חיזוק מבנים

חיזוק מבנים

חיזוק מבנים שונים כמו מסחריים, פרטיים ותעשיתיים הוא צעד הכרחי כאשר מדובר בבניינים הנמצאים בסכנה מסוימת בהתאם למצב הסביבתי שבהם הם שרויים. נזקי מזג האויר, או לחילופין מצבם ההנדסי אשר כולל תהליכי שחיקה בלתי רצויים, עשויים לגרום לבלאי של המבנה. זהו צעד אשר נועד להבטיח את בטחונם של הדיירים, הלקוחות והאנשים הנמצאים במסגרת פעילותם במבנים אלו.

סימנים מקדימים לכך שישנו צורך בחיזוק מבנה (או בדיקת צורך כזה)

בלאי יכול להיווצר בכל מקום, גם במקומות שאינם גלויים לעין, או לעין בלתי מקצועית ולכן יש לבדוק מבעוד מועד סימני בלאי כאלו כדי להקדים תרופה למכה. הסימנים האללו יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות מינוריות ולאו דווקא כסימנים ברורים ומעידים של שחיקה ונזק שנגרם למבנה ועל כן מצריך את חיזוקו באופן מיידי. סימנים כאלו יכולים לבוא לידי ביטוי בין השאר לפי היבטים חיצוניים כמו למשל נשירת טיח, כתמי לחות (המעידים על נזילה או על בראשית של נזילה), הופעת סדקים ונבעים ועוד. חשוב להבין כי לא תמיד הסימנים מתבטאים באופן חיצוני, בצורתו החזותית של המבנה וכאן העניין נעשה קשה יותר לאיתור ואבחון. אך יחד עם זאת, ישנם סימנים פנימיים אשר ניתן לשים אליהם לב כמו למשל כאשר קיימת בעיה בצנרת הפנימית של הבניין, הדבר יתבטא בבעיות קונקרטיות הקשורות למים במבנה (שירותים, ביוב, ברזים וכן הלאה). במקרים כאלו בדיקת חיזוק מבנה בצורה מקצועית עשויה להשתלם בהמשך.

חיזוק מבנים למניעה מפני מקרי פגיעה שונים

חיזוק מבנים אינו משמש לטיפול בבעיות ובפגמים הקיימים במבנה גרידא, אלא נועד למנוע בעיות כאלו אשר עשויות להיווצר בעתיד. המקרים הנפוצים ביותר הינם חיזוקי מבנים לצורך עמידה יציבה בפני רעידות אדמה. בנוסף ישנם מפגעים סביבתיים ספציפים היכולים להוות איום או סכנה למבנים הנמצאים בקרבתם ושאינם בעלי יסודות חזקים דיים כדי לעמוד בפני כל צרה שלא תבוא בהקשרם. כך למשל, אם ישנו בית פרטי אשר בצמוד לו ממוקם עמוד חשמל, מובן שחיזוק המבנה יהיה קשור באופן ישיר לאיום פוטנציאלי מצד אותו עמוד חשמל בהינתן הנסיבות המתאימות שעלולות להיווצר כתוצאה מגורמים חיצוניים שיגרמו לאותו מימוש להתממש (כמו למשל מזג אויר חריג אשר יגרום למפלת עמוד החשמל על הבית הפרטי הסמוך לו).

דוגמאות לעבודות נפוצות בחיזוק מבנים כלליים:

  • חיזוק יסודות הבניין – יתבטא גם בחיזוק העמודים עליו הוא עומד ובחיזוק שלדו של המבנה.
  • חיזוקים כלליים – חיזוק הבטון, הבלוקים של הבניין, אטימת ותיקון סדקים, צביעה מחדש, טיוח ותיקון נזקי טיח.
  • תיקונים שונים של בעיות פנימיות – תיקוני דליפות ונזילות, החלפת צנרת, שדרוג או החלפת מערכת הגז, תשתית החשמל, דודי השמש וכיוצא באלה.
  • התקנת תאורה ותאורת חירום, חיפוי קירות, מעקות, ומעטפת הבניין באופן כללי.