מה זה מיחזור משכנתא?

מה זה מיחזור משכנתא?

אם יש לכם משכנתא, וקיבלתם לאחרונה העלאה במשכורת או סכום כסף גדול בצורה אחרת, כדאי לכם מאוד לקרוא את המאמר הבא העוסק במיחזור משכנתא. יכול מאוד להיות שאתם יכולים לחסוך הרבה כסף על המשכנתא שלכם, כך שתוכלו להקטין את ההחזר החודשי, לקצר את תקופת ההלוואה או פשוט להשתמש בכסף לצורך טיול בחו"ל.

מיחזור משכנתא הוא חלק גדול מאוד מהפעילות הפיננסית בישראל השנים האחרונות. בארצות הברית ובמדינות מערביות נוספות, מיחזור משכנתא הוא תחום פופולרי מאוד מזה הרבה שנים, ולאחרונה גם ישראל הצטרפה למגמה הזו. חלק מהביטוי למגמת הפופולריות של מיחזור משכנתא הוא החברות הרבות אשר הוקמו והיועצים הרבים אשר מציעים את שירותיהם בתחום.

אבל לפני שעוסקים בכל ההשלכות של הפופולריות ההולכת וגוברת של מיחזור משכנתא, חשוב לדעת מה זה בדיוק אומר. באופן כללי, מדובר בלקיחת משכנתא חדשה וטובה יותר מהמשכנתא הקודמת שלקחתם על עצמכם. הדבר מתאפשר בעיקר בזכות הריבית הנמוכה הקיימת היום במשק הישראלי. סביר מאוד להניח שכאשר לקחתם את המשכנתא המקורית לפני מספר שנים, הריבית היתה גבוהה בהרבה, ולכן אם תסגרו את המשכנתא הקודמת ותיקחו משכנתא חדשה, יכול מאוד להיות שזה ישתלם לכם, גם כאשר לוקחים בחשבון את עמלת הפירעון המוקדם שתצטרכו לשלם לבנק בגין ההלוואה הישנה.

כך שמיחזור משכנתא מתאים למעשה לכל מי שיש לו משכנתא ותיקה. ליתר דיוק, כל מי שיש לו משכנתא ותיקה, יעשה בחוכמה אם יבדוק את האפשרות למחזר את המשכנתא שלו. ניתן לבצע את הבדיקה הזו יחסית בקלות ואפילו מבלי לצאת מהבית. יש אתרי אינטרנט אשר מציעים מחשבונים שונים למיחזור משכנתא. אנשים רבים לקחו את המשכנתא שלהם כאשר הריבית במשק היתה בשיא, ועמדה על 6.5% ואפילו על 7%. כיום הריבית נמוכה בצורה משמעותית, מה שמאפשר תנאים טובים בהרבה יחסית למשכנתאות ישנות יותר.

בשנת 2005 בוטל מס הבולים, מה שהפך את מיחזור המשכנתא למשתלם אף יותר. כיום, העלות העיקרית שיש לקחת בחשבון בתהליך מיחזור המשכנתא היא עמלת הפירעון המוקדם. מדובר בעמלה אשר הבנק שלכם גובה תמורת החזר המשכנתא לפני הזמן שסוכם, ומדובר בעצם במעין פיצויים לבנק על הרווחים שהוא הפסיד. עלות נוספת, אך קטנה בהרבה, היא עלות פתיחת התיק. במקרים רבים ניתן אף להתמקח על ההוצאה הזו ולוותר עליה.

כאשר הגעתם למסקנה כי ישתלם לכם למחזר את המשכנתא שלכם, אתם צריכים לבדוק את האפשרויות למשכנתא חדשה. במובן הזה, אתם נמצאים בדיוק באותו שלב בו נמצאתם לפני מספר שנים, כאשר רכשתם את הדירה. יש מסלולים רבים לנטילת משכנתא בשוק, כמו למשל מסלול עם ריבית קבועה, מסלול עם ריבית משתנה, מסלול צמוד לדולר וכדומה. מכיוון שהריבית כיום מאוד נמוכה, יכול להיות שכדאי לכם לבדוק את האפשרות של המסלול עם ריבית קבועה.

עליכם גם לחשוב כיצד תשתמשו בכסף שעומד לרשותכם לאחר תום התהליך. באופן כללי, ניתן להשתמש בו לצורך קיצור ההחזר החודשי, לצורך קיצור תקופת ההלוואה, ואפילו בקבלתו במזומן. כל חלופה עשויה להתאים לצרכים שונים, ומומלץ מאוד לחשוב על הדברים היטב טרם קבלת החלטה סופית.

מידע נוסף באתר mortgageportal.co.il מיחזור משכנתא, פורטל המשכנתאות שלכם.

Tagged with