מה הניע את שר שלום ג'רבי להגיע לתפקיד ראש השירות הלאומי אזרחי

מה הניע את שר שלום ג'רבי להגיע לתפקיד ראש השירות הלאומי אזרחי

ראש רשות השירות הלאומי אזרחי מאז שנת 2010 הוא שר שלום ג'רבי, איש ציבור ותיק (למרות גילו הצעיר) ומי שנכלל ברשימת 100 האישים המשפיעים ביותר בציונות הדתית (עפ"י עיתון "בשבע").

עבור ג'רבי מדובר רק לא בפסגת הקריירה, לפחות נכון לעכשיו, אלא בעבודה שהיא גם שליחות. בהתאם הוא שאף להגיע לתפקיד והשקיע מאמצים רבים כדי להתמנות אליו, ומעניין להבין מה הניע את שר שלום.

תחושת שליחות שעוברת במשפחה

שר שלום ג'רבי – יליד 1969, נשוי ואב ל-5 ילדים המתגורר במצפה יריחו – גדל במשפחה שהתנהלה מתוך תחושת שליחות: סבו של שר שלום היה הרב יהודה מאיר גץ, שמילא את תפקיד רב הכותל והמקומות הקדושים במשך קרוב לשלושים שנה, ואילו אביו, הרב ציון ג'רבי, הוא איש חינוך מוכר מאוד בצפון הארץ – מיד לאחר הקמת כרמיאל, בשנות ה-60 של המאה הקודמת, עבר הרב ציון, עם כל משפחתו כמובן, לעיר הצעירה, וזאת על-מנת להקים בה מערך חינוכי דתי איכותי.

שר שלום, אם כך, גדל בבית ספוג ערכים ואין פלא שהרצון להגשים את עצמו ולהגיע לעיסוק שיש בו גם כן שליחות מקנן בו מגיל צעיר.

הערכים שספג שר שלום ג'רבי בישיבה התיכונית

תחנה משמעותית נוספת בחייו של שר שלום ג'רבי, שאף היא עיצבה את אישיותו ובסופו של דבר תרמה גם כן למוטיבציה שלו להגיע אל תפקיד ראש רשות השירות הלאומי אזרחי – עמדה שיש בה יכולת להשפיע על החברה בישראל – הייתה הישיבה התיכונית כפר הרא"ה.

ישיבה זו, אשר שוכנת במושב בעל אותו שם (על שמו של הרב קוק זצ"ל), מתאפיינת בשילוב ייחודי של לימודי קודש ולימודי חול – שילוב אשר מבטיח שכל בוגריה ישתלבו בחברה הישראלית המודרנית ויביאו אליה מטען ערכי יקר ערך.

הערכים העיקריים אותם הטמיע באישיותו שר שלום ג'רבי תוך כדי הלימודים בכפר הרא"ה הם הערכים המרכזיים של תנועת בני עקיבא, שהישיבה שייכת לה: אהבת העם, אהבת הארץ, אהבת המדינה וחשיבות הקירוב בין הלבבות.

כראש רשות השירות הלאומי אזרחי יכול ג'רבי לפעול לאורם של ערכים אלה, שכאמור היוו עבורו מניע משמעותי בדרך לתפקיד רב האחריות. בין השאר פעל ג'רבי, וכמובן ממשיך לפעול, למען שילובם של פלחי אוכלוסייה רבים במסגרת השירות וכן למען הרחבת מנעד האפשרויות שבהן יכולים בני ובנות השירות הלאומי לתרום לעם ישראל.

קריירה ציבורית ענפה

לאחר שירותו הצבאי, פנה שר שלום ג'רבי אל הלימודים האקדמיים והשלים 2 תארים – בחינוך ובמדעי המדינה ומנהל ציבורי.

במקביל התקדם ג'רבי במסגרת השירות הציבורי ומילא שורת תפקידי מפתח במפד"ל (מפלגה שהובילה את הציונות הדתית במשך עשרות שנים ובסופו של דבר התמזגה עם תנועות נוספות לכדי הבית היהודי של היום) ובמשרדים ממשלתיים. תוך כדי תפקידים אלה נחשף ג'רבי לשירות הלאומי אזרחי והבין כי זהו מקום אופטימלי מבחינתו להביא בו לידי ביטוי את תפישת עולמו ואת הערכים עליהם גדל, וגם חשיפה זו הייתה מניע רב עוצמה שסייע לג'רבי להגיע לתפקיד.