כיצד תבחרו ציוד הגברה ותאורה לאירועים וכנסים בהפקה עצמאית?

כיצד תבחרו ציוד הגברה ותאורה לאירועים וכנסים בהפקה עצמאית?

ארגון אירוע בהפקה עצמית הוא מלאכה לא קלה, אשר לא כל אחד בנוי לבצע אותה או לעמוד בה בהצלחה. כאשר מדובר באירוע פרטי-משפחתי, הדבר פחות נורא, שכן הכישלון, איכשהו, נשאר בחיק המשפחה (אלא אם כן, מישהו מעלה סרטון שלו ליוטיוב J), אולם כאשר מדובר בארגון אירוע עסקי, כנס או יום עיון ארגוני, כישלון כזה עלול לפגוע בסיכויי ההתקדמות בארגון, לאובדן לקוחות וכד'.

 

אחת מנקודות הכשל הנפוצות באירועים מכל הסוגים, קשור בבחירת ציוד הגברה ותאורה לאירועים, שנעשית בצורה שאיננה מושכלת ואיננה מתחשבת בכל הגורמים שבמשוואת האירוע.

 

אם כן, מה הם הגורמים בהם תצטרכו להתחשב בעת בחירת ציוד הגברה ותאורה לאירועים?

הנה מספר גורמים בעל משקל כבד במיוחד:

 

מיקום האירוע בחירת מיקום האירוע יכולה לנבוע ישירות מטיבו של האירוע (כנסים, למשל, עדיף לבצע באולמות סגורים ומתוחמים), מנוחותם של מרבית המוזמנים (לדוגמה, ארגון העורך אירוע ללקוחות וספקים אשר רובם ממוקמים במרכז הארץ, לרוב, לא ימקם אירוע כזה בקיבוץ דן שבצפון או באילת בדרום) וכד'. מיקום האירוע (באולם סגור או בחיק הטבע) מכתיב את ציוד ההגברה והתאורה לו תזדקקו, שכן, אירועים מוסיקליים או אירועים תחת כיפת השמיים דורשים מערכת הגברה מתקדמת ותאורה מורכבת יותר מאירועים המתבצעים באולמות סגורים ומקורים.

 

נתוני השטח במקום האירוע – באירועים המתקיימים בשטחים פתוחים ישנה חשיבות לגורם נוסף והוא אספקת החשמל לציוד התאורה וההגברה המשמשים אתכם. אל תניחו כי, בדרך קסם כלשהי, תמצאו מקור מתח שיוכל לעמוד בעומס ההספק שצורך הציוד שלכם. ודאו לא רק כי קיים מקור מתח, אלא אף את היכולת שלו לעמוד בהצלחה באספקת חשמל לציוד שיחובר אליו. אלמנט נוסף הנובע מנתוני השטח, הוא היכולת לשנע את הציוד למקום האירוע, גם כאן, יש לוודא מבעוד מועד, כי קיימות דרכי הגעה פתוחות, המאפשרות הגעה על לנקודה קרובה מאד לנקודת קיום האירוע.

 

מספר המוזמנים וגודל השטח – כאשר מדובר במוזמנים רבים, אשר פרושים על שטח גדול, ציוד התאורה וההגברה יצטרכו לוודא כי הקול והאור מגיעים אל כולם ואין נקודות מתות. הדבר נכון לגבי אירועים בשטח, כמו גם לגבי אירועים באולמות סגורים המצויים במתחם גדול, אף אם הוא סגור.

 

צרכים מיוחדים האופייניים לאירוע – גם אירועים עסקיים עשויים להיות מורכבים ממקטעי עניין שונים (למשל, הרצאה, אתנחתא מוסיקלית/הופעה, הרצאה נוספת, מסיבת ריקודים). במקרה כזה, יש להתאים לכל אחד מהמקטעים את הציוד המתאים לו, ולכוון לרמת הדרישה המקסימלית. אם נתייחס לדוגמה שנתנו קודם, נראה כי הרצאות אמנם דורשות ציוד מיוחד (מקרן, מסך ומערכת הגברה ממוצעת), אולם מסיבת הריקודים שבסיום האירוע מעלה את רף הדרישות ממערכת ההגברה. במקרה כזה, כמובן, מומלץ ללכת מלכתחילה על מערכת הגברה טובה ורמקולים עצמתיים ולא להסתפק ברמה המתאימה להרצאות.