טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם יוקר המחייה בארץ

טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם יוקר המחייה בארץ

יוקר המחייה הוא אחת הבעיות הקשות ביותר שאיתה מתמודדת מדינת ישראל בשנתה ה-70. זוהי כמובן לא בעיה חדשה, אולם בשנים האחרונות התעצמה המודעות אליה, ולא בכדי כלכלנים רבים שזיהו את מידת החומרה של הבעיה מדגישים כי היא עלולה לפגוע בלכידות החברתית ועל כן גם בחוסן הלאומי. ממשלת ישראל נוקטת בצעדים שונים כדי להקטין את יוקר המחייה לרמה סבירה, כך שכולנו נוכל ליהנות מהחיים, ובנוסף כדאי לכל אחד ולכל אחת להתנהל באופן מושכל על-מנת להתמודד עם התופעה.

לא לקנות מה שלא באמת צריכים

הממשלה כאמור מנסה להקטין את יוקר המחייה בישראל, כשלמשל הרחבת התוכנית של מחיר למשתכן אמורה להוזיל את עלות הדיור לכולנו, ביטול מכסים ומסי קנייה אמור להפחית את מחיריהם של מוצרים רבים בתחום האופנה, מכשירי החשמל, הצעצועים ועוד, הגדלת מספר נקודות הזיכוי של הורים לילדים צעירים משפרת את מצבן של משפחות שיש בהן ילדים עד גיל 6 והובלת מהלך נרחב לרפורמה בשוק החשמל תוזיל בעתיד גם את מחיר החשמל לציבור הרחב וקרוב לוודאי שגם את עלותם של מוצרים רבים שהרי במחיר שלהם מגולם גם השימוש בחשמל על-מנת לייצרם.

יחד עם זאת מוטלת גם על כל אחד ואחת מאיתנו האחריות להתנהל באופן חכם – ובפרט לרכוש אך ורק את מה שאנחנו באמת צריכים. יש להודות שלא קל ליישם המלצה זאת. אנחנו חיים בעידן הצריכה, מוצפים מדי יום וכל היום באינספור מסרים שקוראים לנו ומשכנעים אותנו בשלל דרכים, חלקן כאלה שאנחנו מודעים להן ואחרות כאלה שאנחנו כלל לא מודעים אליהן, לרכוש פריטים שונים. גם מהפכת האינטרנט שהפכה את חנויות כל העולם כמעט לנגישות עבורנו מסחררת אותנו וגורמת לנו במקרים רבים לקנות מוצרים שאנחנו לא בהכרח זקוקים להם. גם אם מחיר כל פריט שכזה אינו גבוה, עדיין הקניות מצטברות לסכומים בלתי מבוטלים, ואם בסופו של דבר המוצר שרכשנו לא מספק תועלת אמיתית, הרי שגם אם עלותו נמוכה בכל זאת יחס העלות תועלת אינו משתלם.

טיפ חשוב אחד על-מנת להתמודד בהצלחה עם הדחף לרכוש מוצרים מיותרים הוא לחכות. אם מקפידים לדחות כל רכישה בשבוע, נגלה במקרים רבים שאחרי שחלפו מספר ימים פג הקסם והרצון לרכוש את אותו מוצר התפוגג כלא היה.

בדיקת זכאות להנחות

עוד טיפ שמסייע להתמודדות עם יוקר המחייה הוא בדיקת זכאות להנחות. כך למשל מי שרשאי להשתתף בהגרלה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן יכול להגיע לדירה במחיר נמוך במידה ניכרת ביחס למחיר השוק המקובל, ובנוסף לזכות בתנאי מימון נוחים במיוחד (המשכנתא שמקבלים זכאי מחיר למשתכן עשויה להגיע בפועל ל-90% מהמחיר שהם משלמים, וזאת ביחס ל-75% בלבד כשקונים דירה בדרך "רגילה").

זכאות להנחות רלוונטית גם כשקונים מוצרי מזון בסופרמרקט – כדאי לזכור שגם חיסכון של כמה שקלים בודדים בכל קנייה עשויה להצטבר לסכומים בלתי מבוטלים בסוף השנה. בהתאם אם ישנו מבצע אטרקטיבי על פריטים שממילא אתם נוהגים לרכוש, ומדובר במוצרי מזון שהתוקף שלהם לא פג בקרוב, כדאי לנצל זאת.

עמידה על שלכם מול הבנק

מרכיב חשוב נוסף בהתמודדות עם יוקר המחייה הוא עמידה על שלכם מול הבנק. אמנם שוק הבנקאות אינו תחרותי מספיק – ממשלת ישראל ובפרט שר האוצר משה כחלון מנסים לשנות את המצב – אולם גם כך כדאי לא להרכין ראש מול הבנק אלא לדרוש תנאים טובים יותר בחשבון העובר ושב, וכמו כן לא להתפתות להלוואות שלכאורה מעניקות לנו יותר אפשרויות אבל בפועל כובלות אותנו לבנק ועלותן גבוהה מאוד.