מה חשוב לדעת על נהיגה בשכרות?

מה חשוב לדעת על נהיגה בשכרות?

 

צעירים ומבוגרים רבים מוצאים את עצמם במצבי קצה בכל הנוגע לנהיגה בשכרות, וזאת לא מפני שהם מקלים בכך ראש, אלא בעיקר מפני שהם אינם מבינים היטב את הסיכונים הכרוכים בה, וכך מבלי לשים לב הם מוצאים את עצמם נוהגים תחת סיכון גבוה. "הקווים האדומים" הקבועים בחוק נראים לנהגים רבים מוגזמים, והעונשים נחשבים ללא מידתיים, אך למעשה הם אלה המגנים על הנהגים מפני הגעה לאותם מקרי קיצון. כדי להבין זאת יותר לעומק, חשוב להבין את הסיבות שבגינן נקבעו התקנות החמורות הקבועות בחוק בכל הנוגע לתחום של נהיגה בשכרות.

שיקול דעת והבנה מוטעית של המציאות

ההשפעה הראשונה והבסיסית ביותר שיש לאלכוהול על האדם הצורך אותו היא שיבוש כושר קבלת ההחלטות שלו; משקה אלכוהולי מכניס פעמים רבות את השותה למצב הכרתי אופטימי מדי, שאינו לוקח בחשבון סיכונים בסיסיים הן בעולם הנהיגה והן מחוצה לו, והוא עשוי לגרור אחריו שרשרת של החלטות שגויות שאינן בטיחותיות, החל מאי ציות לתמרורים ותקנות תעבורה שונות, ועד להתעלמות מפרטים שונים על הכביש.

זמן תגובה

מושג חשוב מאין כמוהו המדובר בכל הקשור לתעבורה, ובכלל זה נהיגה בשכרות, הוא זמן התגובה של הנהג לאירועים שאינם צפויים הצצים על הכביש. דוגמא טובה לכך היא אדם או חיה המתפרצים לכביש במפתיע, או רכב הנוסע מלפנים ובולם בפתאומיות. מקרים כאלה הינם מסוכנים מאד במצב של נהיגה ללא כל קשר לנהיגה תחת השפעת אלכוהול, אך לאחר שתיה הדבר חמור הרבה יותר, מכיוון שזמן התגובה לאותם אירועים מתארך באופן משמעותי, ובאינספור מקרים הוא גם החורץ את גורל הנוסעים והולכי הרגל אם לחיים או למוות.

השפעה על כושר הראייה

ההשפעה המשמעותית האחרונה שיש לאלכוהול על גוף האדם היא טשטוש חוש הראיה בקרב הנהג ששתה, כאשר עצמים מסוימים יכולים להיראות קטנים יותר מכפי שהם מופיעים במציאות במקרה הטוב, או לא להיראות בכלל בזמן הנהיגה במקרה הרע. בכל מקרה מדובר בסיכון חיים של ממש, ועובדה זו מתווספת לשלל סיכונים מדרגה ראשונה שאי אפשר להקל בהם ראש.

נהיגה בשכרות – מה ניתן לעשות כדי להימנע מתאונה?

במרוצת השנים התקשחו והלכו החוקים האוסרים על נהיגה בשכרות, וזאת לאחר שהוכח פעם אחר פעם כי הכללים הקיימים אינם מספיקים. כך, נוצר מצב בו נהגים רבים כיום סבורים בטעות כי התקנות הינן מחמירות מדי, אך למעשה ההמלצה הטובה ביותר היא להישמר מכל משמר מהגעה למצב קיצון המתקרב לנאסר בחוק, ורצוי להקפיד אפילו לא להתקרב לכך.