להיות איש עסקים ישראלי כמו צבי ויליגר

להיות איש עסקים ישראלי כמו צבי ויליגר

לא קל להיות איש עסקים ישראלי, במיוחד לא כזה שעסקיו חובקי עולם והוא בא במגע עם גורמים שונים במדינות רבות לאורכו ולרוחבו של הגלובוס, ובפרט לא בימים אלה – אבל צבי ויליגר מוכיח כי עם האישיות הנכונה אפשר להצליח, ובגדול.

בסיס ערכי

צבי ויליגר עומד, ביחד עם אחיו הצעיר יוסי, בראש יבואנית המזון "וילי פוד". השניים הקימו את החברה בשנת 1994, ומאז היא לא מפסיקה לצמוח כשב-2013 לדוגמה הגיעה היקף המכירות שלה לסכום המרשים של 330 מיליון ש"ח. בין לקוחותיה: מגה, שופרסל, מינימרקטים רבים, משרד הביטחון, משרד הכלכלה, בתי מלון, קיבוצים, בתי חולים ועוד.

את הבסיס להצלחה זו מייחס צבי ויליגר לתקופת לימודיו בישיבה התיכונית, שם רכש לדבריו את הערכים החשובים ביותר, הן באופן כללי והן להתנהלות עסקית.

בין השאר למד ויליגר במדרשיית נעם את אמנות המשא ומתן, להבחין בין עיקר לתפל – וגם להבדיל בין טוב לרע ולא לאבד צלם אנוש במרדף אחרי כסף, ובהתאם היחס המכבד לו זוכים עובדי "וילי פוד" בכל הדרגים.

לצאת לחו"ל כדי לחזור הביתה

השלב השני בהפיכתו של צבי ויליגר לאיש עסקים מוביל היה לימודים בחו"ל. לימודים אלה התרחשו עוד בשנות ה-80 של המאה הקודמת, עת הדבר לא היה נפוץ במיוחד, אבל לאביהם של צבי ויוסי, אלכסנדר – אחד היבואנים הראשונים בישראל – היה חזון ברור והוא שאף כי בניו ישתלבו בחברה שהקים ולשם כך רצה כי יזכו בהכשרה הטובה ביותר.

צבי למד ניהול באוניברסיטת UCLA, שם רכש כלים מתקדמים ביחס לאותם ימים בתחומי הניהול והשיווק, וכמובן שהיה לו ברור לאורך כל תקופת הלימודים כי מייד עם השלמתם ישוב ארצה, וכך היה. ברבות השנים החלה "וילי פוד" לפעול גם בשווקים שונים בחו"ל, וכך למשל מניות חברת בת שלה נסחרו בנאסד"ק, אולם האחים ויליגר תמיד הקפידו כי בסיס הפעילות של החברה יהיה בארץ וכאן גם הם חיים ביחד עם משפחותיהם.

שיתוף הפעולה הפורה של צבי ויליגר עם אחיו

מאפיין נוסף של אנשי עסקים ישראלים רבים הוא המשפחתיות החמה שלא רק מהווה בסיס תומך להצלחה העסקית אלא גם משתלבת בה.

מבחינת צבי ויליגר כאמור מהווה אחיו הצעיר יוסי חלק בלתי נפרד מהפעילות העסקית, כשלאורך כל הדרך מחלקים ביניהם השניים את תחומי האחריות ב"וילי פוד" כך שכל אחד יוכל להוציא לפועל את יכולותיו וכישוריו וביחד תיווצר סינרגיה אפקטיבית במיוחד.

השגרירים הטובים ביותר

כמי שמנהלים יבואנית מזון, שאת המוצרים שמגיעים בסופו של דבר לצרכן הישראלי מייצרים למעלה מ-150 יצרנים בכל רחבי העולם, באים האחים ויליגר במגע עם מגוון רחב של אנשים בשורה ארוכה של מדינות, ומוכיחים כי השגרירים הטובים ביותר של ישראל הם אנשי העסקים – בפרט כשהערכים המנחים את דרכם הם ואהבת לרעך כמוך, כבוד לכל אדם, פשטות, צניעות ויושרה.