מה עושים באומן – המדריך למטייל

מה עושים באומן – המדריך למטייל

בשנים האחרונות, מזה קרוב לעשרים שנה, הפכה העיר אומן לאחד היעדים המבוקשים ביותר על ידי תיירים יהודים. מהרגע בו אוקראינה נפרדה מברית המועצות עם התפרקות הגוש הקומוניסטי ופתחה את שעריה בפני תיירים ישראלים, הפכה העיר לאחד ממוקדי המשיכה במדינה עבור יהודים רבים, רובם מגיעים מישראל.

הסיבה לכך היא מאוד פשוטה, בעיר קבור הרבי נחמן מברסלב, אשר עם השנים נוצרה לו קהילה מאוד גדולה של מאמינים בישראל ועם הזמן, לקהילה הזו אשר באופן טבעי ביקשה לבקר בקברו, הצטרפו לא מעט ישראלים, הן חילונים, הן מסורתיים ואפילו חרדים, אשכנזים וספרדים, אשר ביקשו לעלות לקברו, להתפלל, לבקש נס וצדקה.

אך מלבד הקבר, הרי שהעיר אומן כוללת עוד מספר אטרקציות ייחודיות עבור מטיילים. בין אם מדובר במטיילים מסורתיים, דתיים, אשר מעוניינים לטייל בעיר ולראות מה שיש לה להציע להם, ובין אם מדובר במטיילים חילוניים, אשר רוצים לבקר בקרב אך מעוניינים גם לראות אתרים אחרים.

לפני שנציג כמה דוגמאות למקומות בהם ניתן לבקר בעת נסיעה לאומן, חשוב לומר, לא מדובר בעיר גדולה במונחים מקומיים, זו עיר תעשייה, יש בה למעלה משמונים אלף תושבים, היא לא העיר המרכזית במדינה ובאופן עקרוני מלבד יהודים וישראלים, היא לא מושכת אליה תיירים רבים מהעולם. זאת להבדיל מקייב נניח, בירת המדינה שכן מושכת אליה תיירים מכל רחבי העולם, כולל ישראלים כמובן.

מה ניתן לראות בעיר?

כאמור, מדובר בעיר שמוקד המשיכה העיקרי שלה, עבור ישראלים ויהודים, הוא הקבר הרבי מברסלב, על כל המשתמע מכך. סביב הקבר יש מבנים שונים שקשורים אליו ולחסידות שלו, כולל בתי כנסת, ואלה מהווים מוקד משיכה עבור מאמיניו. בדרך כלל, נהוג לבקר בקבר בראש השנה, מתוך מחשבה שלרבי יש כוח מיוחד להמתיק את כל הדינים הרעים ובכך להביא ברכה לשנה החדשה.

מעבר לכך, הרי שכל יהודי אשר מגיע לעיר, יכול לבקר במוסדות הקהילה היהודית הפזורים בה. בזכות העובדה שיש בעיר תיירות יהודית פעילה, אז עם השנים גם הוקמו מסעדות יהודיות, נפתחו מוסדות חינוך, בתי כנסת ומקומות אחרים שמיועדים ליהודים. באופן טבעי מרביתם קשורים כך או אחרת לחסידות ברסלב.

מלבד מוסדות אלו, הרי שניתן למצוא בעיר גם אתרים מסוימים שקשורים לשואה, שכן עד כיבוש העיר על ידי הגרמנים בספטמבר 41, היתה בעיר קהילה יהודית משגשגת אשר הושמדה בשואה. בעיר אפשר למצוא מספר אתרים שקשורים לשואה ולקהילה היהודית שחיה בה.

מקום משיכה נוסף, הוא גן סופיה, גן רחב היקף שמהווה מוקד משיכה מאוד גדול עבור כל מי שמגיע אל העיר ורוצה גם להתבודד וגם ליהנות מאזור של שלווה ושקט. במקום יש נהר עם פסלים, בו אפשר לשכור סירת פדלים ולשוט לאורכו ולחזור בחזרה אל הגן ולטייל בו.