יחסי ציבור בזמן משבר כלכלי

יחסי ציבור בזמן משבר כלכלי

מאת אריאל פלר

הקצב המסחרר שמאפיין את המסחר והשווקים העולמיים בעידן הנוכחי יוצר שפע של הזדמנויות עסקיות וכלכליות. ואולם, הוא גם מתבטא במשברים מקומיים ואף גלובאליים הסוחפים אחריהם בורסות, בנקים, מדינות, ארגונים, חברות ותאגידי ענק.

כידוע, משברים כלכליים מעין אלו מובילים לאווירת נכאים ולהאטה בקצב המסחר, ולא אחת גם לנפילתם וסגירתם של עסקים. "על מנת לשרוד ואפילו להצליח במציאות בלתי יציבה שכזו, יש צורך בהתנהלות נכונה שמרכיב משמעותי בה מהווים יחסי הציבור של החברה", מסביר ממי פאר, בעלים ומנכ"ל משותף במשרד יחסי הציבור פאר לוין תקשורת.

לשדר עסקים כרגיל

בכל משבר כלכלי בהיקף נרחב, בולט הפאן הפסיכולוגי של המשק, שנוטה לפסימיות ולחשדנות. לכן, מוסיף ממי פאר, "אחד מכללי היסוד בשרידה ואף בהצלחה בעיתות משבר הינו יצירת תדמית חיובית ומצליחה של העסק. כלומר, תדמית המשדרת עסקים כרגיל ואף למעלה מכך".

לדבריו, חשוב להבין כי דווקא בזמנים של משבר כלכלי, בהם המשק מרגיש לא בטוח ולא יציב, קיימת נטייה להישען על חברות המשדרות יציבות והצלחה. במילים אחרות, בעזרת שירותי יח"צ המושתתים על ראייה מפוכחת וקמפיין מדויק ניתן לא רק לשרוד משבר כלכלי, אלא גם למנף את העסק.

להפוך למוביל בעיתות משבר

כאמור, בעזרת קמפיין הנבנה בהתאמה לצרכי העסק ולמצב המשק ניתן להפוך את המשבר הכלכלי להזדמנות עסקית. יועץ תקשורת טוב או איש יחסי ציבור מוכשר יידע כיצד "להוציא מתוק מעז" ולכוון את התקשורת ואת דעת הקהל להצלחות של החברה, כדוגמת השקת ליין מוצרים ושירותים חדש, או ייזום של סיפורים מעניינים גם אם אינם עוסקים בליבת העשייה של הפירמה.

יתר על כן, משרד בעל ניסיון בתחום יידע להפוך את ראשי החברה לפרשנים ובעלי דעה בכל הקשור למשבר הכלכלי ולהיחלצות ממנו, למשל על ידי כתיבת טורים, כתבות ובלוגים בנושא.

אסטרטגיה מקצועית ומקיפה

לדברי איתן לוין, מבעלי משרד פאר לוין תקשורת, חשוב להבין שכדי שקמפיין יח"צ יצליח בעיתות משבר, הוא נדרש להישען על תוכנית אסטרטגית מקצועית ומקיפה. "מדובר בתוכנית המבוססת בין היתר על הערכה מחודשת של החברה והמשק, הגדרת יעדים ומטרות שיווקיות, ובחירה בדרכי פעולה מתאימות". דרכי פעולה מעין אלו יכולות להיות קמפיין חוצות, חשיפה תקשורתית, עריכת כנסים וירידים ועוד מגוון אפשרויות, כל זאת במטרה ליצור תדמית של חוסן ואמינות בזמן משבר.

הכותב הוא יועץ תקשורת בכיר בחברת יחסי הציבור