למה חדשות טובות?

למה חדשות טובות?

אז באיזשהו מקום מבחינתי, המושג הזה של ״חדשות טובות״ הפך להיות כמו משהו דמיוני, בדיוני. לא דבר שבאמת קיים בצורה מכובדת שמקבלת התייחסות על ידי ״הרוב״, אלא קבוצה של תכנים מאוד שטחיים אם נכון לומר, תכנים ויראליים מאוד שיכולים לבוא בצורות שונות של תמונות, קטעי וידאו וסיפורים מצחיקים וכיפיים, אבל בטח שלא מושג שיכול להיחשב באותה קטגוריה עם מושג ה״חדשות״ שכולנו מכירים. אותי זה מעניין באופן כללי, אבל למה הנושא הזה חשוב בעצם…?

החדשות היום, לפחות איך שאני חווה אותן, הן שליליות ביותר. מבחינתי, זה מספיק בשביל לשים את עצמי תחת חשיפה מוגברת של ״חדשות טובות״, חדשות חיוביות, אך אומר גם שמרבית האנשים שמדברים איתי בצורה כזו או אחרת על הנושא, מרגישים אותו הדבר, ויותר מזה. החוויה היא לא רק שלילית, אלא שקצת נמאס שזה ככה. מה זה אומר נמאס? לא משהו מחאתי מדי או כועס, אבל כן תוהה למה זה ככה (?) וכן מוכן לקראת שינוי – איפה אמצא דברים אחרים, איך אתאים את מקורות התוכן שאני נחשף אליהם כדי שהחשיפה ברובה תהיה חיובית.

תוכן חיובי באמת משפיע?

חדשות הן דבר רחב והן למעשה קיימות בכל תחום. להגיד שצריך רק חדשות טובות, זו לא מבחינתי התשובה כרגע אבל לאזן מעט בין החיובי לשלילי, יכול להביא לתועלת רבה מאוד בחיי היום יום של כולנו. כשאתה נחשף לדברים טובים, לסיפורים מעוררי השראה, לתכנים שמטרתם המרכזית היא לעשות טוב למי שיחשף אליהם, קיימת איכות מסויימת שיוצאת מאותו זמן שאתה נמצא תחת אותה השפעה. זה נשמע כמו איזו מאגיה אבל זה פרקטי ביותר. נעשה ספורט במשך יום אחד, לא נרגיש בשינוי גדול. נעשה שבוע, נוריד מעט חלודה ונרגיש קצת יותר טוב, גם אם נחווה מעט קשיים מהמציאות החדשה. אחרי חודש חודשיים וכו׳, כבר לא תהיה לנו שאלה. אולי בנושא של החדשות הטובות וההשפעה על הנפש והמחשבה, יהיה לנו קצת יותר קשה למדוד את השינוי, אך הוא ללא ספק יורגש.

קודם כל! חצי מהזמן לחדשות טובות 🙂

פעם ביום, באותם זמנים שבהם נחשפנו לתוכן שלילי (במקרה זה ניקח לדוגמה תוכן שהוא רכילותי ו״מוציא״ בן אדם כלשהו בצורה פחות טובה אך ורק לטובת ויראליות/רייטינג), ניחשף לתוכן חיובי.

יש חשיבות גדולה גם לתכנים המיידעים אותנו על המצב הפוליטי, המדיני, על הסיכונים באשר הם, השחיתויות, התאונות, הפיגועים, האיומים, וכו׳ וכו׳ אבל, תחשבו מה יכולה להיות התרומה אם בכל יום נקרא קצת יותר על מציאות אחרת שגם קיימת כאן, כמו:

אדם שעשה שינוי לטובה בעולם, כל שינוי.

אדם שהקים מחלקה בבית חולים ואיפשר טיפול בעשרות אלפי אנשים נוספים בשנה.

מכון שהמציא תרופה למחלה שגבתה את חייהם של אנשים רבים.

גוף שליווה נוער בסיכון למקום טוב יותר מהנקודה ממנה הגיעו.

אדם שהיה לו חלום להקים להקה ולהופיע מסביב לעולם.

מישהו שנמצא בדרכו להגשמת חלומו הפרטי, בין אם מדובר בספורט, הייטק, טיפול, מוזיקה.

ועוד ועוד.

כמובן שאלו רק דוגמאות לאפשרויות רבות הקיימות תחת המטרייה העצומה ״חדשות טובות״.

משימתנו הקרובה היא לחקור, לכתוב, להתעניין, לדבר עם אנשים, לחשוף, להיחשף ולעשות את כל מה שנוכל על מנת למצוא את הדרך להנגיש את התוכן בצורה טובה ולהביא לחשיפה גדולה יותר של תוכן זה. כמובן שלא מדובר במשימה קלה אבל מצד שני, למה בעצם שנמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים לעצמנו היום?
הכותב הוא טומס שטיין שניידר, מקים-שותף ומנהל אתר The Positiv, חדשות טובות ותוכן חיובי.