מהו תהליך פונדקאות ובמה הוא כרוך

מהו תהליך פונדקאות ובמה הוא כרוך

תחום הפונדקאות בארץ הולך ותופס תאוצה ונראה כי לא מעט נשים וזוגות מתעניינים בתחום, אם זה בשל בעיות רפואיות שבגינן נשים לא יכולות להיכנס להיריון, או בשל היות האישה בגיל בו היא מתקשה להיכנס להיריון. חשוב לציין כי תהליך פונדקאות הוא אינו פשוט בישראל, הן מבחינת חוקים נוקשים והן מבחינת עלויות רבות, כך שלא מעט אנשים פונים למדינות שונות בהן התהליך מהיר וזול יותר, אך כמובן כל זוג על פי בחירתו. לכאורה, נראה כי מדינת ישראל מעניקה טיפולי הפרייה בסבסוד נמוך או ללא תשלום כלל, אך כשאלה לא מועילים, האופציה הטובה היא לפנות לאימוץ או לאם פונדקאית, אך כמובן שתהליך פונדקאות – הוא קל יותר מאימוץ.

תהליך הפונדקאות מורכב ממציאת אם פונדקאית מתאימה לזוג על פי החוקים שנחקקו בחוק בשנת 1995 ומכיל בתוכו את הקריטריונים לבחירת האישה כמו – מגיל 22-38, אישה שילדה בעבר, או אישה שילדה פחות מ -4 ילדים, בדיקה פסיכולוגית המאשרת את כשירותה, הסכם שנערך בין האם הפונדקאית להורים המיועדים ועוד פרמטרים שונים על פי החוק.

כיצד זה עובד בפועל?

לאחר מציאת אם פונדקאית העונה על קריטריונים אלו, ולאחר קבלת כל האישורים וחתימה בפועל על הסכם בין ההורים המיועדים לבין הפונדקאית- יתחילו לרוב טיפולי הפוריות אצל האם המיועדת. לעיתים, האם הפונדקאית תקבל טיפול הורמונאלי אשר מונע ביוץ ובמקביל תקבל תמיכה לצורך עיבורי רירית הרחם והכנתו להיריון. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם התהליך יהיה על בסיס המחזור הטבעי של הפונדקאית אך כמובן שרק רופא המתמחה בתחום יוכל לקבוע זאת לאחר בדיקה. במקביל, האם הפונדקאית תעבר טיפול לצורך הגברת הביוץ, כך שביום המתאים יישאבו ביציותיה והן יופרו בזרע של האב המיועד. במידה ולאם הפונדקאית לא קיימות דיי ביציות לצורך ההפריה, ניתן לקבל תרומת ביצית ואז הביציות יופרו בזרע של הבעל ולאחר הפקת עוברים, יוחזרו העוברים לרחמה של האם הפונדקאית.

תהליך זה הינו מורכב ולא תמיד לבני הזוג יש את הידע הרב הקיים בתחום, כך שמומלץ לעבור את התהליך על ידי חברות המתמחות בתחום.