מהו קראט ואיך קובעים את ערכו?

מהו קראט ואיך קובעים את ערכו?

מושג מרכזי שאנו נתקלים בו בבואנו לרכוש תכשיטים, הינו הקראט. יש הסבורים כי קראט מציין אך ורק את איכותם של תכשיטי הזהב, אך אין זה נכון באופן מדויק. להלן נבין מהו הקראט, אך קובעים את ערכו ומהו חשיבותו.

קראט בזהב וגם ביהלומים

למונח קראט משמעות כפולה בהקשר לתכשיטים כגון טבעות, עגילים, שרשראות, תכשיטים משובצים, תליונים וכיוצא בזה. המשמעות האחת מתייחסת במהותה לתכשיטי זהב והמשמעות השנייה מתייחסת ליהלומים.

חשוב לעשות את ההבחנה – ביהלומים או באבני חן יקרות אחרות, המונח הזה מציין למעשה את המשקל. ככל שיהלום יהיה בעל קראט גבוה יותר, המשמעות היא שמדובר ביהלום כבד יותר ובדרך כלל גם גדול יותר. לעומת זאת, כאשר מתייחסים לזהב, המשמעות של ה"קראט" משתנה. כעת, לא מדובר במשקל התכשיט אלא בדרגת הטוהר שלו. ככל שטבעת זהב, למשל, תהיה בעלת קראט גבוהה יותר, כך המשמעות היא שתכולת הזהב ממנה יוצר התכשיט גבוהה יותר ביחס למתכות הנלוות.

מהן יחידות הקראט

כפי שראינו, כאשר מדובר ביהלומים, הקראט מציין משקל ולכן, באופן תיאורטי כל ערך מספרי יכול לבוא בחשבון. כאשר מדובר בזהב, יחידות הקראת נקבעו באופן שרירותי, באופן שיציין שיעור באחוזים. יחידות הקראט המקובלות הן 24, 22, 20 וכן הלאה עד ל-0. היחידות תהיינה זוגיות כאשר 0, כמובן, מייצג תכשיט שאין בו זהב כלל וכלל.

זהב – המתכת הרכה

מדוע בעצם יש צורך בערבוב של זהב עם מתכת אחרת ליצירת תכשיט? האם רק כדי ליצר תכשיטים באיכות משתנה? תכשיטים זולים לעומת יקרים? הסיבה שונה מכך, לפחות בחלקה. זהב, בצורתו הטהורה, הינו מתכת רכה מדי. לא ניתן לעצב תכשיט עמיד באופן מספק ומכיוון שכך, בכל תכשיט יהיה אחוז מסוים של מתכת הנחשבת לקשה.

גוש של זהב הנחשב ל"טהור" מאוד, יתהדר בהיותו בן 24 קראט. בגוש זהב שכזה, עשירית האחוז מחומר הגלם לא יהיה זהב כלל. ומה לגבי זהב של 22 קראט? זהו גוש שבו שיעור הזהב הטהור יהיה כמעט 92 אחוזים. אם נמשיך את הלאה, נראה כי תכשיטי זהב נפוצים ומקובלים, בני 14 קראט, למשל, יכילו שיעור שונה של זהב, והפעם – שישים אחוז בקירוב.

יותר קראט – יותר יקר

בכל קניה של תכשיט, אם כן, יש לשים לב לערך המספרי של הקראט. זה נכון ביהלומים וגם בזהב. עם זאת, ערכם של יהלומים נשען לא רק על המשקל כי אם גם על פרמטרים אחרים כמו שלמות האבן, קיום סדקים, שלמות החיתוך, צבע ושקיפות. עוד נדגיש כי אין לרכוש תכשיט זהב מבלי לדעת מהו הקראט הממשי שלהם. ניתן לדעת זאת, על פי הטבעה רשמית קטנה המצויה על גבי התכשיט. ההטבעה הזאת מציינת את רמת הטוהר של הזהב ולכן – עבור קראט גבוה יותר תשלמו יותר, ובצדק.

המאמר מובא לכם בחסות youme – תכשיטי זהב – חנות  תכשיטים לילדות ונשים