כל מה שרציתם לדעת על התחדשות עירונית

כל מה שרציתם לדעת על התחדשות עירונית

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על הביטוי "התחדשות עירונית". לא מעט רשויות מקומיות משתמשות בביטוי זה בשביל לתאר פרויקטים מסוימים של בנייה בשטחן. יש לכך משמעות, לא רק מבחינה מילולית אלא הרבה מעבר לכך.

הרעיון של התחדשות עירונית הוא יחסית חדש, ולו בגלל סיבה מאוד פשוטה שכל הרעיון של עיר כפי שאנחנו מכירים אותה הוא יחסית חדש. ואחרי שנים שערים נבנו בצורה מסוימת על פי רעיונות ודגשים שהיו מתאימים לאותה תקופה, הרי שהגיע הזמן לחדש על מנת להתאים אותן למאה ה-21.

צריך לומר, התחדשות עירונית זו לא מהפכה שמתבצעת בכל העיר, אלא באזורים מסוימים בהם שוכנים מבנים שאינם מתאימים עוד לתקופתנו. מדובר בעיקר במבנים שמכונים "מבני רכבת" ובמילים אחרות שיכונים. אלו מבנים שנבנו בישראל בעשור-שניים הראשונים לקיומה, מתוך כוונה לספק מקומות מגורים לעולים שהגיעו ארצה. עם הזמן אותן שכונות שנבנו בהן שיכונים אלו, נשארו אותו דבר ולא התחדשו, ערכן ירד והן כבר לא התאימו מבחינה ויזואלית וכן מבחינת התנאים שהן סיפקו למה שהתושבים זקוקים להם היום.

לכן, הרשויות המקומיות השונות מציעות לאותם תושבים אפשרות להיות חלק מתהליך של התחדשות עירונית. שזה אומר, שקבלן מקבל על עצמו את הפרויקט לשפץ את המבנה מהיסוד או להבדיל, להרוס אותו ולבנות במקומו מבנה חלופי, כאשר כל הדיירים שהתגוררו בו במקור, זכאים לקבל שם דירות, כשהקבלן מקבל אפשרות למכור דירות נוספות בפרויקט לדיירים חדשים. מה שקורה למעשה, זה שמבנה שיכון קטן נעלם ובמקומו מופיע בניין רב קומות, מושקע, מעוצב, ומותאם לימינו.

מדוע רשויות מקומיות מעוניינות בפרויקטים שכאלה

פרויקט התחדשות עירונית במובנים רבים, הוא פרויקט אידיאלי לכל הצדדים. הדיירים נהנים ממבנה חדיש, דירות חדשות, שכונה שנראית הרבה יותר טוב. הקבלן נהנה מאפשרות למכור דירות לדיירים חדשים ולהרוויח כסף וכן, גם הרשות המקומית נהנית מפרויקט שכזה.

ראשית, היא נהנית מכך שאזור מסוים בעיר משתנה, מתחדש, ובכך העיר משנה את פניה.

שנית, היא נהנית מעלייה ברמת החיים באותו אזור. במקום עוד שכונה עם שיכונים ודירות בעלות ערך נמוך, אז נוצרת שכונה עם מבנה רב קומות מושקע ודירות בעלות ערך רב.

שלישית, אותו מבנה מושך אליו תושבים חדשים, העיר נהנית מהגירה חיובית ועוד לאזור שבאופן רגיל לא תמיד אנשים היו מוכנים לעבור להתגורר בו.

ארבע, סביבה כזו, מתחדשת ומשופרת, מושכת אליה לא רק תושבים חדשים אלא גם בעלי עסקים, בעלי מסחר ועוד שורה ארוכה של גורמים אשר ירצו לנצל את העובדה שהאזור עובר שינוי ולהיות חלק ממנו.

צריך להדגיש לפני סיום, תהליך של התחדשות עירונית, כמו כל תהליך אחר של בנייה בעיר, בוודאי תהליך שדורש פינוי ובינוי, לוקח זמן. לא מדובר בתהליך שמתחיל היום ונגמר מחר. באופן טבעי כל הפרוצדורה והבירוקרטיה לוקחת זמן, וכמובן כל תהליך הבנייה לאחר מכן. אך ברגע שהרשות המקומית החליטה להוציא את הפרויקט לפועל וברגע שהקבלן קיבל את כל האישורים לכך, אנחנו יכולים להיות בטוחים שמדובר בתהליך מובטח אשר יתחיל לרוץ ובקרוב מאוד, יקרום עור וגידים במציאות.