לייצר רווח באופן מהיר ונרחב יותר.

בכל זאת, ישנן דרכים כיצד בעל עסק קטן יכול לגייס מימון. בין אם זה בשביל להתפתח, בין אם זה להיכנס אל תחומים חדשים, לרכוש ציוד, לגייס כח אדם או כל דבר אחר. לשם כך, הוא צריך להכיר את הכלים שעומדים לרשותו, הוא צריך לדעת באיזה מגרש עליו להתנהל ומה עליו לעשות בשביל להשתמש באופציות המימון שקיימות.

אילו אופציות מימון קיימות עבור עסקים קטנים

למעשה קיימים שני מסלולים עיקריים. הראשון הוא פרטי, קרי גיוס דרך משקיעים פרטיים, גופים חוץ בנקאיים וכדומה, בין אם זה באמצעות השקעות ובין אם זה באמצעות הלוואות. השני הוא דרך הקרן לעסקים קטנים בערבות המדינה.

כיצד עובדת הקרן ואיך עסק קטן יכול ליהנות ממנה

הרעיון של הקרן הוא פשוט, מטרתה לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לגייס כספים כאשר המדינה היא זו שערבה להם. כלומר, העסק עצמו, מאחר והוא קטן לא יכול להיות ערב לכספים שהוא מקבל, סביר להניח שהבנקים או גורמים לא ירצו אותו בתור ערב ומן הסתם, בלי זה הוא לא יוכל לגייס כספים. לכן, המדינה מתערבת ומעניקה לו ערבות כך שהוא יכול לגשת לגופי מימון או משקיעים ולהציג אותה בפניהם, ואז יש להם אינטרס להשקיע בו.

לשם כך, הוא צריך לעמוד בתנאי הקרן, שזה אומר, גם לעמוד בכללים לפיהם נקבע מי אמור לקבל את הערבות, למשל, יזמים, עסקים חדשים, עסקים קיימים, ועוד. הכל בהתאם לתנאים ספציפיים שהמדינה קובעת, וכן הוא צריך להציג תוכנית ברורה שתסביר מדוע הוא צריך ורוצה לגייס מימון, ולמה ישתלם למדינה להשקיע בו.

צריך לומר, המדינה לא תשקיע בכל בעל עסק קטן אלא רק במי שהיא רואה פוטנציאל שהוא יכול באמת להתפתח ולתרום לכלכלה. צריך לומר, שמלבד השקעה כספית, הרי שהקרן גן מציעה יועצים ואנשי מקצוע שיכולים לעזור לבניית תוכנית עסקים ומעבר לכך.