מדיה חברתית כחלק מיחסי הציבור

מדיה חברתית כחלק מיחסי הציבור

מאת אריאל פלר

 

המדיה החברתית חדרה במהירות ובעוצמה רבה לתחום יחסי הציבור, אך עדיין מדובר בתחום חדש בו תרים אחר האסטרטגיות היעילות ביותר. לפי איתן לוין, מבעלי משרד יחסי הציבור פאר לוין תקשורת, "מה שבטוח הוא שבשנים האחרונות אנו רואים עלייה מתמדת בשימוש במדיה החברתית. מרבית אם לא כל אנשי המקצוע רואים בהן כלי העתיד להתפתח מאוד בשנים הבאות".

מה בין מדיה חברתית ויחסי ציבור

ניתן לומר כי מאז שחדרה המדיה החברתית לתרבות ולחברה, השתנה תחום יחסי הציבור באופן מהותי. הסיבה לכך נעוצה באפשרות ליצור ולשמור על קשר, ולהעביר מסרים ותגובות באופן מיידי כפי שלא ניתן היה לעשות בעבר. יתר על כן, לפי ממי פאר השותף לניהול משרד יחסי הציבור פאר לוין, מי שמבסס את הקמפיין שלו אך ורק על אמצעי התקשורת המסורתיים פשוט נשאר מאחור ומחמיץ כלי אפקטיבי להשגת מטרותיו.

מצד שני, לאור שנות ניסיון ארוכות עם גופים מובילים בישראל, מסביר ממי פאר כי עדיין מדובר בתחום חדש יחסית בענף יחסי הציבור בפרט, כך שלאנשי המקצוע יש עוד הרבה מה לחדד וללמוד. ולמרות זאת, "מה שברור הוא שמי שרוצה להפיק את המיטב מהכלים החברתיים, חייב להקשיב ולהגיב באופן רצוף וקבוע, ולהשתלב כגורם מוכר במדיה".

כלים מרכזיים של יחסי ציבור במדיה החברתית

למעשה, קיים עולם שלם של כלים ואפשרויות שמציעה המדיה החברתית לתחום יחסי הציבור, ומי ששולט בהם ויודע לתפעל אותם בצורה נכונה בהחלט מקדם את ענייניו. מדובר בין היתר בבלוגים, עמודי פייסבוק, סרטוני יוטיוב וכרטיסי טוויטר השומרים על נוכחותו של מושא הקמפיין ומנהלים אותם ברשת האינטרנט. בתוך כך, אנשי היח"צ יוזמים ומנהלים קשרים במדיה החברתית, העוסקים בכל הקשור לחברה, לאישיות, למוצרים או השירותים הנבחרים. זאת במטרה לשמור על רמה גבוהה של חשיפה חיובית ולהצטייר כמקור מידע אמין.

דוגמאות בולטות לשימוש במדיה חברתית

כיום בכל תחומי היח"צ ניתן לראות שימוש במדיה חברתית, והדבר בולט במיוחד בתחום הפוליטי והציבורי. "דוגמא נאה לכך מהווים פוליטיקאים הנמצאים בתקופת בחירות", מספר איתן לוין. "למרות התדמית המבוגרת והמיושנת, פוליטיקאים רבים כבר הבינו את היתרון שבהעברת תגובות ומסרים מיידיים, ומאחר שבתקופת הבחירות כולם על קוצים גוברת מאוד התנועה בדפי הפייסבוק של חברי הכנסת והשרים".

יתר על כן, לעיתים חברות היח"צ שוכרות מגיבים המעלים שאלות ותגובות לדברים שפרסמו לקוחות החברה או מתחריהם הפוליטיים. למעשה, משרדי יחסי ציבור מנהלים אסטרטגיה מורכבת ומתוכננת היטב עבור פוליטיקאים ואנשי ציבור במדיה החברתית, וכמובן גם עבור לקוחותיהם העסקיים והאחרים.

הכותב הוא יועץ תקשורת בכיר בחברת יחסי הציבור